ביפולרית - מה שמעניין בעלי הפרעת מצב רוח, בני משפחה וחברים - דיכאון, חרדה, מאניה דיפרסיה, הפרעת אישיות גבולית - סרטי שיגעון

מה שמעניין בעלי הפרעות מצב רוח וקרוביהם
דיכאון | חרדה | מאניה דיפרסיה | אישיות גבולית

חפש
Facebook
דף הבית >> סרטי שיגעון
 

 

 

סילביה

סרט בכיכובה של גווינית' פאלטרו על סילביה פלאת' והרומן הסוער שלה עם ג'ון יוז (הסרט לא הומלץ על ידי המבקרים).
סילביה פלאת', משוררת וסופרת אמריקאית שסבלה מדיכאון והתאבדה באמצעות שאיפת גז בגיל 31, חודש אחרי שספר הסיפורת הראשון שלה, "פעמון הזכוכית", יצא לאור.

What Happened miss Simone?

סרט תיעודי על נינה סימון, ביפולרית, בנטפליקס.
נינה, מתוך הסרט: "היו כמה פעמים על הבמה שהרגשתי חופש.
אגיד לך מהו "חופש" בשבילי: ללא פחד".

שבעת הסלילים של יונה וולך

סרט של "העברים" על יונה וולך שהייתה חולה בדיכאון, חרדה והתקפים פסיכוטיים
 
סרט מרתק נוסף על יונה וולך: https://fb.watch/2Y7H2UK4k2/
עוד על יונה וולך, שיגעון ושירה גאונית

גם כשעיניי פקוחות -

סרט תיעודי על גבריאל בלחסן ז"ל, ביפולרי, זמר ויוצר מדהים, נפטר בגיל 37 מדום לב.
קראו עוד על גבריאל בלחסן ושמעו את שיריו המפלחים כאן

"לאה גולדברג בחמישה בתים"

סרט של יאיר קדר על לאה גולדברג שסבלה מדיכאון ואביה סבל ממאניה דיפרסיה.
הסרט מתאר את חייה הבודדים והעצובים, שבהם סבלה רבות, אך גם כתבה שירה מופלאה וזכה.

 

דור הפרוזאק (Prozac Nation)

סרט קולנוע עצמאי משנת 2001. הסרט בוים על ידי הבמאי הנורווגי אריק סקולדברג והופק בעזרתה של לטי גרובמן. בסרט כיכבו כריסטינה ריצ'י, ג'ייסון ביגס, אן הייש ומישל ויליאמס. הסרט מתבסס על אוטוביוגרפיה של אליזבת וורצל באותו שם, המתארת את חוויותיה והדיכאון הקליני בו לקתה.
ליזי, סטונדטית מחוננת, מתקבלת ללימודי האוניברסיטה היוקרתיים של "הארווארד", שם היא מתכוונת לקחת קורס בכתיבה עיתונאית. הגיבורה מבלה הרבה במסיבות, לוקחת הרבה סמי מסיבות, ובשל מצבה המשפחתי הקשה, נאלצת לנטול תרופות נגד דיכאון, הגורמות לה להתבודד מהחברה ולפתח מצב תמידי של חוסר יציבות רגשית. לאחר ביקור אצל פסיכיאטרית, ליזי מתוודה לסם ה-"פרוזאק", ועד במהרה גם סם זה מתחיל להשתלט על חייה.
 

 


 

אבירמה גולן על הספר דור הפרוזאק ועל דיכאון קליני

אבירמה גולן מדברת עם מומחים על הקשר בין שיגעון ליצירהמטפלים שמתמודדים עם מחלות נפש

אחרי שניר יצא מאשפוז, הוא החליט שיש דבר אחד שהוא רוצה לעשות - לעזור לאנשים במצבו. מה עובר על מטפלים שמתמודדים בעצמם עם מחלות נפש?

המשפט הכי חשוב שלקחתי מהסרט: "מספיק להתייחס למתמודדי הנפש כמו אל מטורפים שמנערים את הגדרות".

אז אם תהיתם - כן, אפשר גם לטפל וגם להיות חולה במאניה דיפרסיה. זה דורש אישור של וועדה שקובעת את הכשירות, אבל זה פחות מעניין.

מה שמעניין הוא הדמות שובת הלב של העובד הסוציאלי, ניר, שמכניס אותנו לעולמו, להתמודדות שלו, לאומץ שלו. התאהבתי. תודה ששיתפת ניר.

תודה גם לפסיכולוג שנשאר בעילום שם, שסיפר שנפוצה עליו שמועה בקרב הפסיכולוגים על מחלתו, ושפסיכולוג אחד אמר למטופל שלו שהוא לא מבין למה הוא הולך אליו, הלוא הוא חולה במאניה דיפרסיה. 

יוצאים מהכלל - פרק 3: גהה

רוני קובן במבט מקרוב לתוך המחלקה הסגורה בבית החולים הפסיכיאטרי "גהה".

זאת הפעם הראשונה שבית חולים פסיכיאטרי מתיר למצלמות טלוויזיה להיכנס אל תחומי המחלקה הסגורה למשך תקופה ארוכה.

בפרק מיוחד זה חושף קובן את הצופים להתמודדות הצוות המטפל עם ההתקפים שחווים המטופלים, עם הסכנה המתמדת שמטופלים יפגעו בעצמם ובצוות המטפל ומתעד את ההכאה על חטא של צוות המטפלים במקום בעניין נוהל הקשירה של מטופלים למיטתם, נוהל שרווח במחלקה בעבר.

מגיש: רוני קובן | במאית : שרון קרני  | מפיקים: ארצה הפקות בע"מ

"תרצה אתר: ציפור בחדר" (2015)

"תרצה אתר: ציפור בחדר", סרטו של ארי דוידוביץ', הוצג בבכורה ב-2015 בפסטיבל הסרטים בחיפה, וזכה שם בפרס השופטים. הסרט משרטט את דמותה השברירית ויפת התואר ואת חייה מלאי התהפוכות, אשר נותרו אפופי מסתורין גם שנים רבות לאחר מותה, באמצעות רַאיונות אינטימיים עם האנשים הקרובים לה ביותר: בעלה הראשון, השחקן עודד קוטלר, בנה המוזיקאי נתן סלור, חברותיה – השחקנית גילה אלמגור והפסיכולוגית זיוית אברמסון, חוקרי הספרות הפרופ' דן מירון, דן אלמגור ושירה סתיו, אלכס אנסקי, וכן יונה אליאן וששי קשת, שהקליט את השיר האחרון ביום שבו מְצָאהּ מותה.

בסרט משולבים "הבזקים לאחור", בהשתתפות השחקנית אנאל בלומנטל.
העדויות, קטעי השירה והסיפורים (קוראים: אסנת זיביל ודורון תבורי) והצילומים מהאלבומים המשפחתיים שפורסמו בזה לראשונה התלכדו למסע רגשי ומוזיקלי רב-שכבתי, המאיר לא רק את חייה ויצירתה של תרצה אתר, אלא שופך אור חדש גם על חייו ויצירתו של אביה נתן אלתרמן. הסרט שודר בטלוויזיה בערוץ yes דוקו והוקרן בכל רחבי הארץ. בסינמטק תל אביב היה הסרט מהסרטים הקבועים של 2016 – והוקרן לאורך חודשים רצופים.

סיפור על אהבה וחושך

הסרט הנוגע עמוק בלב המבוסס על ספרו הנהדר של עמוס עוז מתאר את התמודדותו של הגיבור עם הדיכאון הקשה של אמו.


אחרי שנים שצחקו על ענת (48) היא החליטה שהגיעו הזמן שיצחקו איתה והפכה לליצנית, כדי לצאת מהדיכאון.
כולם תמיד קראו לה נעל, אז בתחפושת שלה היא הדביקה נעל גדולה על המצח.
היא סובלת מהפרעת אישיות גבולית, אספרגר וסכיזופרניה אבל זה בסדר כי להיות כמו כולם אף פעם לא עניין אותה.
לפעמים החרדות משתקות אותה והיא לא תמיד היא מצליחה לעמוד בקצב. ובכל זאת, היא נלחמת, היא אקטיבסטית והיא יוצאת להפגין כדי שכולם ידעו שגם למתמודדים אכפת בדיוק כמו לכל אחד אחר.
כל הפרקים של בנפשם, כאן ◄

החומר הפעיל בפטריות הזיה נמצא כיעיל לטיפול נגד דיכאון.

אולי זה מסביר מעט את העובדה שיוצרי הסרט של נטפליקס "Have a good Trip" על חוויות אסיד בחרו לראיין לסרט לא פחות מארבעה סלבס עם הפרעות מצב רוח - סטינג וקארי פישר הביפולריים ובן סטילר ושרה סילברמן הדכאונית.

קארי פישר, ביפולרית, בסרט: "הלכתי לרופא ואמרתי: אני מרגישה נורמלית על אסיד".

פסיכיאטר שהתראיין לסרט: "היא הרגישה נורמלית כשלקחה אלאסדי בתקופת שיא הפרסום שלה, כי זה אולי קשור לתחושה הלא טבעית שמתלוטה להיותך מפורסם, לכך שהיא חשה אולי מנותקת מעצמה. חוויית האלאסדי אפשרה לה להתחבר לחלקים בסיסיים, לעצמי הבסיסי שלה ואפשרה לה לחוש יותר אמיתית מהבחינה הזו.