ביפולרית - מה שמעניין בעלי הפרעת מצב רוח, בני משפחה וחברים - דיכאון, חרדה, מאניה דיפרסיה, הפרעת אישיות גבולית - רוברט דאוני ג'וניור ביפולרי

מה שמעניין בעלי הפרעות מצב רוח וקרוביהם
דיכאון | חרדה | מאניה דיפרסיה | אישיות גבולית

חפש
Facebook

השחקן רוברט דאוני ג'וניור נאבק עם התמכרות חמורה לסמים בשנות השלושים לחייו שהובילה למעצרו בשנת 2000.

בכתבה של מגזין פיפל מדצמבר 2000 שכותרתה "מרע לגרוע יותר", אמו החורגת של דאוני (רוזמרי רוג'רס דאוני) ציינה כי דאוני אובחן לפני מספר שנים כסובל מהפרעה דו-קוטבית ושזו הסיבה העיקרית לכך שקשה לו להישאר פיכח לאורך זמן.

דאוני מכחיש את האבחנה שלו כדו קוטבי, אך הודה בחומרת ההתמכרות שלו.

במהלך אחד מהראיונות אמר: אני מרגיש "כאילו יש לי אקדח טעון בפה, עם האצבע על ההדק ואני אוהב את הטעם של המתכת".

מעצרו הראשון של דאוני היה בשנת 1996 כאשר הוא נראה כשברשותו הרואין, קוקאין ואקדח פרוק.

בהשפעת סמים חודש לאחר מכן, הוא נכנס לבית השכן ונרדם על אחת המיטות. הוא הואשם בכניסה שלא כדין ונידון לשלוש שנות מאסר על תנאי.

לאחר התדרדרותו האחרונה, דאוני אשפז את עצמו במרכז רפואי בלוס אנג'לס לטיפול אינטנסיבי, בן 72 שעות, בדיכאון.
טיפול ושיקום סייעו לדאוני ג'וניור להותיר את התמכרותו לסמים מאחור, וכעת הוא נקי מסמים כבר מ-2003.

"זאת משימה אחת לצאת מהמערה ההיא," אמר דאוני ג'וניור ל"ואניטי פייר ". "הרבה אנשים אמנם יוצאים החוצה אבל לא משתנים. אז העניין הוא לצאת ולהכיר בחשיבותה של אותה הכחשה אגרסיבית לגורלך, [ולהגיע] דרך כור ההיתוך שנוצר למתכת חזקה יותר. "

פסיכיאטרית בשם ד"ר Manijeh Nikakhtar שפנה אליה בשנת 1999 לייעוץ בחנה את הערכותיו הפסיכיאטריות ואמרה ש"איש לא ביצע הערכה מלאה".

שאלתי אותו אם הוא חושב שהוא דו קוטבי, והוא אמר, 'אה כן. יש פעמים שאני מוציא הרבה כסף ואני היפראקטיבי, ויש פעמים שאני לא נוכח. '"אולם במקום לקבל טיפול בגין הפרעה זו, אומרת הפסיכיאטרית, דאוני הופנה תמיד לתוכניות בת 12 שלבים, שמתמקדים בהתמכרויות שלו.

______________________________

מתוך ויקיפדיה | כתבה של מגזין פיפל שכותרתה "מרע לגרוע יותר", 18 בדצמבר 2000

"הוא לא קיבל שום עזרה לכך", אומרת רוזמרי, סופרת המתגוררת בניו יורק עם אביו של דאוני, רוברט האב, בן 64. "זו הסיבה שהוא מתקשה להישאר פיכח. מה שלא נוסה זה תרופות ופסיכותרפיה אינטנסיבית. "

דאוני אומר שהוא לא רק נהנה לחקור את הצד האפל שלו, אלא גם רואה קשר בין ההתמכרויות שלו ליצירתיות שלו. "אני לא מכחיש את העובדה שהתמכרות או אלכוהוליזם הם מחלה. אבל אני עדיין מרגיש שבכל צעד בחרתי להמשיך עם זה ", אמר לפלייבוי בשנת 1997." אני מניח שהנושא מבחינתי הוא לשמור על הדברים דינמיים. "

"רוב המכורים יחזרו לסורם," אומר כריס קנטר, דובר בית וולדן, תוכנית גמילה מסמים בסן פרנסיסקו, שסיפקה טיפול בדאוני בכלא. "אנשים רבים שמגיעים לבית וולדן איבדו הכל. עבור רבים זה מה שנדרש [להפסיק סוף סוף עם הסמים].

"כמה עוד צריך לדאוני ליפול לפני שהוא יגיע למטה, נותר לראות. "כל מה שאנחנו יכולים לעשות זה לומר שאנחנו כאן בשבילו," אומר דודו ג'יימס דאוני, סופר בקונטיקט. "לצאת לשם ולתפוס אותו בצוואר לא עובד. הוא חייב לרצות את זה. "

אביו, יוצר סרטי מחתרת, העניק לו מריחואנה כשרוברט היה רק ​​בן 6 (מעשה שדואוני האב מתחרט עליו כעת מאוד); כיצד גדלה התמכרותו לשתייה וסמים שלו כשהיה נער; איך הוא פיתח בסופו של דבר הרגל של שימוש רב בקוקאין.
בהמשך הדרך, דאוני - שדפק גם תפקידים יוצרי כוכבים בסרטים כמו "פחות מאפס" משנת 1987 וצ'פלין משנת 1992 (עליו קיבל מועמדות לשחקן הטוב ביותר לאוסקר) - התנגד לכל המאמצים לעזור לו להתנקות.
בשלב מסוים, חברו שון פן פרץ את דלת ביתו של דאוני, הכריח אותו לעלות למטוס פרטי ובדק אותו במרכז גמילה נידח בטוסון. דאוני פשוט נמלט מהמרפאה ונסע בטרמפ לעיר. "זה נער שמאוד אוהב להיות בהיי, בניגוד לחשיבה, 'אוי, אלוהים, החיים שלי לא יכולים להיות נמוכים יותר'", אמרה לורי רודקין, המנהלת של דאוני בין השנים 1983 ל -1990 ל"פיפל" בשנה שעברה. "הוא אוהב להיות על הקצה."

אפילו נישואיו ב -1993 עם הדוגמנית והזמרת פלקונר - והולדת בנם באותה שנה - לא יכלו ליישר את דאוני. הפרידה של בני הזוג בשנת 1996 החמירה את המצב.

בתקופה פרועה אחת בת ארבעה שבועות, המשטרה איתרה את דאוני משתמש בהרואין לצד מגנום .357 פרוק במכוניתו; הוא התנדנד לבית מליבו של השכן ונרדם במיטת ילד; והוא ברח לאחר ארבעה ימים ממרכז ניקוי רעלים ששופט הורה לו להגיע אליו.
לאחר שהועלה על תנאי של שלוש שנים, דאוני הפר את הגזירה בשנת 1997 על ידי דילוג על בדיקת סמים חובה ובילה 113 יום בכלא במחוז לוס אנג'לס.
בדיקה נוספת שהוחמצה ב -1999 הביאה אותו למתקן לטיפול בשימוש בסמים בקליפורניה ובכלא הממלכתי בקורקורן.

במשך זמן מה זה נראה כאילו כמעט 12 חודשי הכלא שלו אכן הפחידו את דאוני ישר.

לאחר הצ'ק-אאוט בקורקורן ב -2 באוגוסט, הוא התרחק ממכרים שהשתמשו בסמים והשתקע במרכז מגורים מפוכח בהנטינגטון ביץ ', קליפורניה. לאחר מכן התגורר בכמה דירות שכורות ברחבי לוס אנג'לס, לעתים קרובות עם לפחות חבר אחד מתכנית בית וולדן.
כיוון שלא רצה לעזוב את מערכת התמיכה הזו או את בנו, דואני דחה כמה תפקידים קולנועיים שהיו מוציאים אותו מחוץ לעיר. אבל הוא כן הקשיב כשהמפיק פאם ויסן התקשר אליו יום אחד לאחר שחרורו והציע לו להשתתף בסדרה אלי מקביל.
מאוחר יותר הוא קיבל 80,000 $ לפרק שיופיע בתוכנית. בסופו של דבר, דאוני התיישב בדירה בלב הוליווד שהייתה ליד בית הספר של אינדיו. לדברי חבר, דאוני "עבד קשה לראות את בנו" ואהב להביא אותו לסט של מקביל. "לא פעם ראיתי אותם משחקים יחד במסדרונות", אומרת קתלין דטורו, מעצבת תלבושות לשעבר של מקביל שעזבה לאחרונה את התוכנית. "רוברט הראה הרבה מאוד חיבה לבנו."

אשתו של דאוני, שעל פי הסכם בני הזוג חלקו משמורת על אינדיו, אפשרה לדאוני לראות אותו לעתים קרובות כל עוד הוא נשאר נקי ומפוכח.

אולם האירוע שבועיים לפני חג ההודיה, כשדאוני עזב את אינדיו עם עוזרו, "היה כמו הקש הסופי", אומר מישהו המקורב לפלקונר. "היא פשוט אמרה, 'עד שתתנקה לזמן מסוים אתה לא יכול לראות את אינדיו.'"

בינתיים, דאוני נלחץ ככל הנראה גם מתזמון ההקלטה הקפדני שלו עבור מקביל, שלדברי חבר ותיק, השחקן מאס בעשייה.

"הוא חשב שטלוויזיה היא צעד למטה בשבילו," אומר החבר. "ובמובנים מסוימים הטלוויזיה קשה יותר מקולנוע. הוא היה צריך להיות ממש ממושמע, והוא אמר לי שהוא לא מתכוון להמשיך".

כשהפסקת התוכנית תמה, דאוני דחה שלוש הזמנות להשתתף בה, אומרת אמו החורגת וטענה שהוא עסוק מדי.

רוב לאו, שהצעותיו לדאוני לבלות בביתו של לאו בסנטה ברברה מעולם לא התקבלו, אומר כי "כשאתה חדש בפיכחון, אתה באמת ממש צריך לדאוג לעצמך בחגים. והוא לא עשה זאת.”

בעיה נוספת הייתה שדאוני לא היה על תנאי ולכן לא היה אחראי לאף רשות על מקום הימצאו. "לא היה מי שיגיד לו, 'אתה חייב לעשות את זה או את זה'", אומר אחד שמכיר את תוכנית הסמים של דאוני לאחר הכלא. "הכל היה תלוי בו."

סוף השבוע האבוד של דאוני החל ב -22 בנובמבר, כאשר הוא נכנס למלון הנופש ושלווה ספא Merv Griffin's Resort & Givenchy Spa, והחתים את עצמו בשם סי ג'יי קים, שמו של סוכן הנסיעות שלו.
הוא בירר על השתתפות בארוחת חג ההודיה של המלון, אך מעולם לא הופיע.
במקום זאת, ב- 23 בנובמבר, הוא נסע ל- Show Girls, בר ללא עלייה באזור תעשייה מחוץ לפאלם ספרינגס.
שם הוא חתם למעריצים המבולבלים והתיידד עם הרקדנית האקזוטית לורה ברנט שבילתה את 24 השעות הבאות עם דאוני.
ארוחת החג שלו, שאותה שיתף דאוני עם ברנט, חברו, הסופר מארק מילר, שני נהגי לימוזינה ומכרים חדשים אחרים, כללה שאריות שהועברו לסוויטת המלון שלו אחרי השעה 2 לפנות בוקר. "המטבח הביא הודו, כמה בטטות, תפוחי אדמה רגילים, מלית ", אומר ברנט, 25, שעזב ביום שישי בשבע בבוקר. "הכל היה יבש."

הרושם של ברנט מדאוני היה כי "הוא לא היה מאושר. הוא מאוד רצה לבלות עם הבן שלו. ”

אף על פי כן, ביום שישי בערב הצטרף דאוני לברנט, מילר, ולחברו, אמן הביצועים L.A. Cholla, לארוחת ערב בלאס קאסולאס טרזה, מסעדה מקסיקנית בפאלם ספרינגס.
בשעה 1:45 לפנות בוקר העביר דאוני את המסיבה למועדון לילה סמוך, בר העירום של האפיפיור. "נשארנו פתוחים חצי שעה נוספת בשבילו", אומר המנהל קן ברטון, שמוסיף כי דאוני שילם 40 דולר, בתוספת טיפ של 10 דולר, עבור ריקוד.

"הוא אמר לי שהוא מאוד מדוכא", אומרת הרקדנית, קמרון ג'ורדן, בת 30, שהביאה את דאוני לחתום על שטר של 5 דולר. "זה היה רק ​​שיר אחד כי לא היה לו הרבה כסף."

דאוני בילה שבת שקטה במלון שלו, ונהנה מחלק מטיפולי הספא. אך מאוחר יותר באותו יום, בשעה 19:30, קיבלה המשטרה טיפ אנונימי מגבר - שהוזעק מטלפון ציבורי 10 דקות מהמלון - לפיה למישהו בחדר 311 יש "כמעט אונקיה של קוקאין". (לדברי מילר, שביקש מברנט ואחרים לעזוב את פמלייתו של דאוני בזמנים שונים בסוף השבוע, האיש שדיבר על דאוני "היה בטוח שזרקנו מישהו מהחדר.")
שוטרים אמרו לעובדי המלון כי דאוני היה הדייר. הם דפקו על דלתו הפתוחה מעט ואמרו שהם קיבלו את אישורו של דאוני לערוך חיפוש בחדר. שם הם מצאו את תחפושת וונדר וומן הידועה לשמצה שהייתה שייכת למישהי שנמלטה רגע לפני שהמשטרה הגיעה. השוטרים מצאו גם 16 כדורי ואליום וכמעט ארבעה גרם קוקאין, חלקם בקופסת טישיו, חלקם באריזת סיגריות קמל.

"אל תעשה לי את זה," אמר דאוני לקצינים במהלך החיפוש. "אתה הולך להרוס לי את החיים." הוא שוחרר בערבות של 15,000 $ ב -26 בנובמבר ומאוחר יותר נבדק חיובי בקוקאין ובוואליום.

ב- 4 בדצמבר, דאוני - טרי מהאשפוז - אכל יחד עם מל גיבסון במלון ארבע העונות של לוס אנג'לס כדי לדון בהפקה של המלט שבה דאוני התכוון לככב בהנחיית גיבסון. ובכל זאת, התוכניות שהוא יככב לצד ג'וליה רוברטס בקומדיה הרומנטית מתוקה אמריקה בינואר, נבדקה בגלל הסתבכויותיו המשפטיות.

"גם אם הוא היה עושה סמים שוב, זה לא ירתיע אותי מלהעסיק אותו", אומר המפיק מייקל מיילר, שלקח את דאוני בתקציב השחור-לבן של השנה שעברה למרות העובדה שחברת הביטוח של הסרט סירבה לכסות את הכוכב. . "היינו צריכים לספוג את העלויות אם הוא לא היה מופיע", אומר מיילר. "אבל הוא תמיד היה מקצועי להפליא."

אורח חייו הותיר אותו בקשיים כספיים, ובחובות למס הכנסה בגין הוצאות משפט.
אולי המרתיע ביותר הוא שמה שנראה כגורם המניע הגדול ביותר בחיפוש אחר פיכחון - הרצון להיות מודל לחיקוי עבור בנו - התגלה כלא מספיק. "זה על הילד," אמר דאוני זמן קצר לאחר שחרורו באוגוסט. "אני מתגאה ב ... מייצג את עצמי בדיוק איך הייתי רוצה שבני יזכור אותי לילדיו."
הסיפור שאינדיו יספר יום אחד הוא עד כה עגום להחריד.

"החלק העצוב ביותר זה הוא מה שזה יעשה למערכת היחסים בין רוברט לבנו", אומר לואו, בעצמו אב לשני ילדים. "ילדים באמת עמידים ויש הרבה שנים להבין את הקשר, אבל זה בהחלט לא יכול לעזור. וזו הטרגדיה האמיתית של כל זה. "

רוברט דאוני ג'וניור ביפולרי?

זוגיות ונישואים

 דאוני ואשתו סוזן לוין בטקס פרסי האוסקר, 2010.דאוני החל לצאת עם שרה ג'סיקה פרקר לאחר שנפגשו על סט הצילומים של הסרט "בן בכור". לדברי דאוני, הם נפרדו בשנת 1991 בעקבות בעיות ההתמכרות שלו.

במאי 1992, דאוני התחתן עם השחקנית והזמרת דברה פלקונר. לזוג נולד ילד בשם אינדיו פלקונר דאוני בספטמבר 1993. המתחים על חיי הנישואים כתוצאה מטיפולי הגמילה והמאסרים של דאוני הגיעו לנקודת שבירה בשנת 2001, כשפלקונר עזבה את דאוני ולקחה את ילדם איתה. הזוג התגרש סופית באפריל 2004.

בשנת 2003, דאוני הכיר את המפיקה האמריקאית-יהודית סוזן לוין - סגנית מנהלת בחברת ההפקות של ג'ואל סילבר - בעת צילומי הסרט "גוטיקה". השניים פצחו ברומן חשאי למרות חששותיה שמעמדה ייפגע כתוצאה מכך.
הם נישאו באוגוסט 2005 בטקס יהודי. בנם, אקסטון אליאס, נולד בפברואר 2012, ובתם, אברי רואל, נולדה בנובמבר 2014.

התמכרות וגמילה

דאוני מאשר את העובדה שמאז יולי 2003 הוא נקי מהשפעות סמים, הרבה בזכות תמיכה ממשפחתו ושיטות טיפול שונות כמו תרפיה, מדיטציה, תוכנית שנים עשר הצעדים, יוגה ואימוני וינג צ'אן קונג פו.

דאוני מגדיר את אמונתו כיהודית-בודהיסטית, לומד אסטרולוגיה ובעבר התעניין באידאולוגיות של הנצרות ושל הרא קרישנה.
בדיון פאנל שנערך בין משתתפי הסרט "שרלוק הולמס", שותפתו למשחק רייצ'ל מקאדמס כינתה אותו "גיבור-על" בשל אתיקת העבודה המחויבת שלו.
באותו פאנל, דאוני תיאר כיצד עמל שעות רבות בסופי שבוע רבים כדי להבטיח את הדיוק שבגילומו של הולמס וכדי להבטיח את הצלחתו של הסרט.

דאוני שמר על יחסי חברות קרובים עם מל גיבסון מאז שיחקו ביחד בסרט "אייר אמריקה" בשנת 1990.

דאוני - שהיה ממוצא יהודי - הגן על גיבסון במהלך המחלוקת שהתעוררה בעקבות סרטו של גיבסון "הפסיון של ישו" וציין ש"אף אחד לא מושלם" בעקבות בעיות הנהיגה בשכרות של גיבסון.

באוקטובר 2011, דאוני קיבל פרס הוקרה מטעם פרסי הסינמטק האמריקאיים. דאוני בחר בגיבסון להציג אותו בעת קבלת הפרס, וכשעלה לקבלו לא דיבר על עצמו כי אם הסביר מדוע בחר בגיבסון וניצל את זמן המסך שלרשותו כדי לדבר בשבחו של חברו. הוא הדגיש שגיבסון עזר לו במהלך שעותיו הקשות ופנה אל אנשי הבידור שנכחו באולם "בבקשה להצטרף אליי, אלא אם אתם לגמרי נטולי חטא - ובמקרה הזה בחרתם בתעשייה הלא נכונה - ולסלוח לחברי על שגיונותיו ולהציע לו את אותו דף חלק שנתתם לי ולאפשר לו להמשיך בתרומתו הגדולה והמתמשכת לאמנותנו הקולקטיבית ללא כל בושה". לאחר הנאום, שני החברים התחבקו על הבמה לנוכח קימת כבוד.

ב-29 ביוני 2014, בנו של דאוני - אינדיו - נעצר במערב הוליווד ונלקח למעצר באשמת החזקת קוקאין. כשדאוני שחרר את בנו בערבות, הוא ציין ש"לרוע המזל, ישנו מרכיב גנטי להתמכרות וככל הנראה אינדיו ירש את זה. כמו כן, ישנה הרבה תמיכה והבנה מהמשפחה, וכולנו נחושים לעזור לו להפוך לאדם שהוא מסוגל להיות. אנו מודים למשרד השריף על התערבותם ומאמינים שאינדיו יכול להיות סיפור הצלחה נוסף של שיקום במקום סיפור מפוקפק".