ביפולרית - מה שמעניין בעלי הפרעת מצב רוח, בני משפחה וחברים - דיכאון, חרדה, מאניה דיפרסיה, הפרעת אישיות גבולית - ספרי דיכאון

מה שמעניין בעלי הפרעות מצב רוח וקרוביהם
דיכאון | חרדה | מאניה דיפרסיה | אישיות גבולית

חפש
Facebook
דף הבית >> ספרי דיכאון

מלבד ספרים על שיגעון, לא הצלחתי לקרוא יותר מפיסקה משום דבר, וכשעברתי לפיסקה הבאה לא זכרתי מה קראתי קודם לכן.

עשן לבן | תמר צורן  

עשן לבן | תמר צורן

הספר שמתאר בבהירות ובדיוק את תחושת הדיכאון, מתחיל כאשר הגיבורה נגה נערה, והיא מתאשפזת במחלקה פסיכיאטרית לאחר שבלעה כמות גדולה של כדורים. היא חולה בדיכאון וכמעט שאינה מדברת. בדיוק כמוני בדיכאון.
 לחצו להמשך
 
אשה יקרה מאת יהונתן גפן  

אשה יקרה מאת יהונתן גפן

אשה יקרה הוא סיפור נדיר בעוצמתו ובכנותו של אדם המנסה להשיב לעצמו בבגרותו את אהבת אימו. אם שמעולם לא ממש חייתה ולא אהבה, וסופה שהתאבדה. המבוגר המנסה לחזור לילדות שאף פעם לא היתה לו הוא יהונתן גפן.
 לחצו להמשך
 
היומנים של סילביה פלאת'  

היומנים של סילביה פלאת'

סילביה פלאת, אחת מהמשוררות החשובות של המאה העשרים, התאבדה בשאיפת גז ב- 11 בפברואר 1963, לאחר שהניחה כוס חלב ועוגיות ליד מיטותיהם של ילדיה, אטמה היטב את חדרם כדי שהגז לא יחדור
 לחצו להמשך
 
"והוא האור" מאת לאה גולדברג  

"והוא האור" מאת לאה גולדברג

לאה גולדברג כתבה על הבושה באביה הביפולרי ועל חוויית הגדילה עם אב ביפולרי ברומן קורע לב, חצי אוטוביוגרפי, שכתוב נהדר כמו כל דבר שכתבה מימיה, המדהימה הזאת.
 לחצו להמשך
 
דבר לא נותר כשהיה מאת קיי רדפילד ג'יימיסון, ביפולרית  

דבר לא נותר כשהיה מאת קיי רדפילד ג'יימיסון, ביפולרית

על אף שהספר עוסק בהתמודדות עם מחלה ואבל ונכתב ע"י פרופסור לפסיכולוגיה, אין זהו ספר פסיכואנליטי המיועד לבעלי מקצוע. הוא מעמיד באופן מרגש וחכם את החוויה האנושית שבמרכזו, וגם את הזוגיות של ג'יימיסון
 לחצו להמשך
 
חשיכה נראית - זיכרון של שיגעון מאת ויליאם סטיירון  

חשיכה נראית - זיכרון של שיגעון מאת ויליאם סטיירון

קיבלתי את הספר לקריאה מאחותי הפסיכולוגית. סטיירון הוא סופר מצליח ומפורסם, שכתב בין היתר, את “בחירתה של סופי”, ומתאר בכנות חשופה את הדיכאון שלו, כולל מנייה מרשימה של כל שיטות ההתאבדות וכל הסיבות למות.
 לחצו להמשך
 
"היי, מישהו שומע אותי?" מאת אורית עריף  

"היי, מישהו שומע אותי?" מאת אורית עריף

רומן גרפי מעלף שמתאר בכנות מהפנטת את הדיכאון, את הבדידות ואת טיפולי ההפריה שלה – עם כל השלושה יכולתי להזדהות בענק. אשה מטבעון, בדיכאון, סובלת מבעיית פריון...
 לחצו להמשך
 
פעמון הזכוכית מאת סילביה פלאת'  

פעמון הזכוכית מאת סילביה פלאת'

הספר, שמתאר בפרוטרוט שלל שיטות התאבדות ואשפוז פסיכיאטרי, יצא לאור ב-1963, חודש בלבד לפני שפלאת בת ה-31 התאבדה. גיבורת הספר, אסתר גרינווד, זוכה בהתמחות במגזין בניו יורק. אך אסתר לא נלהבת מהעיר הגדולה
 לחצו להמשך
 
נפש לא שקטה מאת קיי רדפילד ג'יימיסון  

נפש לא שקטה מאת קיי רדפילד ג'יימיסון

ביפולרית, ששרדה את ניסיונות ההתאבדות שלה, וממשיכה, בחסות הליתיום, להיות מרצה וחוקרת מצליחה. "לא הייתי מוכנה לעבור שוב מצב ממושך של דיכאון עמוק. הוא מקיז את הדם ממערכות יחסים.
 לחצו להמשך
 
"הראיון האחרון" של אשכול נבו  

"הראיון האחרון" של אשכול נבו

הספר נפתח, נמשך ומסתיים כראיון. הדמות הראשית, סופר מצליח, נערץ ומושך, משיב במסגרת התכתבות דוא"ל על כמה מאות שאלות לאקוניות של גולשים באתר אינטרנט. בתוך כך נמסרת העלילה, שבמרכזה משבר הנישואים והדיכאון
 לחצו להמשך
 

ספרי דיכאון

כנות מפתיעה בספר החדש של שרה סילברמן

הקומיקאית הפרועה שרה סילברמן מוכיחה בספרה החדש כי בין שלל הבדיחות היא יודעת גם לרגש

מתוך כתבה מאת רותה קופפר | הארץ | תרבות | 04.06.10
הקומיקאית האמריקאית שרה סילברמן בספרה האוטוביוגרפי "המרטיבה במיטה: סיפור על אומץ, גאולה ופיפי", מספרת על אירוע שהתרחש במאי 1964, שש שנים לפני שסילברמן נולדה, כשאמה, בת'-אן, זכתה בהפלגה לברמודה. כאשר הוריה חזרו מהטיול צילצלו לסבים שטיפלו בנכדים, ומהם שמעו כי בהיעדרותם קרה אסון - תינוקם ג'פרי מת. הוא הסתבך בין כלי המיטה שלו בלילה ונחנק למוות.

סילברמן גם מספרת בספר כי עד גיל מאוחר מאוד לא שלטה בשלפוחית השתן שלה בלילות.

היא עושה את זה בישירות וברגישות מכמירת לב. קשה שלא להידבק בשנאתה לאם של החברה שצרחה עליה לעיני שאר הילדות אחרי שהשתינה במיטה במסיבת פיג'מות. "איזה בן אדם מגיב בזעם במקום בחמלה למראה פיג'מה רטובה של ילדה?", היא תוהה.
יש עוד אנשים שהיא זוכרת לרעה בספר. אחת היא מדריכה ושמה רייצ'ל שהתאכזרה אליה במחנה קיץ בשל אותו עניין.

ההרטבה שהיא מדברת עליה בגילוי לב אמיץ, ונמשכה עד הלימודים בתיכון, לוותה בדיכאון קליני, שבגיל 13 טופל בעזרת תרופות נוגדות דיכאון במינון מרתיע של 16 כדורים ביום (שהתברר לא במפתיע כמסוכן).

אם לא די בזה הרי שפסיכולוג שטיפל בה התאבד בתלייה.

בסגנונה הסרקסטי היא מתארת את האופן שהדבר נודע לה:

"צריך להיות איזשהו נוהל, כללים ברורים, בנוגע לאופן שמגלים לנערות השרויות בדיכאון כי הפסיכולוג שלהן התאבד. אני לא מומחית לפסיכולוגיה, אבל נדמה לי שלצרוח את הבשורות האלה מולן, בצירוף הפרטים של האופן שבו בחר לשים קץ לחייו, זו לא הדרך הרצויה".

הוריה של סילברמן התגרשו כאשר היתה בת שבע. מצער אותה שאביה חשב בנערותה כי הגירושים הם הסיבה לדיכאון שפקד אותה.

לדעתה הוא לא אחראי לו (אבל הוא בהחלט הסיבה לכך שהיא נהייתה צמחונית). היום הוריה הגרושים ובני זוגם הם חברים קרובים. "לפעמים נדמה לי שההורים הכי גרועים נהיים לסבים טובים במיוחד", היא מספקת תובנה מעניינת ומנומקת.

לסילברמן יש שלוש אחיות (אחותה לורה השתתפה ב"תוכנית של שרה סילברמן" ברשת קומדי סנטרל), והיא מתארת את הדינמיקה ביניהן בילדותן. הגדולה, סוזי, נהגה לאיים על שרה באמירות כמו "מוזר, אני יכולה לרצוח אותך ממש עכשיו. כאילו, אני לא אעשה את זה, אבל אם הייתי רוצה הייתי יכולה".

סילברמן תוהה אם משהו במערכת היחסים הזו הוביל את האחות להיהפך ברבות הימים לרבה...