ביפולרית - מה שמעניין בעלי הפרעת מצב רוח, בני משפחה וחברים - דיכאון, חרדה, מאניה דיפרסיה, הפרעת אישיות גבולית - ניוטון היה ביפולרי

מה שמעניין בעלי הפרעות מצב רוח וקרוביהם
דיכאון | חרדה | מאניה דיפרסיה | אישיות גבולית

חפש
Facebook

אייזק ניוטון היה (גם) ביפולרי

אחד המדענים הגדולים בכל הזמנים סבל מילדות מעליות וירידות עצומות במצב הרוח שלו, ומהתפרצויות זעם הרסניות, חלקן אלימות, בשילוב עם נטיות פסיכוטיות. דווח שניוטון נהג לנהל שיחות עם אנשים שאינם נוכחים, ולכאורה הגיב לקולות שנשמעו בחדרים ריקים. הוא חשב שמונה על ידי אלוהים כדי לחשוף את מסתריו לעולם. כשהיה בדיכאון סבל ממחשבות אובדניות שהעלה על הכתב. כל אלה מעידים על הפרעה דו קוטבית.

חוסר היכולת שלו ליצור קשר עם אנשים, מילדות, יכול להציב אותו גם על הספקטרום האוטיסטי (תסמונת אספרגר), אם כי הייתה השערה גם שהמנעותו מחברה נבעה מהגמגום שלו, ומכך שהיה נתון להתעללויות והקטנות עוד מילדות מצד בני גילו.

בני דורו של ניוטון, גם חברים וגם אויבים, תיארו אותו במונחים פחות מחמיאים כאשר דנו בכישוריו החברתיים, כמו נקמני, קטנוני ומרושע:

"היה לו המזג הכי מפוחד, זהיר וחשדני, שאי פעם הכרתי", כתב ויליאם ויסטון, ששימש כסגנו של ניוטון בשנת 1701, בטריניטי קולג'.

ניוטון היה רווק עד סוף ימיו, ויש שמשערים שגם בתול. לפי חלק מההשערות, ייתכן שהיה הומו. השערה אחרת אומרת שהיה א-מיני.

הייתה לו נטייה לכתוב מכתבים מלאים בהזיות מטורפות, שלדעת חלק מההיסטוריונים הרפואיים מעידים על סכיזופרניה.

שיגעונו של סר אייזק ניוטון

מתוך תרגום שלי לכתבה מאת מרינה ג'ונס | 28/3/14 | futurism.com | מתוך כתבה מאת לביא ביגמן, אתר מכון דוידסון

אייזק ניוטון היה פוליטיקאי, תיאולוג ובעיקר מדען שעסק באופטיקה, פיתח את החשבון האיניפיניטסימלי ונודע גם במלחמות הקרדיט על כך מול לייבניץ. פסגת הישגיו ללא ספק הייתה גילוי חוקי התנועה והכבידה.

ב-85 שנותיו שינה ניוטון מן היסוד את האופן שבו מדענים חשבו על האור, פיתח כלים מתמטיים חדשניים וקיבע את חוקי התנועה והכבידה האוניברסליים.

עם זאת, יש חלק מחייו של ניוטון שפחות מדברים עליו, החלק הנוגע לאופיו ולקשר שלו לתגליותיו.

הביוגרפיה של ניוטון היא קטלוג של תסמיני הפרעה דו קוטבית (או מאניה דיפרסיה), מחלה ממנה סבל רוב חייו.

ניוטון הראה סימנים של הפרעה דו קוטבית בשלב מוקדם בחייו - הוא היה ילד בודד שלא עסק במשחקים עם ילדים אחרים.

את רוב זמנו הוא בילה לבד בבניית טחנות מיניאטוריות, מכונות, עגלות והמצאות אחרות. הוא היה מתוח גבוה, אגואיסט ודומיננטי. הוא חווה התקפי זעם, שהפנה כלפי חבריו ומשפחתו. מאוחר יותר הוא נזכר שאיים על אביו ועל אמו שישרוף אותם ואת הבית עליהם.

לניוטון היו גם רגעים חריפים של חרטה, כאשר ערך רשימות ארוכות של 'חטאיו' או מעשיו הפסולים.

ברשימתו נרשמה 'הכאת רבים', 'אגרוף לאחותי', 'שבר עם אמי'. מזגו האלים גרם לו להיות לא פופולרי וחבריו והמשרתים שמחו כשניוטון עזב את הבית לקיימברידג '.

בקיימברידג', ניוטון יצר רק חבר אחד בין חבריו לתלמידים.
מחברותיו בשנות לימודיו בקולג' מתעדות חרדה, עצב, פחד, דעה נמוכה לגבי עצמו ומחשבות אובדניות.

לאחר מינויו כעמית האוניברסיטה בקיימברידג', ניוטון המשיך באפיזודות מאניות, ולעתים קרובות שכח לאכול. אירועים כאלה היו בדרך כלל בעקבות קריסה לדיכאון, והוא היה זועם מכל ביקורת על עבודתו. כתוצאה מכך הוא ייסוג מהקהילה המדעית ויסרב להמשיך במחקריו.

למרות הצלחתו והכרתו, ניוטון פחד לחשוף את עבודתו לביקורת של מדענים אחרים. הוא שמר את סוד המתמטיקה שלו עד שלייבניץ טען שגילה אותו תחילה. ולולא ידידו האסטרונום, אדמונד האלי, הוא כנראה לא היה מפרסם את יצירתו החשובה ביותר, ה"פרינסיפיה ".

ניוטון התחמק מחברת אחרים. כשהיה צריך לתקשר עם אנשים, הוא תרם מעט לשיחות. יחסיו עם מדענים אחרים היו מתנשאים. הוא היה מסרב לדבר עם אלה שהעזו לחלוק עליו. ניוטון חיפש מריבות עם חברים ואויבים כאחד.

היו שני אנשים בחייו של ניוטון שאותם אהב.

האחת הייתה אחייניתו, קתרין ברטון, שהפכה לעוזרת הבית של דודה בלונדון, והשני היה מתמטיקאי שוויצרי - פאטיו דה דוילייה, שהיה רק ​​בן 25 כשפגש את ניוטון. בגלל האינטנסיביות הרגשית הגדולה של מערכת היחסים שלהם, והעובדה שאף אחד מהגברים לא התחתן מעולם, חלק מהביוגרפים של ניוטון חושדים שמערכת היחסים שלהם הייתה אופי הומוסקסואלי, אך אין שום הוכחה.

לניוטון הייתה סלידה חזקה מהתהילה וביקש לפרסם את מאמריו בעילום שם. זה מה שג'יין ג'קמן כותבת על הנטייה של ניוטון לחשאיות ואנונימיות בספרה 'ניוטון':

'בשנת 1696 לייבניץ ומתמטיקאי שוויצרי, יוהאן ברנולי, הציבו בעיה מתמטית כאתגר לכל מתמטיקאי אירופי לנסות לפתור. מתמטיקאים מפורסמים אחרים לא הצליחו אפילו להתקרב לתשובה. לניוטון נשלחה הבעיה כשהוא היה בעיצומו של הזמן העמוס ביותר שלו במנטה וחזר הביתה אקסה הודח מיום עבודה קשה. אבל הוא פתר את זה עד ארבע בבוקר שלמחרת. הוא פרסם את התשובה באופן אנונימי, אך ברנולי ניחש מי פתר אותה: הוא אמר שהוא מזהה את 'האריה על ידי טופרו'.

בתקופות של דיכאון ניוטון הזה וניהל שיחות עם אנשים נעדרים.

הוא נעשה אובססיבי לדת ושקע באלכימיה. הוא בילה 25 שנה בחקר האלכימיה בסתר, חיפש אליקסרים מסתוריים וכתב אלפי עמודים בנושא.

כמו אנשים רבים הסובלים מהפרעה דו קוטבית, ניוטון פיתח אשליות גרנדיוזיות.

בהערותיו על אלכימיה ודת כתב שהוא מונה על ידי אלוהים להביא את האמת שלו לעולם.
פרסומת

האמיתות המדעיות שחשף ניוטון במהלך חייו העלו אותו למעמד חצי-אלוהים, אך זה עלה לו במחיר.
הוא סבל מכאבים עצומים וייסורים בגלל הפרעתו הנפשית.
וויליאם בלייק כתב, 'ללא ניגודים [אין] התקדמות. משיכה ודחייה, סיבה ואנרגיה, אהבה ושנאה, הם הכרחיים לקיום האנושי."
זה מזכיר לנו שגם סר אייזק ניוטון הגדול היה אנושי.

דוגמאות לשיגעונו של סר אייזק ניוטון

מתוך תרגום כתבה מאת לארי הולצווארת - 21 בספטמבר 2018

יתכן שניוטון היה חולה כל חייו

בעוד שביוגרפים מסוימים מגבילים את מחלת הנפש שלו לתקופה של 18 חודשים במהלך השנים 1692-93, אחרים טוענים כי אייזיק ניוטון סבל מהפרעה דו קוטבית במשך רוב חייו והפגין תסמינים בילדות המוקדמת.
ניוטון היה מתבודד בילדותו, ולעתים נדירות שיחק עם ילדים אחרים בגילו, במקום זאת עסק בעיסוקים בודדים כמו בניית דגמי מכונות ולימוד המכניקה שלהם.
אביו הטבעי נפטר לפני שנולד, וכשאמו התחתנה בשנית הוא לא הסתדר עם אביו החורג החדש. ניטון הביע את סלידתו, והתמרמר על אמו על שנישאה בשנית. לאחר מכן הוא נשלח לגור אצל סבתו מצד אמו, ונותר מרוחק מאחיו למחצה מנישואיה השניים של אמו.

ניוטון פיתח אישיות שתלטנית.

החברויות המעטות שלו לאורך חייו היו עם אלה שהוא יכול היה להציף בדעותיו.
הוא גם הציג תקופות חרטה, בהן כתב רשימות של "חטאיו", שהתחיל עוד כשהיה ילד.

הוא מיהר לכעוס, ולעתים קרובות היה אלים בזעמו, משתלח במילים ולעיתים באגרופים.
בשנותיו כסטודנט בקיימברידג 'כתב ניוטון בהערותיו על מחשבות אובדניות, תחושות בידוד וחוסר ההערכה העצמית שלו.
הוא התמרמר על ביקורת מצד אחר מלבדו, תכונה באישיותו שנמשכה בקריירה שלו כאשר התיאוריות שלו היו נתונים לחקירה. מעגל ההתנהגות המאנית והדיכאונית נמשך לאורך חייו הארוכים.

ניוטון בחן מקרוב את התנ"ך, מתוך אמונה כי סודות היקום מקודדים בטקסטים שלו.

ניוטון סבל משיגעון גדלות

במהלך לימודיו המקיפים של התנ"ך ובמקביל לעבודתו באלכימיה, שלדעתו נדרשו סודות המופקים מהתנ"ך על מנת להצליח בה, ניוטון רשם הערות בהן הוא מינה את עצמו כנבחר על ידי אלוהים כדי לחשוף את סודות מסתריו לעולם.

ניוטון האמין כי סגידה לישו כאלוהי הייתה כפירה, אף שלא פרסם את אמונותיו במהלך חייו. לעשות זאת היה מציב אותו ככופר בתקופה שבה ניתן היה להוציא להורג כופרים בנסיבות מסוימות.

הוא חשב שישו היה אדם שכמוהו נבחר לחשוף אמיתות מסוימות, אך היה כפוף לאלוהים. כך ניוטון דחה את רעיון השילוש.

מעמדו המיועד של ניוטון כשליח שנבחר לחשוף את סודותיו של אלוהים היה זה שהניע אותו לבחון את התנ"ך, כולל הממדים הגיאומטריים של בית המקדש, שלדעתו היה קוד לממדי האדמה והשמים.
אישיותו של ניוטון הייתה כזו שנמנע אפילו משיחה סתמית עם רוב האנשים פרט לאלה שהפגינו כבוד ניכר כלפיו, שעליהם היה מתנשא לעתים קרובות.
בעודו עמית במכללת טריניטי, תפקיד שדורש הסמכה ככומר של הכנסייה האנגליקנית, ניוטון נמנע מהדרישה בטענה כי הכיסא למתמטיקה צריך להיות חופשי מהסחות הדעת של חובות הכנסייה על מנת להתרכז במדע, וההסמכה הוענקה לו על ידי המלך.

התמוטטות של 18 חודשים של ניוטון הוכרה על ידי בני דורו

אחד משני היחסים האישיים ההדוקים היחידים שפיתח ניוטון במהלך חייו היה עם ניקולס פאטיו דה דוילייה, שאיתו ניהל התכתבויות חמות. היחסים הביאו להשערות בקרב גורמים שמאחר וניוטון מעולם לא התחתן הוא היה מעורב במערכת יחסים הומוסקסואלית עם פאטיו. מעולם לא נחשפו עדויות למערכת יחסים כזו ביצירותיו ובהתכתבויותן הגדולות של ניוטון, וישנן עדויות רבות לכך שלניוטון לא היה שום עניין בשני המינים, והעדיף להישאר חופשי וללא שעבודים רגשיים. לעתים קרובות הוא כתב תלונות על אחרים שניסו להציג אותו בפני נשים פנויות.
במהלך תקופת התמוטטותו, במהלכה סבל מרעידות, נדודי שינה (במכתב אחד טען כי לא ישן במשך חמישה ימים), מחוסר יכולת לאכול, תעתועים ואולי הזיות, הוא גם שלח מכתבים שמהם ניתן להקיש חוסר היגיון באופיו. אחת מהן הייתה לפאטיו, וההתחשבות הקודמת בה החזיק אותו בן משפחתו נעלמה.
ניוטון טען במכתב לסמואל פפיס כי נפגע מאדישות וממה שכונו אחרים מלנכוליה.

מחלתו הברורה כללה דיווח שהוא מנהל שיחות עם אנשים שאינם נוכחים, ולכאורה מגיב לקולות שנשמעים בחדרים ריקים.

 גוטפריד לייבניץ ואייזק ניוטון נכנסו לסכסוך ממושך על פלגיאט של התגליות בחשבון, שנמשך עד המאה העשרים ואחת.

אישיותו של ניוטון הובילה לסכסוכים ממושכים עם עמיתים מתמטיקאים

ניוטון חשד כל החיים כי הקרדיט על עבודתו ותגליותיו יגנבו על ידי אחרים, גם בני דורו וגם אלה שבאו אחר כך. האובססיה הובילה אותו למחלוקת בנוגע להתפתחות החשבון החל משנת 1699, אשר עד שנת 1711 התרחשה וכללה טענות על פלגיאט שהטיל ניוטון כלפי גוטפריד לייבניץ. ניוטון טען שלייבניץ גנב את יצירתו שהחל בשנת 1666, אך אותה לא פרסם עד מאוחר הרבה יותר. לייבניץ פרסם את עבודתו החל משנת 1684. עבודתו הקודמת של ניוטון לא פורסמה רק לאחר מותו.
המחלוקת הובילה לכך שלייבניץ הפך למנודה בעשור האחרון לחייו.

ניוטון יצר את המחלוקת והשתמש בחסידי גרסתו כדי להכפיש את לייבניץ.

המחלוקת התבססה כולה על החשש של ניוטון שעבודה דומה לזו שלו הגיעה באופן עצמאי וכי כך הוא לא היה המוח המתמטי הגדול ביותר בגילו. החברה המלכותית הקימה ועדה שתחקור באופן עצמאי את המחלוקת בשנת 1713, שהאזנה לקביעותיו של ניוטון מבלי להציע לליבניץ אפשרות להציג את גרסתו, ופסק לטובת ניוטון בסוף אותה שנה. מאוחר יותר טען ניוטון כי המחלוקת לא נוגעת לתהילה שלו, שממנה התנער, אלא התבססה במקום על המוניטין שלו ביושר. בשנת 1716 לייבניץ נפטר, ובמאה העשרים מרבית ההיסטוריונים מסכימים ששני המתמטיקאים הגיעו לגילויים באופן עצמאי.

ניוטון יכול להיות נקמני, קטנוני ומרושע

כשמת גוטפריד לייבניץ המחלוקת על גילוי החשבון לא מתה עמו, מכיוון שניוטון המשיך להשתמש בהשפעתו בחברה המלכותית בכדי לשפר את המוניטין שלו על חשבון עמיתו המתמטיקאי, שכבר לא יכול היה להציע הגנה.
לייבניץ לא היה המדען היחיד שחש את זעמו של ניוטון. רוברט הוק פיתח תורת כוח משיכה השולטת בתנועת כוכבי הלכת בדומה לזו של ניוטון, וללא תלות בעבודתו של ניוטון, שניוטון ניסה לטשטש לאחר מותו של הוק, כאשר סר אייזק קיבל על עצמו את תפקידו הקודם של הוק כראש החברה המלכותית בלונדון.
ניוטון והוק התנגשו גם על עבודתו של ניוטון עם אופטיקה ואור, עליה הוק הציג ביקורת, וברגע שניוטון היה מסוגל לעשות זאת הוא נקט בצעדים באופן שיטתי להעביר את הוק לאפלה. כאשר ניוטון נכנס לתפקידו הניהולי העיתונים של חברת Royal Society נעלמו, כולל עותקי התכתבות בין ניוטון והוק, בין הוק לאדריכל כריסטופר רן, ופרוטוקולים של החברה המלכותית, 520 מאמרים בסך הכל.
הם לא התגלו מחדש עד למאה העשרים ואחת. היה גם סיפור, שכאשר החברה המלכותית עברה לרבעים חדשים, ניוטון הסיר את הדיוקן היחיד של הוק שנעשה מהחיים, אם כי אין הוכחות מבוססות שדיוקן כזה היה קיים מעולם.
 אייזיק ניוטון העמיד לדין זיופים ללא הפסקה בעת ששימש כמפקד המנטה במהלך חייו המאוחרים יותר בלונדון.

ניוטון העמיד לדין על זיופים ללא הפסקה

ניוטון זכור בעיקר כמדען ומתמטיקאי בימינו, עם מוניטין צומח כחוקר מקרא, אך במשך יותר ממחצית חייו הבוגרים היה בתפקיד ממשלתי, כמפקד הראשון, ומאוחר יותר כמאסטר, של המנטה המלכותית. התפקידים הושגו עבורו  כמקור הכנסה. ניוטון המתין זמן מה למינוי, ובשלב מסוים טען כי צ'רלס מונטגו, האחראי למינוי, נטר לו טינה. כאשר מונטאגו הפך לקנצלר האוצר, הוא קבע את המינוי, וציין כי התפקידים היו פחות מכבידים ואינם צריכים לדרוש זמן רב של ניוטון מהעבודה המדעית שלו.
ניוטון השליך את עצמו על התפקיד, חקר זיופים וגזר עונשים בהתלהבות.
זייפן אחד כזה הורשע על ידי ניוטון ולאחר שחבריו הבכירים הצליחו להשיג את שחרורו מהכלא ניוטון העמיד אותו לדין בפעם השנייה. הראיות שהציג ניוטון והמרץ בהעמדתו לדין הובילו לכך שהזייפן הורשע ונידון למוות בתלייה, ולאחר מכן הוא הורד כשהוא עדיין בחיים.

הלהט של ניוטון הוביל לעוד 28 הרשעות והוצאות להורג בגין זיוף, ואת כל אלה רדף בשמחה אדוקה.

 העיסוק המתועד היטב של אייזק ניוטון, שתואר כאן כיושב על קרקעית הים כשהוא עירום, הביא להשערות שהוא אולי סובל מתסמונת אספרגר.

הטענה לפיה ניוטון סובל מתסמונת אספרגר

שלושה מהמאפיינים הקליניים של תסמונת אספרגר נחקרו כתכונות של אישיותו של ניוטון, וראיות תומכות אחרות הביאו כמה למסקנה שניוטון סבל מהתסמונת. מדובר בליקוי חברתי המעכב התפתחות של חברות ואשר מייצר חוסר אמפתיה לאחרים; חוסר רצון לתקשר עם אחרים; וקליטה עצמית מלאה עם אינטרסים שגרתיים ודומיננטיים. התצפיות של אחרים מימי ניוטון משמשות לרוב לתמיכה בדעה, כולל אדישותו להופעתו בימיו בבית הספר, כפי שדיווחו תלמידי חבריו במכללת טריניטי.
התסמינים היו קיימים בתקופות שונות לאורך הקריירה של ניוטון, כפי שמתברר מהכתבים העכשוויים עליו. במהלך ימי לימודיו בטריניטי נצפה ע"י כמה תלמידים מרושל הופעתו, וכך גם התמקדותו הטוטלית בלימודים ובעבודה מאוחרת יותר. לעתים קרובות הוא היה, על פי הודאתו שלו, שקוע כל כך שהוא שכח לאכול.
אך כל שלושת הסימפטומים, כמו גם אדישות כלפי מראהו, מוסברים בקלות גם על ידי אפשרויות אחרות, ואבחון מצב לאחר שלוש מאות שנים אינו קל. ניוטון שמר על מערכות יחסים רבות בכתב במהלך חייו, והעביר את מחשבותיו בבהירות בהן, במקום לעשות זאת בשיחות חולין או בהרצאות.
 המיומנות הידנית של אייזיק ניוטון אפשרה לו לבנות את המיקרוסקופ המשקף הראשון במו ידיו.

הטענה כי לניוטון לא היה תסמונת אספרגר

אייזיק ניוטון היה קטן ונבנה מעט בילדותו, ושימש יעד לבריונות, ללא תמיכת הורים או אחים.
באחת ממחברותיו המוקדמות הוא כתב על נחישותו להיות התלמיד הטוב ביותר בבית הספר, בית הספר קינג בגרנתאם (שנותר לפעול נכון לשנת 2018). כמו אצל הרבה בנים קלים ומלומדים, הוא היה נתון לנידוי, להקנטה ולבריונות, עקב הדחף הנחוש לעלות על הנערים האחרים בלימודים. אין ספק שטבעו האדיר והשולטני גם תרם לחוסר הקבלה החברתית שלו. אבל יש הסבר אפשרי אחר ולא אספרגר, או צורה אחרת של הפרעה התפתחותית.

אייזיק ניוטון היה מגמגם, צרה בה נאבק במשך רוב חייו, מה שמסביר בקלות את הימנעותו כל החיים משיחה חברתית. אפילו כחבר פרלמנט בשלב מאוחר יותר בחייו, הוא נמנע מנאום פומבי.
הסבל יכול גם להסביר את חוסר הרצון שלו לתלמידים בזמן שהחזיק בכיסא המתמטיקה של לוקאסיה במכללת טריניטי. תגובתו המוגזמת אחר כך לביקורת הייתה אולי בגלל מבוכה מוגברת בגלל הגמגום שלו.

טענה נוספת נגד תסמונת אספרגר הייתה השימוש הזריז שלו בידיו; כסטודנט תכנן ובנה מודלים עובדים של טחנות רוח ומכונות אחרות, והדגים תיאום עין-יד ושימוש נכון בכלים, אוטודידקט.

למרות שרבים מבני דורו תיארו את ניוטון כאדם קשה להתמודדות, הוא זכה לכבוד של וולטייר, שהשתתף בהלווייתו.

תואר כבעל אישיות קשה על ידי בני דורו

אחד הטיעונים שהועלו כדי לתמוך בתיאוריה לפיה אייזק ניוטון סבל ממה שמכונה כיום הפרעה דו קוטבית הוא אופיו הקשה.

בני דורו של ניוטון, גם חברים וגם אויבים, תיארו אותו במונחים פחות מחמיאים כאשר דנו בכישוריו החברתיים. "המזג הכי מפוחד, זהיר וחשדני, שאי פעם הכרתי", כתב ויליאם ויסטון, ששימש כסגנו של ניוטון בשנת 1701, בטריניטי קולג '. וויסטון ביצע גם את מרבית התפקידים הקשורים לתפקיד.

כאשר ניוטון הגיע למעמדו כמאסטר לאמנויות ועמית במייג'ור בקולג 'טריניטי הוא החל לקבל קצבה קטנה מהמכללה והמשיך לקבל תמיכה שנתית מאימו, בה השתמש בתחילת 1668 כדי לשפץ את חדריו. לאחר שהמכללה עצמה דאגה לבנייה הכבדה ניוטון שיפץ מחדש את חלל הפנים לטעמו, ויצא למסע בילוי, רכש שטיחים, כיסאות עור, עשרה כסאות נוספים, מספר שולחנות ושולחנות עבודה, ספות, ספה, משקפיים, מצעי שולחן , ומיטה חדשה.

ההוצאות על ביתו המחודש תוארו על ידי מי שתומך בתיאוריה של הפרעה דו קוטבית כמסימפטום לשלב מאני.

הריכוז של ניוטון היה כזה שלעתים קרובות שכח לאכול ולישון

ניוטון הפגין כוחות ריכוז ששימשו אותו להפוך אותו במובנים רבים אב הטיפוס של "הפרופסור המשוגע" של הגילאים המאוחרים יותר. לעתים קרובות הוא ארח ארוחת בוקר על הכלים הקרים שהוגדרו לו כארוחת הערב לפני כן, לאחר שהיה כל כך שקוע במחשבה לאורך כל הלילה שהוא שכח לאכול או לישון. בסוף חייו הוא סיפר לאחייניתו כי בימיו בקיימברידג 'החתול שלו הפך שמן לאחר שאכל את הארוחות שישבו על שולחנו הצדדי כשעבד על בעיה כזו או אחרת, מבלי ששמו לב אליו. כשהוא נזכר בארוחתו המוזנחת ללא השגחה, לעתים קרובות הוא היה לוקח ביס אחד או שניים  בזמן שעמד, לפני שהוא נסחף שוב מכל מה שמעסיק את תשומת לבו, לדברי מזכירתו בקיימברידג '.
ג'ון לוק, שכמו ניוטון היה עמית של החברה המלכותית, כתב פעם שלמרות שהוא מחשיב את ניוטון לחבר, הוא מודאג מכך שקשה לפעמים להתמודד איתו, "וקצת יותר מדי להעלות בעצמו חשדות איפה שאין קרקע ”. תצפיות אלה ודומותיהן של בני דורנו וביוגרפים מאוחרים יותר הובילו לכך שניוטון תואר כמסוגר ופזור דעת בגלל נפש מוטרדת, מפחד לעסוק בפעילות חברתית בגלל אישיות חשדנית ופרנואידית. החשש שלו מפני ביקורת הביא לעיכוב בפרסום של חלק ניכר מיצירותיו עד שעלה  החשש שאדם אחר יקבל את הקרדיט על תגליותיו. במותו חלק גדול מעבודותיו נותר לא פורסם.
 האסטרונום הבריטי ג'ון פלמסטיד האמין שניוטון אינו מכיר בתרומתם של אחרים לעבודתו, וחש את עוקצם של הפיזיקאים הכועסים.

ניוטון ענה לביקורת בחריפות כמו שהוא ענה בהיגיון

כאשר פורסמו מחשבותיו ותגליותיו של ניוטון על מהות האור, הוא זכה לביקורת על שתי התיאוריות שלו ועל היעדר ההכרה בתרומותיהם של אחרים שעליהם הסתמך בכדי ליצור את מסקנותיו. אי ההכרה בתרומות מאחרים הייתה האשמה תכופה שהופנתה לניוטון לאורך כל הקריירה שלו. כשג'ון פלמסטיד, אסטרונום אנגלי שעבודתו שימשה את ניוטון בזמן שגיבש את עמדותיו על כוח המשיכה, התלונן כי ניוטון לא הצליח לצטט כראוי את תרומתו, זה התחיל ריב ארוך בין שני המדענים. פלמסטיד התלונן בכתב בפני חבר אחר בחברה המלכותית.
התלונה של פלמסטיד הייתה כי ניוטון, כשהגיע למסקנותיו לגבי כוח המשיכה, "השתמש בעפרות שחפר". ניוטון הגיב בתגובה בנוסח שאם פלמסטיד חפר את העפרה הוא (ניוטון) שיצר מהסלע חסר התועלת טבעת זהב.
עדיין ההערות ודאי עקצו את ניוטון, שכן הוא החל להפגין סלידה מפרסום עבודתו, למרות הבטחותיו לתמוך בחברה המלכותית בכך שהוא עשה זאת בחריצות באופן קבוע ככל האפשר. ניוטון כתב פעם לליבניץ על היסוסו לפרסם (לפני מריבתם), "

"אני מתאר לעצמי שגיליתי את ההסברים הבטוחים ביותר, אך אני נמנע מלפרסם ספרים מחשש שניתן יהיה לעלות נגדי מחלוקות על ידי בורים”. ניוטון התייחס לגילויים שלו על תכונות האור.

ניוטון לא הוסח על ידי האמנויות

אייזק ניוטון רכש ספרייה של 1,896 ספרים עד למותו, שאף אחד מהם לא היה יצירותיהם של ג'פרי צ'וסר, אדמונד ספנסר או וויליאם שייקספיר, אם כי עותקים של שתיים מיצירותיו האחרונות, המלט והסערה, היו באוסף שלו. הוא אכן החזיק בעותקים משירים אפיים מאת ג'ון מילטון, אך התייחס לשירה עצמה כ"שטויות גאוניות ". לדברי ויליאם סטוקלי, ניוטון הודה פעם בהשתתפות באופרה, ואמר עליה: "המערכה הראשונה ששמעתי בהנאה, השנייה מתחה את סבלנותי, בשלישית ברחתי". פעם אחת כשהאזין לצ'מבלו שמנגן הנדל, לניוטון לא הייתה שום תגובה לגבי המוסיקה. במקום זאת הוא התבונן במכניקת ידיו של המוסיקאי בזמן שניגן.

אולי בגלל הימנעותו מהאומנויות האינטראקציות של ניוטון עם בני גילו הצטמצמו.

הוא לא היה מסוגל להצטרף לדיונים בחדרי סלון ובסלונים של הספר האחרון, המחזה האחרון, הקומפוזיציה האחרונה, מכיוון שלא קרא, לא ראה ולא שמע אותם.
כבר חסר ניסיון בחסד החברתי של השיחה, חוסר הידע שלו היה גורם לו להיראות חסר ידיעה ואולי אפילו רעיל בתקופה זו של הבחנות מעמדיות.
אדישותו של ניוטון לאמנויות לא התרחבה לגנים מעוצבים, שאחד מהם שמר בקפידה בעת שהיה בקיימברידג '.

ניוטון תואר כהיפוכונדר

אייזק ניוטון , פרט לתקופה בה סבל מהתמוטטות במהלך ניסויי האלכימיה שלו, חי חיים ארוכים ובריאים יחסית, כאשר מעטות תקופות של מחלה שצוינו במכתביו ובני דורו. עם זאת הוא תואר על ידי רבים שתמכו ברעיון של בעיות נפשיות שמשפיעות עליו כסובל מהיפוכונדריה.
ההאשמות מבוססות על ניסויי האלכימיה של ניוטון, שבהם הוא ערבב גם שיקויים רפואיים שונים יחד עם חיפושו אחר סם החיים, והיה תלוי ב"בלסומה של לוקאטלו", שהבטיח הקלה במחלות רבות, כולל חצבת, נשיכת כלבים, והמחלה שבגינה ניוטון נטל אותה.
ניוטון אכן כתב על היותו מרותק לתא שלו כתוצאה מהצטננות בנקודה אחת, אם כי הוא עסק בענייניו שוב תוך שבוע וזה לא סביר שבמשך חיים כה ארוכים הוא לא היה סובל מהצטננות רבה, במיוחד בהתחשב עקב הידע על רפואה וזיהום באותה תקופה.
אם ניוטון אכן אמין שיש לו צריכה אין תיעוד לגבי התייעצותו עם רופא להקלה, ואף לא על השתתפותו בנטילת מים בריאים, האמין כי הוא מקל על המצב.

ניוטון העדיף את החברה שלו על פני אחרים, והיה בודד ומתבודד

עם הזמן אייזק ניוטון פיתח את האישיות שהובילה אותו להעדיף להיות לבד, ונמנע ממגעים חברתיים למעט במידת הצורך לקידום עבודתו. בכתביו ובכתבי בני דורו, הוא הפגין מעט חוש הומור, ולא שיתף בקלות את הישגיו עם אחרים באמצעות רישום תרומתם. הוא לא ביטא את רגשותיו אלא בפרצי כעס; רגשות אחרים נותרו תחת שליטה עצמית קפדנית. הוא לא דיבר ולא כתב על רצונותיו שלו, והסימנים היחידים שיש לו תחושת חרטה היו ברשימות ה"חטאים "שהכין לעצמו עוד בצעירותו.
הוא לא היה משוחרר מתחושת תשוקה מינית, מכיוון שכתב על האמצעים לשלוט בה, וכך להישאר צנוע, מצב בו ככל הנראה נשאר לאורך כל חייו. "הדרך לצניעות היא לא להיאבק במחשבות חסרות שליטה אלא למנוע את המחשבות על ידי אי-תעסוקה כלשהי (sic), או על ידי קריאה, או על ידי מדיטציה על דברים אחרים, או על ידי שיחה", אמר ניוטון לקרוב משפחה בשלב מאוחר בחייו. התיעוד היחיד של מעורבות רומנטית פוטנציאלית כלשהי היה לפני שהחל את דרכו האקדמית. כנראה התיאור הטוב ביותר של אישיותו של ניוטון מגיע מהאמפרי ניוטון, שכיהן כמזכירו תקופה מסוימת בטריניטי קולג '. "ההתנהגות שלו הייתה מתונה וענווה, ללא כעס, פחדנות או תשוקה." אך ברור שהוא לא היה בלי שדים משלו, אנושי כמו כולם.
 
איפה אנחנו מוצאים את הדברים האלה? להלן המקורות שלנו:
 
Where do we find this stuff? Here are our sources:
“Mercury Poisoning: A probable cause of Isaac Newton’s physical and mental ills”. L. W. Johnson, M. L. Wobarsht, Notes and Records, The Royal Society Journal of the History of Science. July 1, 1979
“Isaac Newton: The Last Sorcerer”. Michael White. 1997
“Isaac Newton’s Personal Life”. The Newton Project, Oxford University. 2018. Online
“Priest of Nature: The Religious Worlds of Isaac Newton”. Rob Iliffe. 2017
“Balancing Newton’s Mind: his singular behavior and his madness of 1692-93”. Milo Keynes, Notes and Records, The Royal Society Journal of the History of Science. September 20, 2008
“The Newton-Leibniz Controversy”. Gerald L. Alexanderson, Leonard F. Klosinski, Bulletin of the American Mathematics Society. February 1, 2016
“Robert Hooke, Britain’s Leonardo, papers go online”. Roger Highfield, The Telegraph. October 8, 2007
“Newton and the Counterfeiter: The Unknown Detective Career of the World’s Greatest Scientist”. Thomas Levenson. 2009
“Einstein and Newton showed signs of Autism”. Hazel Muir, New Scientist. April 30, 2003
“The Personality of Isaac Newton”. Milo Keynes, The Royal Society. 1995
“Why Was Isaac Newton Such a Jerk?” Stephen Ross Pomeroy, Forbes Online. November 4, 2013
“Celebrity Meltdown: Isaac Newton (1642-1727)”. Staff of Psychology Today. November 1999
“Flaws of Gravity”. Christopher Hitchens, Vanity Fair. April 2008
“In the Presence of the Creator: Isaac Newton and his Times”. Gale Christianson. 1984
“How Isaac Newton Lost His Marbles and more medical mysteries, marvels, and mayhem”. Dr. Jim Leavesley and George Biro. 2010
“The Cambridge Companion to Newton”. Bernard I. Cohen, George E. Smith, editors. 2002