ביפולרית - מה שמעניין בעלי הפרעת מצב רוח, בני משפחה וחברים - דיכאון, חרדה, מאניה דיפרסיה, הפרעת אישיות גבולית - גם צ'רצ'יל, ואן גוך, מיכלאנג'לו, לינקולן, שינייד אוקונור, מרלין מונרו, ז'אן קלוד ואן דם.... ועוד המון.... היו ביפולריים

מה שמעניין בעלי הפרעות מצב רוח וקרוביהם
דיכאון | חרדה | מאניה דיפרסיה | אישיות גבולית

חפש
Facebook

מתברר שלא רק אני ביפולרית.... גם ואן גוך היה, וצ'רצ'יל, ומוצרט, ומרלין מונרו וקורט קוביין ווירג'יניה וולף וסיה ובריטני ספירס ושינייד אוקונור וקתרין זיטה ג'ונס.... וזאת רק ההתחלה.

קניה ווסט בהתקף מאני

הראפר קניה ווסט

קים קרדשיאן פרסמה פוסט נוקב בו היא מבקשת חמלה בהתייחסות למצבו המאני-פסיכוטי האקוטי, של בעלה קניה ווסט. "כפי שרבים מכם יודעים, לקניה יש הפרעה דו-קוטבית", כתבה, "כל אחד שמתמודד עם המחלה, או אחד מקרוביו, יודע עד כמה המצב הזה מסובך וכואב להבנה. מעולם לא דיברתי על האופן שבו זה משפיע עלינו בבית מכיוון שאני מאוד מגוננת על ילדינו ועל זכותו של קניה לפרטיות בכל מה שנוגע לבריאותו. אבל כעת אני מרגישה צורך להגיב על כך בגלל הדעות הקדומות והמוטעות שיש לגבי מחלות נפש. אלו שבקיאים בעניין, יודעים שאלא אם מדובר בקטין, המשפחה חסרת אונים. אותו אדם צריך לרצות בעצמו לקבל עזרה".
ווסט עצמו סיפר בתוכנית האירוח של דיוויד לטרמן ששודרה ב-2019, שאובחן כחולה בהפרעה דו קוטבית (מאניה - דפרסיה) שנתיים קודם לכן ואף אושפז אז במחלקה פסיכיאטרית סגורה.
 • ז'אן קלוד ואן דאם - כוכב האקשן הבלגי התוודה לראשונה שאובחן עם הפרעה דו קוטבית בתוכנית הריאליטי שלו "מאחורי דלתות סגורות". "לפעמים אתם תחבבו אותי, ולפעמים תשנאו אותי. מה אני יכול לעשות? אני לא מושלם", אמר. "יש לי הפרעה קיצונית במיוחד ואני לוקח תרופות בשבילה. כשהייתי צעיר, סבלתי ממצבי רוח משתנים. בבוקר כשהייתי הולך לבית הספר השמיים היו כחולים, אבל עבורי הכל היה שחור. הייתי כל כך עצוב".
   
 • השחקנית לינדה המילטון - בראיון שהעניקה בשנת 2004, השחקנית המפורסמת מהסרט שליחות קטלנית, גילתה כי אובחנה לאחר עשר שנים של התקפי מאניה “מבריקים להפליא” ושפל שהרגיש “כמו ליפול לביוב ולא להיות מסוגל לטפס החוצה, לא משנה מה”.
  המילטון החליטה לספר לציבור על מאבקה במחלה עשר שנים לאחר אבחונה, כשההפרעה הייתה בשליטה. היא סיפרה כי איכות חייה מדהימה יותר מכפי שאי פעם יכלה לדמיין בעשרים השנים של המאבק עם המחלה.
   
 • קארי פישר- שחקנית הידועה בעיקר בזכות תפקידה הנסיכה ליאה בטרילוגיית מלחמת הכוכבים, חוותה מערבולות נפשיות רבות בחייה. לאחר שנים של מאבק עם מאניה דפרסיה, היא אובחנה עם ההפרעה בגיל 28.
  פישר סיפרה ל-USA Today בשנת 2002 כי מצבה השתפר והיא שבה לחיים והתנהגות נורמאליים הודות לתרופה ליתיום שנקבעה על ידי הרופא שלה, אבל לא תמיד היה לה קל. היא כיסחה את שיערה, עשתה קעקועים רבים, רצתה להתגייר וחוותה תנודות ומורדות רגשיים רבים עד שקיבלה טיפול תרופתי הולם.
   
 • אמנדה ביינס - הוריה אשפזו אותה בכפייה בבית חולים פסיכיאטרי – אחרי שנעצרה מספר פעמים, צייצה בטוויטר ש"מיקרו-שבב" הושתל במוחה וניסתה לגנוב מחנויות בגדים, הכוכבת אושפזה לזמן קצר בנובמבר ושוחררה.
  "אובחנתי עם הפרעה דו קוטבית", צייצה ביינס. "עכשיו אני מטופלת בכדורים ונפגשת עם פסיכולוג ופסיכיאטר מדי שבוע אז אני בסדר!".
   
 • דמי לובאטו - נכנסה לגמילה ב-2010 כדי להתמודד עם בעיות נפשיות כמו בולימיה, הפרעת אישיות דו-קוטבית ופגיעה עצמית על ידי חיתוך ונטלה מנת יתר ב-2018.
  קראו עוד על דמי לובאטו ביפולרית

וינסטון צ'רצ'יל

המניה דיפרסיה התבטאה אצל צ'רצ'יל בעיקר בצורת התקפי דיכאון, מהם סבל כל ימי חייו. את ההתקפים כינה "הכלב השחור שלי".
הפסיכיאטר האנגלי אנתוני סטור כתב: "בחמש השנים האחרונות של חייו הארוכים, צ'רצ'יל היה אפוף מלנכוליה כה עזה עד שאפילו לורד מורֵן [שכתב ביוגרפיה על הפרק האחרון בחייו של צ'רצ'יל] הטיל מסך של ערפל על השנים האלו".
המחלה לא הפריעה לצ'רצ'יל להיות אדריכל הניצחון על גרמניה הנאצית ואחד מגדולי המדינאים במאה ה-20.
 • מנהיגים ביפולריים נוספים: אברהם לינקולן, רוזוולט, נפוליאון, אלכסנדר הגדול, מנחם בגין
 • המשוררים ויליאם בלייק, ג'ון קיטס, אדגר אלן פו, לורד ביירון ואמילי דיקנסון
 • הסופרים אמיל זולא, לב טולסטוי, מקסים גורקי ורוברט לואי סטיוונסון
   
 • וירג'יניה וולף - יוצרת ספרות קודרת, שהטביעה את עצמה לפני גיל 59. חוקרים רבים משוכנעים שהסופרת סבלה כפי הנראה ממאניה דפרסיה, ומאמר שפורסם בשנת 2004 דיווח כי השינויים במצב רוחה, שנעו בין דיכאון חמור להתרגשות של מאניה ופרקים של פסיכוזה, היו מאובחנים כיום כמאניה דפרסיה.
  קראו עוד על וירג'יניה וולף ביפולרית
   
 • קת'רין זיטה ג'ונס - התאשפזה ב-2011 במוסד לבריאות הנפש כדי לטפל במאניה דיפרסיה שלה.
  בראיון שנתנה שנה קודם לכן, היא רמזה על מצבה הנפשי הרעוע: "אני לא רק מדכאת את עצמי, אני מדכאת את כולם. זה כמו ענן שחור", אמרה. מאוחר יותר סיפרה שמעולם לא התכוונה להפוך לנערת הפוסטר של המחלה אלא פשוט להתמודד עם הסיטואציה בכבוד.
  קראו עוד על קתרין סיטה ג'ונס ביפולרית
  

שינייד אוקונור

אובחנה עם מאניה דפרסיה בגיל 37, לאחר שניסתה להתאבד ביום הולדתה ה-33. כיום, בגיל 43, אוקונור מדווחת שהיא לוקחת תרופות נוגדות דיכאון ומייצבי מצבי רוח ומסבירה כי כל טיפול מוביל לשיפור כשאדם נמצא “בשממה” של הפרעה נפשית.
שינייד עברה בילדותה התעללות בידי אמה ובילתה בנעוריה בבית המחסה מגדלנה בדבלין. בתי המחסה מגדלנה של הכנסייה הקתולית, הידועים גם כ"מכבסות מגדלנה", פעלו ברחבי העולם מהמאה ה־19 והאחרון שבהם נסגר באמצע שנות ה־90. הם שימשו כבתים עבור נערות "אשר סטו מדרך הישר", ונשלחו לשם בדרך כלל בניגוד לרצונן.

הזמרת סיה:

"ניסיתי להתאבד וגיליתי הפרעת אישיות דו-קוטבית, שאיתה התמודדתי עם אלכוהול וכדורים נוגדי דיכאון ומשככי כאבים".
סיה טוענת שלדעתה ההפרעה נגרמה מכך שעישנה גראס החל מגיל 13. "מה שאני חושבת, הוא שעישנתי יותר מדי כילדה", סיפרה לאיש הרדיו הווארד סטרן. "המוח שלי עוד לא היה לגמרי מאורגן, ולדעתי פשוט דפקתי לעצמי את המוח עם הסמים".

קראו עוד על סיה ביפולרית כאן

מריה קארי

התראיינה למגזין People וסיפרה על כך שהיא סובלת מהפרעה דו קוטבית, ועל הפרעות השינה, תחושת הבדידות והפחד המלווה אותה באופן תמידי.

הכל התחיל בשנת 2001, באותה תקופה התאשפזה קארי לאחר שסבלה מהתמוטטות פיזית ונפשית חמורה: "לא רציתי ולא הייתי מסוגלת להאמין שזה קורה לי", סיפרה הזמרת לעורך הראשי של המגזין, והוסיפה שרק עכשיו היא הסכימה לקבל טיפול: "לקח לי המון זמן, למעשה שנים רבות, עד שהחלטתי לטפל בזה. עברתי המון תהפוכות, אישיות ומקצועיות". 

אקסל רוז, סולאן להקת "גאנס אן רוזס"


אקסל רוז, זמר להקת Guns N 'Roses, הצהיר פעם שאובחן עם הפרעה דו קוטבית, למרות שלדבריו הוא לא בטוח אם האבחנה שלו נכונה.
אקסל נעצר מספר פעמים על תקיפה בשנות העשרה לחייו. היו לו גם חילוקי דעות עם רבים מחבריו ללהקה. לדברי רוז, הוא אמוציונלי, רגיש ומתעצבן בקלות.
רוז נוטל ליתיום ועבר פעם תוכנית לניהול כעסים.
רוז גם השתמש בסמים קשים. הוא הודה כי השתמש בסמים אך הפסיק כאשר Guns N 'Roses הצליחו. לדבריו, הסמים לא היו הרגל, אלא דבר מזדמן.

קראו עוד על אקסל רוז ביפולרי כאן

 

וינסנט ואן גוך

סבל מעליות ומורדות מדהימות לאורך כל מאבקו עם מחלת הנפש מאניה דפרסיה. במהלך חייו, מחלתו לא הייתה ידועה באופן רשמי, אך כיום התסמינים ברורים לזיהוי. מבקר אמנות בוושינגטון פוסט כתב בשנת 1998 כי כשבריאותו ומצב רוחו היו בשיא, הוא צייר בביטחון ואנרגיה ברמה של עד זעם כמעט, אך כשהוא סבל מהתקפי דיכאון, הפחד כמעט שיתק אותו. הדיכאונות הארוכים הובילו את ואן גוך להתאבדותו בגיל 37 בלבד, כאשר ירה לעצמו בחזה. מילותיו האחרונות היו: "העצבות תימשך לנצח".
 • גם הציירים מיכלאנג'לו, אדוארד מונק ופול גוגן היו ביפולריים
 

מרלין מונרו

הסרט התיעודי משנת 2001, "מרלין מונרו: הימים האחרונים", חושף את השימוש של מרלין בסמים ואת הבעיות הנפשיות שמהן סבלה. הרופא שלה מספר בסרט על כך שידע שהיא סבלה מדיכאון שהתבטא בבעיות רגשיות כולל תנודות רדיקליות במצבי הרוח. אך למרות הטיפול הנפשי והתרופתי אותו קיבלה, היא התאבדה.

בריטני ספירס

ספירס אמרה בפתיחות כי היא סבלה מדיכאון ואובחנה עם הפרעה ביפולרית.
"אני לא ממש מתאימה לתעשייה הזו", הודתה. "בתחילת הדרך לא היה לי אכפת מה כולם חשבו עליי, הייתי מאושרת פשוט להיות שם... תמיד הייתי ביישנית, מאז שהייתי ילדה קטנה. זו מי שאני, והפכתי לאדם אחר"

קראו עוד כאן
וכאן

 

וולפנג אמדאוס מוצרט

סופרים רבים מזכירים בכתביהם כי מוצרט כנראה סבלה מהפרעה דו קוטבית, שכן בחלק ממכתביו הוא זיהה שהוא חווה עצב, בוכה וסובל ממצב רוח מדוכא.

מוצרט גם התלונן על אובדן האנרגיה, תשומת הלב והריכוז שלו, כמו גם על תחושות של אשמה.

הוא סבל מדיכאון מג'ורי, בשילוב הטמפרמנט הסוער שלו שהתפרץ לעצים קרובות, וכך אפשר להניח שסבל מהפרעה דו קוטבית.
קראו עוד על מוצרט ביפולרי כאן

מלחינים ביפולריים נוספים היו בטהובן ושומאן.

קורט קוביין (סולן להקת נירוונה)

התאבד בגיל 27, ב-5 באפריל 1994, למרות הצלחת להקתו.
כמו המחלה שלו, גם הרצון של קוביין לחשיפת עולמו הפנימי היה דו-קוטבי. החיים הציבוריים שלו זעקו שאיפות התאבדות מהולות בקריאה לעזרה.
שירים כמו "I Hate Myself and Want to die", ההתייחסות לשחקנית פרנסיס פארמר, שטופלה באותו מוסד בו התאבד סבא רבא שלו (קורט היה החמישי במשפחתו מצד אביו שהתאבד, והשני במשפחתו מצד אמו שלקה בנפשו).

קראו עוד על קורט קוביין ביפולרי כאן

הבדרן הבריטי סטיבן פריי

אובחן בגיל 37 (למרות שהוא זוכרת התנהגות ביפולרית כבר בגיל 15). האבחנה הסבירה את מצבי הרוח העזים וההתנהגויות הקיצוניות שאפיינו את חייו לפני כן. 

בתוכנית בשני פרקים שהכין ל-BBC, פריי מקיים יחסים "דו-קוטביים" של אהבה ושנאה עם המחלה, שלצד תהומות היאוש מכניסה אל חייו גם מימד של הרפתקנות והתרגשות.
שני הפרקים כוללים מפגשים עם מגוון דמויות של אנשים שמתמודדים עם המחלה, כאשר הפרק הראשון עוסק בעיקר באבחנה של המחלה ובמשמעויות ובהשלכות שיש לאבחנה (ולתיוג), ואילו הפרק השני מתאר בעיקר את שיטות טיפול שונות: נזעי חשמל, תזונה, תרופות כמו ליתיום (ונזקיו), ו-CBT...).

ז'אן קלוד ואן דם

הזמר גבריאל בלחסן, חבר להקת אלג'יר,

סבל במשך שנים ממאניה דיפרסיה, והתאבד בגיל 37. השירים המפלחים שחיבר מתארים בדיוק מדהים את חוויית האשפוז, הדיכאון העמוק והאובדנות.

מתוך "בתוך הצינורות":

אני מעשן רק כשאני צריך,
אף פעם לא יותר ממה שאני צריך
אם היה לי כח הייתי קם וצועק
בורח מתפרק אף פעם לא חוזר יותר

מיליון כדורים נותנים לי הרופאים,
שלא אצעק שלא אצחק, שלא אתעורר יותר
זה משחק, משחק מתוכנן היטב, שלא כמו בחלומות
אתה צריך לנוע, לנוע ומהר. מאש הצלפים מאש המחשבות מאש החרבות.
אני בתוך הצינורות.

גם ואן גוך היה ביפולרי