ביפולרית - מה שמעניין בעלי הפרעת מצב רוח, בני משפחה וחברים - דיכאון, חרדה, מאניה דיפרסיה, הפרעת אישיות גבולית - מאניה דיפרסיה והתמכרויות

מה שמעניין בעלי הפרעות מצב רוח וקרוביהם
דיכאון | חרדה | מאניה דיפרסיה | אישיות גבולית

חפש
Facebook

מאניה דיפרסיה והתמכרות לאלכוהול או לסמים

מבין החולים הסובלים מהפרעה דו קוטבית, הסובלים ממאניה הם בעלי סיכוי גבוה פי 14 להפרעת שימוש בסמים וסיכון גבוה פי 6 לסבול מאלכוהוליזם. אנשים הסובלים מהפרעת שימוש בחומרים סובלים משיעורים גבוהים יותר של מאניה והיפומאניה (3.7% -13.4%) בהשוואה לאוכלוסייה הכללית.

מתוך Psychiatry Advisor | אוגוסט 2018 | סוזן בוג'ארה

הפרעה דו קוטבית לעתים קרובות נלווית להפרעות בשימוש בחומרים, כאשר האלכוהול הוא החומר המוביל. הפרעה דו-קוטבית כוללת את השיעורים הגבוהים ביותר של מחלות נלוות, כולל הפרעות חרדה, OCD, הפרעות בקרת דחפים, הפרעות אכילה, הפרעות לב וכלי דם ונשימה, ודום נשימה בשינה.

לא רק שההפרעה הדו-קוטבית והפרעות השימוש בחומרים קשות לניהול, אלא שהן מגדילות את הסבירות של המטופל למחלות זיהומיות כרוניות, פציעות והתאבדות.

מי הסביר ביותר להפרעה דו-קוטבית חריפה ולהפרעות בשימוש בחומרים?

יותר גברים מנשים סובלים מהפרעת שימוש בסמים, לרוב אלכוהול.
הדבר תקף לגבי גברים הסובלים מהפרעה דו קוטבית, אשר נוטים יותר להפרעות בשימוש בסמים.

מבין החולים הסובלים מהפרעה דו קוטבית, הסובלים ממאניה הם בעלי סיכוי גבוה פי 14 להתמכרות לסמים ובסיכון גבוה פי 6 לאלכוהוליזם

הסובלים מהפרעת שימוש בחומרים סובלים משיעורים גבוהים יותר של מאניה והיפומאניה (3.7% -13.4%) בהשוואה לאוכלוסייה הכללית.

במטא-אנליזה של 22 מחקרים רב-מרכזיים גדולים ו -56 מחקרים פרטניים על הפרעה דו-קוטבית נלווית והפרעת שימוש בחומרים, האנט ועמיתיו מצאו כי גם להפרעה הדו-קוטבית I וגם להפרעה הדו-קוטבית II הייתה אותה שכיחות של הפרעת שימוש בחומרים.
הם אפיינו את השכיחות. אחוזי התחלואה הדו-קוטבית והשימוש באלכוהול היו ללא ספק תת-הקבוצה הגדולה ביותר, 42%, ואחריה קנאביס (20%), סמים אסורים (17%) וקוקאין ואמפטמין (11%).

בחולים עם הפרעת שימוש בסמים לכל החיים, הגיל הממוצע להופעת הפרעה דו-קוטבית היה 20.7 שנים לעומת 24.0 שנים בקרב אלו ללא הפרעת שימוש בחומרים.

חולים עם הפרעה דו-קוטבית והתמכרות לסמים היו בגיל מוקדם יותר עבור שתי ההפרעות ונטו לאשפוזים רבים יותר מאשר מטופלים שאינם משתמשים

החוקרים משערים כי הופעה מוקדמת של הפרעת שימוש בחומרים עשויה להיות גם סיבה וגם תוצאה של נטייה להפרעה דו קוטבית.

אבחון הפרעה דו-קוטבית נלווית והפרעת התמכרות לסמים

מכיוון שהפרעה דו-קוטבית והפרעות התמכרות לסמים חולקות תסמינים, כגון אימפולסיביות, ד"ר איזבל באואר, דוקטורט, מאוניברסיטת מדע הבריאות באוניברסיטת טקסס ביוסטון, ועמיתיה סברו כי על ידי מדידת מידת האימפולסיביות של החולים, הם יכולים לחזות טוב יותר את תגובת הטיפול.
חולים עם הפרעה דו-קוטבית (N = 103; גיל ממוצע, 36.8 שנים; 40 גברים) עם וללא הפרעת שימוש בסמים לכל החיים קיבלו את הראיון הקליני המובנה עבור המדריך האבחנתי והסטטיסטי להפרעות נפשיות ציר I (SCID I), אימפולסיביות באראט. קנה מידה וחלקים מהסוללה האוטומטית של קיימברידג 'נוירופסיכולוגית (CANTAB) .
להפתעת החוקרים, כרוניות הפרעות דו קוטביות או הפרעת שימוש בחומרים לא ניבאו אימפולסיביות. "בהפרעה דו-קוטבית, נטיות לאימפולסיביות גבוהות קשורות לתוצאות קליניות גרועות כמו דבקות לקויה בטיפול, הישנות, אשפוז חוזר והפחתת הסיכויים לחזור לחיים נורמליים גם לאחר הפוגה", הסביר ד"ר באואר. "לא ברור אם אימפולסיביות היא סימפטום להפרעה דו קוטבית, או ליתר דיוק, תוצאה של נזק מוחי הקשור לאפיזודות חוזרות ונשנות במצב הרוח ו / או שימוש בחומרים."

הטיפול  מאתגר במיוחד עבור בני נוער שעשויים להשתמש גם בתרופות מרשם לאופיואידים.

נערך מחקר לגבי מרשם רופאים למבוגרים צעירים (NMPO), בקרב 200 צעירים בגילאי 18 עד 29 שנה שהודו ב- שימוש באופיואידים ללא מרשם במרשם במהלך 30 הימים האחרונים.
מבין משתתפי המחקר, 85.5% השתמשו אי פעם בבנזודיאזפינים, ו- 62.5% הודו בשימוש קבוע .כמעט שליש מהחולים הללו (29.6%) אובחנו כסובלים מהפרעה דו קוטבית.
המדאיג ביותר היה ששיעורי יתר של מקרים היו גבוהים יותר בקרב צעירים שקיבלו את הבנזודיאזפינים שבהם השתמשו בתדירות הגבוהה ביותר לעומת אלו שלא היו (41.9% לעומת 24.4%; P = .06)

משנת 2004 עד 2011, מקרי מוות ממנת יתר של בנזודיאזפינים ואופיואידים עלה מ -11.0 ל -34.2 לכל 100,000.5

"ממצאים אלה מדאיגים, מכיוון ששימוש במקביל באופיואידים ובנזודיאזפינים הוא גורם סיכון משמעותי למנת יתר", אמר המחבר המשותף ברנדון ד.ל. מרשל, דוקטורט, פרופסור חבר לאפידמיולוגיה בבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת בראון בפרובידנס, רוד איילנד.
"רופאים המטפלים במבוגרים צעירים בגלל הפרעת שימוש באופיואידים צריכים לשקול גם התערבויות לטיפול בהתמכרות לבנזודיאזפינים, כולל טיפול בתסמיני גמילה ופסיכותרפיה."

לאור האתגר של ניהול חולים עם הפרעה דו-קוטבית תחלואית והפרעות בשימוש בחומרים, עשויה להיות מוצדקת גישה מולטידיציפלינרית עם טיפול תרופתי והתערבויות פסיכו-סוציאליות.
ככאלו, ד"ר גולד ועמיתיו ערכו סקירה איכותית של 8 מחקרים על טיפול פסיכו-סוציאלי בהפרעה דו-קוטבית תחלואתית ובשימוש בחומרים.
משפע מחקרים בנושא  (6 נוגעים לאלכוהול וסמים אסורים ו -2 נועדו לעשן) הוסק כי טיפול קבוצתי משולב כהתערבות העקבית ביותר לתחלואה נלווית.
טיפול קבוצתי משולב, שכולל מפגשים שבועיים המזהים גורמים להתמכרות, מערכות יחסים והתמודדות ללא חומרים, היו בעלי היעילות הטובה ביותר לטיפול הן בסמים והן בהפרעת מצב הרוח של תחלואה נלווית . "בהיעדר הנחיות פורמליות, ייתכן שיהיה חשוב לקלינאים לשקול כיצד טיפול משולב המתמקד בטיפול בתופעות במצב הרוח ושימוש בחומרים (בניגוד לתסמיני מצב הרוח או השימוש בסמים בלבד) יכול להניב יתרונות מיוחדים למטופלים דו קוטביים מכורים," אמרה אלכסנדרה ק 'גולד, דוקטורנטית לפסיכולוגיה קלינית באוניברסיטת בוסטון במסצ'וסטס.
_____________________________________

רבים הסובלים מהתמכרות סובלים בו בזמן גם ממצב בריאותי נפשי, כמו הפרעה דו קוטבית - "מאניה דיפרסיה". התמכרות עלולה להחמיר את תסמיני ההפרעה.

במחקר שנערך על אנשים עם הפרעה דו קוטבית, לכ- 60 אחוזים הייתה היסטוריה מסוימת של שימוש בסמים.

מקור: www.addictioncenter.com

למרות שזה לא מובן לגמרי מדוע, הפרעה דו קוטבית גורמת לסיכון גבוה יותר להתמכרות לסמים ואלכוהול. סמים ואלכוהול מחמירים לעתים קרובות את הסימפטומים של הפרעה דו קוטבית.

אנשים ללא היסטוריה של בעיות נפשיות יכולים לפתח הפרעה דו קוטבית שהייתה רדומה בעבר כתוצאה משימוש מופרז בסמים.

אנשים רבים הסובלים מהפרעה דו קוטבית מתפתים לשימוש בסמים בכדי להקל על הצרות שנגרמות כתוצאה ממצבם.

המדריך האבחוני והסטטיסטי להפרעות נפשיות DSM5 מגדיר הפרעה דו קוטבית בשתי קטגוריות. קטגוריות אלה הן הפרעה דו קוטבית I והפרעה דו קוטבית II. אנשים עם הפרעה דו-קוטבית אני חווים אפיזודה מאנית / מעורבת אחת או יותר ואחריו אפיזודות דיכאון ארוכות או אפיזודות היפומאנוית. לסובלים מהפרעה דו קוטבית II יש אפיזודת דיכאון ארוכה אחת או יותר ואחריה פרק היפומאני. הפרעה דו קוטבית I חמורה יותר מהפרעה דו קוטבית II.

היא נפוצה אצל אנשים עם הפרעה דו קוטבית שמרפאים את עצמם בסמים ואלכוהול. נראה כי חומרים אלה מקלים בתחילה על תסמיני מאניה ודיכאון, מה שמסביר חלקית מדוע לאנשים רבים עם הפרעה דו קוטבית יש התמכרות.

הפרעה דו קוטבית המושרה על ידי שימוש תכוף בסמים גורמת לשינויים פיזיים במוח.
השינוי הברור ביותר הוא במערכת תגמול המוח, שגורמת לשימוש בסמים להרגיש מהנה.

עם זאת, שינויים במערכת תגמול המוח מובילים להתנהגות כפייתית ומחפשת סמים.

סמים יכולים לחווט מחדש חלקים אחרים במוח המשפיעים על מצב הרוח וההתנהגות.

שימוש בסמים והתמכרות עלולים לגרום לשינויים במוח המובילים להפרעה דו קוטבית. אפילו אנשים שהיו בריאים בנפשם לפני התמכרותם יכולים לפתח הפרעה דו קוטבית.
פרקי דיכאון גדולים גורמים לאנשים הסובלים מהם לא להצליח לתפקד במסגרת חברתית או תעסוקתית.
מצב הרוח המדוכא של האדם צריך להימשך שבועיים לפחות כדי לענות על ההגדרה הקלינית של אפיזודה.

כמו אפיזודות מאניות, אפיזודה של דיכאון מג'ורי אמיתי אינה תוצאה של שימוש בסמים. 

אבחון הפרעה דו קוטבית אצל אדם עם התמכרות קשה

הסימפטומים של האפיזודות שחווים אנשים עם הפרעה דו קוטבית זהים לתסמינים רבים של שימוש בסמים והתמכרות.

רופאים מאבחנים הפרעה דו קוטבית באמצעות מספר בדיקות כדי להבחין בין הפרעה דו קוטבית לבין התמכרות.

סימני שימוש בסמים והתמכרות

מישהו שעובר אפיזודה מאנית יכול להיראות ולהתנהג כמו מישהו על קוקאין.

שניהם חווים מצב רוח ואנרגיה מוגבהים. לאלו הסובלים מאפיזודה דיכאונית גדולה, יכולים להיות גם סימפטומים זהים לאנשים שנמצאים בנסיגה. אם למישהו עם התמכרות יש הפרעה דו קוטבית המתרחשת במקביל, הוא זקוק לעזרתו של מישהו שהוכשר לבצע אבחון כפול.
מכיוון שתסמינים של שני המצבים יכולים לחפוף, חשוב לפנות למומחה מנוסה. מישהו עם ניסיון יכול להבחין בין תסמיני התמכרות להפרעה דו קוטבית.

טיפול בהפרעה דו קוטבית ובהתמכרות

הטיפול בהפרעות המתרחשות יחד כרוך בהתמודדות עם שתי הבעיות בבת אחת. רופאים משתמשים בתרופות ופסיכותרפיה לטיפול במצבים אלה. אנשים מכורים עם הפרעה דו קוטבית יכולים לקבל טיפול באמצעות גמילה במרכז גמילה.

תרופות להפרעה דו קוטבית והתמכרות

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) מסייע לאנשים עם התמכרות והפרעה דו קוטבית. CBT מתייחס למחשבות ולרגשות שאנשים עם תנאים אלה מתמודדים איתם. על ידי בחינת המחשבות והרגשות המובילים להתנהגויות מאניות ודיכאוניות, אנשים מכורים עם הפרעה דו קוטבית יכולים להבין טוב יותר את מעשיהם. זה עוזר להם להתכונן לתשוקה ולפרקים, כדי שיוכלו לנהל את ההתנהגות שלהם.

 
מאניה דיפרסיה וקנאביס  

מאניה דיפרסיה וקנאביס

קנאביס הוא הסם הנפוץ ביותר בין מטופלים עם מאניה דיפרסיה. מחקרים עולמיים מראים שבין 8%-22% מהמטופלים שנמצאים בגל של המחלה משתמשים בקנאביס ושעד מה64% מהסובלים ישתמשו בסם במהלך חייהם
 לחצו להמשך
 

הקשר שלי בין דיכאון, מאניה דיפרסיה והתמכרות:

ביפולרית 6: האהבה נגד הגראס  

בלוג ביפולרית 6:
האהבה נגד הגראס

מאז הפגישה הראשונה שלי עם בנזוגי ועד היום (ולמעשה שש שנים לפני שהכרתי את הגבר), למעט השנה וחודש של הדיכאון, עישנתי גראס ללא הפסקה. תחילה הוא שיטה בי שגם הוא מעשן…. אבל מהר מאוד הבנתי שהוא סאחי בלאטה…
 לחצו להמשך
 
למה לא התחשק לי כלום?  

למה לא התחשק לי כלום?

הפסיכיאטר פסק שהסיבה המרכזית לדיכאון, לחרדה ולתחושת הטמטום שחוויתי במהלך השנה-וחודש-דיכאון - היא התרוקנות מאגרי הסרוטונין. הסרוטונין הוא מוליך עצבי (נוירוטרנזמיטור) שמופרש באופן טבעי בגזע המוח
 לחצו להמשך
 
 
ביפולרית 5: הרעל החביב עליי  

בלוג ביפולרית 5:
הרעל החביב עליי

מאז שגיליתי את האטנט התאהבתי קשות. הרגשתי שאני מצליחה להגיע ל-100 אחוז מעצמי, שכל תאי המוח שלי מנוצלים. הרגשתי שאני כל יכולה. סופר וומן. כמו בשילוב של קוק עם אקסטה, רק בלי הדאון שאחרי.
לחצו להמשך
בלוג ביפולרית פרק 7: קלאברית מאנית בת 43  

בלוג ביפולרית פרק 7:
קלאברית מאנית בת 43

אני משערת שהאטנט הקסום הוא זה שהוביל אותי למאניה, בשילוב עם נטייתי הטבעית להפרעות מצב רוח. את האטנט השכלתי לשלב עם קוק ואמדי, שהייתי צורכת בקביעות, מדי שבוע, במסיבות שאליהן הקפדתי ללכת בכל סופ"ש
 לחצו להמשך
 
 
     
 
 
Lilac wine is sweet and heady, like my love
Lilac wine, I feel unsteady, like my love
Listen to me
I cannot see clearly
Isn't that he coming to me nearly here?
Lilac wine is sweet and heady, where's my love?
Lilac wine, I feel unsteady, where's my love?
Listen to me, why is everything so hazy?
Isn't that he, or am I going crazy, dear?
Lilac wine, I feel unready for my love
Feel unready for my love
____________________________________

התמכרות לסמים

(מתוך האתר של פרופ' פנחס דנון)

מריחואנה (גראס – grass), חשיש, הידרו וג'ארס הינם תוצרים שונים של אותו צמח – קנביס. העיבוד השונה של הצמח משנה את ריכוזו של החומר הפעיל והממכר (THC – Δ9-tetrahydrocannabinol). ריכוז החומר גבוה באופן משמעותי בהידרו ובג'ארס.

מריחואנה הינו הסם הנפוץ ביותר בארצות-הברית ובעולם כולו. השימוש הראשוני מתרחש לרוב בגיל ההתבגרות, והגיל ההתחלתי ממשיך לצנוח. קיימות עדויות לכך שככל שהגיל ההתחלתי נמוך יותר כן גוברת הסבירות לשימוש כבד במריחואנה, לשימוש בסמים מרובים, למחלות הקשורות לשימוש במריחואנה, ולכישלון אקדמי. על-פי מחקר בארצות-הברית, 42% מתלמידי התיכון ניסו מריחואנה, 18% עישנו מריחואנה בשלושים הימים שקדמו לסקר, ו-5% מעשנים מריחואנה על בסיס יומי. 3.6% מקרב גילאי שתים-עשרה עד שבע-עשרה מתאימים למדדים של הפרעת שימוש בקנביס, ו-2% מתאימים למדדים של הפרעת תלות בקנביס. אצלנו, בקרב תלמידי תיכון, 5.7% דיווחו על שימוש בגראס (מריחואנה) בשנה האחרונה. באוכלוסייה הבוגרת 8.9% מעשנים באופן שוטף.

השימוש בקנביס נחשב בדרך-כלל לבלתי-מזיק, ורבים טוענים כי למעשה מדובר בסם קל ובטוח. הקנביס פופולרי בעיקר בקרב הגילאים עשרים עד ארבעים. בסקר שנערך לאחרונה באירופה נמצא כי 60% מהסטודנטים בבריטניה ניסו לעשן את החומר, ו-20% משתמשים בו באופן קבוע. חלק מהמשתמשים ציינו כי הם מעשנים חמישה-עשר ג'וינטים או יותר ביום.

לפי מחקר שפורסם לאחרונה באנגליה, אלכוהול, טבק ודבק מדורגים כמסוכנים יותר מסמים מן הדרגה הראשונה, דוגמת אקסטזי ואסיד. גם המריחואנה, אשר נחשבת לסם קל, עלולה לפגוע בבריאות הנפשית של המשתמשים בה, החל באובדן ריכוז, המשך בפרנויה ובתוקפנות, וכלה בפסיכוזה של ממש. פרופ' מוריי מן המכון הפסיכיאטרי בלונדון טוען כי כ-10% מן הסכיזופרנים ברחבי הממלכה המאוחדת לא היו חולים במחלה אילולא השתמשו מלכתחילה בסם.

החומר הפעיל בצמח הקנביס הוא ה-THC.

ה-THC אחראי לתחושת האופוריה המדוּוחת על-ידי משתמשים, מניב הקלה בבחילה ובהקאות אצל חולי סרטן, ומגביר את התיאבון אצל חולי איידס. על-אף הדעה הרווחת כי עישון קנביס הינו נטול תופעות-לוואי ואינו ממכר, במאמרים שפורסמו לאחרונה דוּוח על כמה תופעות גופניות ונפשיות הנובעות מהשימוש. מבחינה נפשית, שימוש בקנביס עלול לגרום לרבים מהמשתמשים בו חרדות, דיכאון, פגיעה בחשיבה ובתנועה, ופסיכוזה מושרית (מחשבות-שווא, מחשבות גדלוּת, פרנויה, מחשבות משיחיות והזיות). לשימוש קבוע בצמח עלולות להיות תופעות-לוואי רציניות, כגון פגיעה בזיכרון, בריכוז וביכולת לעבד מידע מורכב. יש חשש לפגיעה קוגניטיבית בלתי-הפיכה אצל מעשנים כבדים.

הטיפול

שימוש במריחואנה הינו אחד הגורמים העיקריים לאשפוז בני-נוער במוסדות גמילה.
אסטרטגיות הטיפול מוגבלות על-פי-רוב להתערבות פסיכו-חברתית.
קיימות חמש זרועות טיפול יעילות:

1.         העצמת הֲנִיעה

2.         טיפול קוגניטיבי-התנהגותי

3.         העשרת הידע המשפחתי וטיפול בהתערבות

4.         גישה של חיזוק קהילתי

5.         טיפול משפחתי רב-ממדי

חמש השיטות נמצאו בעלות השפעה דומה. העצמת הֲנִיעה, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי וחיזוק קהילתי הם הטיפולים המשתלמים ביותר מבחינה כלכלית. ניהול מצבים, הכולל תגמול בעבור התנזרות ממריחואנה, הינו דגם שהוכח כיעיל בקרב אוכלוסיית בני-הנוער. טיפול רב-מערכתי ורב-גישתי מוגבר, המשלב את הפרט, המשפחה והקהילה, הוכח כיעיל בקרב עבריינים צעירים עם הפרעת שימוש בחומרים, כמו-גם שימוש ותלות במריחואנה.

על-אף העובדה שמתבגרים המשתמשים במריחואנה מציגים תסמינים של תלות וקושי להיגמל יותר מאוכלוסיית המבוגרים, הגורמים לשימוש הממושך ולהישנות אינם מובנים עדיין דיים, וייתכן שהם שונים מהגורמים הפועלים באוכלוסייה המבוגרת. בהתחשב בעובדה שיעילותן של ההתערבויות הטיפוליות הקיימות מוגבלת, חשוב לחקור את הגורמים הפוגעים באפקטיביות של הטיפולים הקיימים ולפתח טיפולים יעילים יותר.

התמכרות לסמי הזיה (Hallucinogens)

תרכובות של סמי הזיה נמצאות במינים של צמחים ופטריות, ושימשו במשך מאות שנים במהלך טקסים דתיים. כמעט כל סמי ההזיה מכילים חנקן, ומסוּוגים כתרכובות אורגניות חנקניות (alkaloids). לרבים מסמי ההזיה יש מבנה המזכיר את המבנה של המוליכים העצביים הנוירוטרנסמיטורים הטבעיים (כגון סרוטונין). כיום לא ברור עדיין כיצד פועלים סמי ההזיה פועלים, אך על-פי מחקרים ניתן להסיק כי חומרים אלו הם מתערבים, לפחות באופן חלקי לפחות, בפעילותם של המוליכים העצבייםהנוירוטרנסמיטורים.

אותם מאפיינים של סמי ההזיה אשר הובילואו לשימוש בהם בטקסים דתיים, הובילואו גם לעלייה בשימוש לרעה בהם. בניגוד למרבית לרוב הסמים, השפעות סמי ההזיה הם בעלי מתאפיינים בשונוּת גבוהה מבחינת השפעתם – ובלתי הם אינם מהימניםה, וגורמים לתופעות שונות אצל באנשים שונים או בזמנים שונים. שינויים אלהו מיוחסים בעיקר להבדלים בכמויות ובהרכבי התרכובת הפעילה, בפרט בסמי ההזיה המופקים מצמחים ומפטריות. בגלל טבעם הבלתי-צפוי, השימוש בסמי הזיה הינו מסוכן במיוחד.

כל הסמים אשר שנדון בהם בפרק זה גורמים להזיות, שהן עיוות מובהק של תפיסת המציאות. תחת השפעתם של סמי ההזיות, אנשים חשים תחושות, רואים צורות, ושומעים קולות ומרגישים תחושות הנחווים כאמיתיים, אףך שהם אינם כאלה. חלק מסמי ההזיות מייצרים גם תנודות מצב-רוח מהירות. LSD, פיוטה (Peyote) ו-psilocybin משבשים את האינטראקציה פעילות-הגומלין בין תאי העצב והנוירוטרנסמיטר והמוליך העצבי סרוטונין. מערכת הסרוטונין מעורבת בשליטה על בהתנהגות, בתפיסה ובוויסות מערכות, כמו מערכת ובכלל זה במצבי-הרוח, הברעב, טמפרטורת בחום הגוף, בהתנהגות המינית, בשליטה בשרירים ובתפיסה החושית. PCP, לעומת זאת, משפיע על קולטני גלוטמטאט במוח, אשר מעורבים חשיבותם היא בתפיסת הכאב, בתגובות כלפי הסביבה, בלמידה ובזיכרון.

התמכרות לקוקאין ולקראק-קוקאין

קוקאין (המכונה גם "קוק" ו"קריסטל") הינו סם ממריץ עוצמתי המזוקק מהעלים של צמח ה"קוקה", אשר גדל ונפוץ באמריקה הדרומית. ניתן למצוא קוקאין באחת משתי צורות עיקריות: בצורת אבקה, המתמוססת בקלות במים; או בצורה מומסת, שהיא תרכובת אשר לא נוטרלה על-ידי חומצה. הסם יוצר תחושה של התרוממות הרוח (אופוריה), והשפעתו הפסיכולוגית על המשתמשים בו אינטנסיבית ביותר, אך קצרת-זמן באופן יחסי (בדרך-כלל פחות משעה). לאחר שהתחושה האופורית פגה יש כמיהה למנת סם נוספת, עקב ירידה משמעותית במצב-הרוח. קיים דחף לחזור אל "התחושה הטובה", אשר הופך את המשתמש לצרכן. נוסף על כך, הפחד מהדיכאון שעלול להופיע לאחר האופוריה גורם לרצון לחזור על השימוש בסם, וכך נוצר "מעגל הסם" או "מעגל ההתמכרות".

התמכרות לקוקאין הינה הפרעה נוראית הנושאת בחובה סיכונים רפואיים ופסיכו-חברתיים. קוקאין מפעיל את מרכזי העונג במוח, והללו שולטים במחשבות, בהתנהגות ובסדר העדיפויות, ומייצרים כפייה להשתמש בסם בלוויית חיזוק מענג. שימוש חוזר ונשנה משבש את ויסות מרכזי העונג, וסולל את הדרך להתמכרות בצורה של התאוות ופעילות נהנתנית לקויה. אופוריה והתאוות מניעים את מעגל ההתמכרות באמצעות חיזוקים חיוביים ושליליים, בהתאמה, וזהו המוקד לטיפולים התרופתיים. קוקאין עשוי לשבש גם את ויסות תאי העצב בקליפה הקדמית (הקורטקס הפּרֵה-פרונטלי), שהוא האזור המשפיע על ההֲנִיעה לצרוך קוקאין. שיבוש בוויסות הקליפה הקדמית תורם להעדר שליטה ולהכחשה.

קוקאין יוצר עונג אשר חורג מגבולות החוויה האנושית הרגילה ונצרב בזיכרון. אין לזלזל בפיתוי הטמון באופוריית הקוקאין. חיות-מעבדה אשר ניתנת להן גישה בלתי-מוגבלת לקוקאין צורכות את החומר עד למותן. קוקאין יוצר עונג חטוף ומערך של תגובות ממריצות, הכוללות, בין היתר, עוררות מינית. תוך דקות ספורות העונג מפנה את מקומו להתאוות חזקה, הגורמת לזלילה אופיינית. ככל שההתמכרות לקוקאין מתפתחת, אנשים נעשים מוכנים יותר ויותר לסכן את הגרעין המשפחתי ואת עבודתם, ולהסתכן במעצר, בבעיות רפואיות ואף במוות.

טיפול

הטיפול במכורים לקוקאין הינו עסק המגלגל מיליוני דולרים, וקיימות תוכניות טיפול זמינות בכל רחבי אמריקה הצפונית. מדובר הבטיפול מורכב, והמערב שינוי המודעות כמו-גם שינוי של גורמים פסיכולוגיים, חברתיים, משפחתיים וסביבתיים.

מלבד הטיפולים התרופתיים, קיימים סוגים שונים של טיפול התנהגותי משמשים לטיפול בהתמכרות לקוקאין, והמערבים הן טיפול באשפוז והן טיפול בחולי חוץ. לעיתים קרובות, טיפול התנהגותי הוא הטיפול היחידי הזמין לטיפול בהתמכרות זו. יחד עם זאת, שילוב בין של טיפול תרופתי עם לטיפול התנהגותי יניב את התוצאות הטובות ביותר.

סוג אחד של טיפול התנהגותי אשר הוכח כיעיל כולל שיקום תעסוקתי, ייעוץ תעסוקתי, ניהול מצבים וטיפול קוגניטיבי-התנהגותי. קהילות טיפוליות, או תוכניות דיור המיועדות לשהייה של בין 6 ל-12 שישה עד שנים-עשר חודשים, מהוות אפשרות נוספת לטיפול בהתמכרות לקוקאין. הקהילות הטיפוליות מתמקדות בגיוס מחדש של האדם אל החברה ובשילובו בשיקום במעגל התעסוקה

קראק-קוקאין הוא קוקאין הידרו-כלוריד. השם "קראק" ניתן לסם על-שום קול ההתבקעות שהוא משמיע כאשר הוא מחומם או מעושן. קראק-קוקאין נפוץ ברחבי ארצות-הברית בשנות השמונים, אך השימוש בו פחת בשנות התשעים, בעיקר הודות למערכי פרסום נגד סמים ולהגברת הפיקוח. לצערנו, בעשור האחרון שוב חלה עלייה בשימוש בקראק-קוקאין. הסם נעשה שוב זמין, והגידול בשימוש מהיר ביותר. מאז ומתמיד שויך השימוש בקראק לעוני ולפשע, בניגוד לקוקאין, הנחשב סם של מעמד-הביניים בארצות-הברית ומקושר לעושר ולזוהר. כמו-כן, העונשים הקבועים בחוק על החזקה של קראק או שימוש בו חמורים בהרבה מאלה הניתנים בגין החזקה של אבקת הקוקאין. אף-על-פי-כן רבים בוחרים להשתמש בקראק, בעיקר בערים הפנימיות בארצות-הברית. המשתמשים הם בעיקר בני-נוער מקופחים חברתית משכבות העוני. הנוחוּת בשימוש בקראק, הקלוּת שבהסתרתו, זמינותו ומחירו הנמוך הובילו לעלייה חדה בשימוש בו לעומת אבקת הקוקאין. בהסתמך על נתונים סטטיסטיים של משרד המשפטים בארצות-הברית, מיליון עד שני מיליון אנשים משתמשים בקראק על בסיס קבוע. רוב הקוקאין מוברח אל תוך ארצות-הברית ממקסיקו ומאמריקה הדרומית. היצואנית הגדולה ביותר של קראק-קוקאין היא קולומביה, המגלגלת מיליארדי דולרים בשנה. בדרך-כלל הקראק זמין בצלוחיות או בבקבוקונים קטנים, בכמויות של 300–500 מ"ג, המאפשרות שתיים עד ארבע שאיפות.

קראק נוצר על-ידי ערבוב של אבקת הקוקאין עם אמוניה או סודיום ביקרבונט, ובדרך-כלל מעושן במקטרת. למעשה, מדובר בתרכובת מעבדתית, מלאכותית. עישון הקראק גורם גם הוא ל-"high", אך בניגוד ל-"high" הנגרם מקוקאין, "high" זה הינו קצר-מועד. תחושת ה-"high" מתחילה שניות אחדות לאחר תחילת העישון ונמשכת בין עשר לעשרים דקות. השפעותיו המיידיות של הקראק כוללות תחושת עונג מוגברת, אופוריה, תחושת גדלוּת, הסרת עכבות חברתיות ואנרגייה. קראק עשוי להשפיע על מערכות איברים שונות, ותופעות-הלוואי הן רבות:

  • לחץ דם ודופק גבוהים
  • נשימה מהירה
  • בחילה והקאות
  • חרדה והיפראקטיביות
  • עוויתות ופרכוסים
  • תיאבון מופחת
  • הפחתת הצורך בשינה
  • נזק בריאותי בכלל ובמחיצת האף בפרט
  • התקפי לב ושבץ

» קרא עוד על: גמילה מסמים

 

הקשר בין התמכרות לאלכוהול ולסמים ובין הפרעות נפשיות בקרב כלל האוכלוסייה בארה"ב

JAMA 1990

בקרב הסובלים מהפרעה נפשית הסיכויים להפרעת התמכרות כלשהי גדולים פי 2.7 ביחס לשאר האוכלוסייה, עם שכיחות של התמשכות לכל החיים של כ -29% (כולל 22% חפיפה עם התמכרות לאלכוהול ו -15% עם הפרעת סמים אחרת).

לאלו הסובלים מהפרעת אלכוהול או הפרעת סמים אחרת, הסיכוי להפרעת התמכרות אחרת היה גדול פי שבע מאשר בשאר האוכלוסייה.

בקרב המכורים לסמים, למעלה ממחצית (53%) נמצאו עם הפרעה נפשית.

בקרב הסובלים מהתמכרות לאלכוהול, 37% סבלו מהפרעה נפשית נוספת.

שיעור התחלואה הנלווית הגבוהה ביותר של התמכרות נפשית נמצא בקרב אלו הסובלים מהפרעות סמים (מלבד אלכוהול).

אני דו קוטבי ונלחם עם התמכרות

ג'פרי, בן 32, נאבק בהתמכרות ושימוש בסמים מאז שהיה בן 13. לאחרונה גילה שיש לו הפרעה דו קוטבית. עכשיו, 20 השנים הסוערות האחרונות בחייו מתחילות להיות הגיוניות.

מתוך כתבה מאת שרה קליין | 29 בינואר 2021|  https://www.health.com | תרגום שלי

לפני כ 15 חודשים אובחנתי כחולה במאניה דיפרסיה. כשאני מסתכל אחורה על חיי האבחנה מסבירה הרבה. הייתי אדם מאני-דיכאוני מאז שאני זוכר את עצמי - אפילו בגיל 6. פשוט לא ידעתי שיש לזה שם.

כשגדלתי, היה לי יותר סיכוי להיות מאני מאשר מדוכא. הייתה לי אנרגיה גבוהה במיוחד והאפיזודות יכלו להימשך חודשים. הדיבור שלי היה מהיר ומחשבותיי רצו. הייתי ילד יצירתי. קראתי את כל מה שיכולתי, ובגיל 7 ידעתי שאני רוצה להיות סופר.
חשבתי גם שאני יכול להיות כותב שירים - אהבתי את כל הרעיון של חיי רוק-סטאר. מי לא?

"אני חושש שגן ההתמכרות נמצא בתוכי."

הייתי יוצא עם המון חברים וכשגדלתי, בדרך כלל חברה - או שתיים.

גם היום חבריי יתארו אותי כחיית המסיבה. רק עכשיו אני מבין שחלק מהתכונות הללו הן תסמינים קלאסיים של הפרעה דו קוטבית.

כשהייתי בן 13 או 14 פגשתי בחור בשם בריאן [לא שמו האמיתי], אסיר לשעבר בן 26, שהכיר לי את האלכוהול.

אחרי שהשתכרתי בפעם הראשונה, רציתי לעשות את זה כל יום. אז התחלתי להשתכר שלוש עד חמש פעמים בשבוע.

כעבור כשלושה חודשים בריאן הכיר לי קוקאין וקראק.

לא עשיתי סמים כל יום, אבל רציתי. זו הייתה רק תחילת הבעיות שלי עם שימוש בסמים.
הרגשתי כמו אל, אבל כשהייתי פיכח הדיכאון צץ.

עברתי את התיכון ובשנת 1998 עברתי ללוס אנג'לס כדי להמשיך בקריירה בכתיבה.
הייתי בן 22 ובדיוק התחלתי התמחות אצל מפיק סרטים. הדירה שלי בבוורלי הילס הפכה למקום קבוע למסיבות.
בכל לילה בשבוע, תהיה דפיקה בדלת ו -20 אנשים יכולים להיות בחוץ. תמיד הכנסתי אותם.

בהתחלה מעולם לא רציתי לשתות או לעשות סמים לבד, כי לא רציתי להאמין שאני בדיכאון, או שאני עושה סמים בגלל ששנאתי את החיים.

אבל לפני שעזבתי את ל.א., זה בהחלט הגיע למצב זה. שבעת החודשים האחרונים היו הגרועים ביותר. הייתי בדיכאון בגלל העבודה שלי, הבוס שלי גרם לי לבעיות חרדה קשות, וניסיתי לכתוב אבל הרגשתי שהיצירתיות שלי קפואה. התחלתי להתעלם מחבריי וקרובי.
ביליתי רק עם כמה אנשים, והיינו מבלים לילות או סופי שבוע שלמים.

הקוקאין והקראק הסירו את הדיכאון וגרמו לי להרגיש שאני שוב חיית מסיבות. לא משנה כמה הייתי מרגיש מדוכדך ומדוכא, הייתי מרגיש טוב יותר ברגע שעשיתי את השורה הראשונה הזו או שתיים. הרגשתי כמו אל. אבל אז הייתי משחיר ולא יודע איפה הייתי כשהתעוררתי, או אם ביליתי את הלילה אצל אדם זר. הייתי מתפכח, והדיכאון היכה.

חיי התחילו לצאת משליטה.

אפילו החברים שלי שאין להם שום בעיות עם מחלת נפש אומרים שכשיורדים מקוקאין זה עלול לגרום לדיכאון. אני יודע שזה העצים את הסימפטומים הדו קוטביים שלי. חיי התחילו לצאת משליטה.
פעם אחת נסעתי בכביש המהיר L.A. לאחר ששתיתי והסתממתי. הייתי עם מישהי שגרה כ -50 דקות מהדירה שלי, אבל ניהלנו מאבק טיפשי.
עזבתי את דירתה בשעה 2 לפנות בוקר, התעלפתי על ההגה והתעוררתי למפץ עז.
אני עדיין לא יודע במה פגעתי, אבל שני הצמיגים פוצצו בצד הנהג. בערך בתקופה זו התמכרתי גם לוויקודין, משכך כאבים במרשם.
נפצעתי בגבי, ורופא בתחילה רשם זאת לכאבי גב. אבל מעולם לא השתמשתי בו לצורך טיפול בכאבים.

בסופו של דבר היו לי שלושה רופאים שונים שנתנו לי מרשמים, בתוספת שני סוחרים. היו לי גם רופאים שקבעו לי Xanax ו- Klonopin, שהם בנזודיאזפינים, תרופות המשמשות לשיכוך חרדה, לעורר שינה ולהרפיית שרירים. הרגשתי שאני מכור גם לאלה.

נקלעתי לתאונת דרכים נוספת אחרי שביליתי בערב בקניות עם חבר. משום מה חשבתי שזה רעיון טוב להאיץ בדרך צרה ומפותלת. אני לא זוכר אם עברתי או פשוט איבדתי שליטה, אבל התנפצתי למכונית חונה. שתי כריות האוויר נפרסו וצמיג הצד הנוסע הקדמי התפוצץ. אבל המשכתי לנסוע. לקח לי זמן להבין שאני צריך להפסיק.

לא הסתבכתי עם המשטרה באותה תקופה, אבל לפני שעזבתי את לוס אנג'לס, בסופו של דבר היו לי שתי הרשעות בגין נהיגה בהשפעה וגם אחת בגין החזקת קוקאין.

אני מפחד שאאבד את הרישיון שלי אם לא אפסיק לשתות.

כמה מהמפיקים שעבדתי אצלם הכירו לי את חבריהם המפורסמים שהלכו לפגישות אלכוהוליסטים אנונימיים. הלכתי לכמה, אבל פשוט לא האמנתי בתוכנית. התחלתי לראות מטפל, אבל זו לא הסיבה שסוף סוף הפסקתי. פשוט החלטתי להפסיק לשתות. אני לא הולך לפגישות AA, אני אפילו לא יודע את תאריך המשקה האחרון שלי - אני פשוט לא עושה את זה.
לבסוף עזבתי את לוס אנג'לס בשנת 2006, בין השאר בגלל שאמי הייתה חולה והייתה זקוקה לעזרה רבה. עצרתי לזמן קצר אצל חברים בפורטלנד לניקוי רעלים מסמים ואלכוהול. כשעזבתי לעבור לגור עם הוריי בניו ג'רזי, הייתי די נקי למעט תרופות נגד כאבים בגב.
זמן קצר לאחר שהגעתי לניו ג'רזי הלכתי לבקר רופא כדי שיהיה לי רופא באזור. לאחר שדיבר איתי, שאל אם אי פעם אובחנתי כדו קוטבי. כשהוא סיפר לי על הסימפטומים ותכונות האישיות התחלתי לחשוב שאני יכול להיות.
הוא הציע לפנות לפסיכיאטר לצורך אבחון מלא. מכיוון שהמצב בבית הוריי היה כל כך מטורף וגרם לי לחרדה כה רבה, חשבתי שזה יהיה רעיון טוב.
זו הייתה חוויה מאירת עיניים. מיד הרגשתי שהאבחנה מסבירה את העבר שלי. הפסיכיאטר שלי ניסה כמה תרופות שונות המשמשות לטיפול בהפרעה דו קוטבית. האחד היה אביליפי, שלא עשה כלום עבורי, ואחר, סרוקוול, פשוט גרם לי ליפול ממש לישון.

החלטתי שתרופות דו קוטביות לא עובדות בשבילי.

ואז הגב שלי התחיל להטריד אותי שוב, עד כדי כך שסבלתי מכאבים בלתי נסבלים. הלכתי לרופא וקיבלתי את OxyContin, משכך כאבים במרשם. עכשיו אני מרגיש שאני מכור לזה.

אני לא מבשל אותו או מסניף; אני פשוט לוקח את זה בקביעות בגלל הכאב שלי. נראה שזה גם עוזר לחרדה ולדיכאון שלי. אני לא רוצה או מתכנן להפסיק. וכל עוד יש לי את OxyContin, אני לא רואה שום סיבה ללכת ולקבל קוקאין.
אני יודע שזה מסוכן מאוד לערבב קוקאין ו- OxyContin, אבל אני תמיד תוהה, אם לא הייתי על זה, האם הייתי רוצה לעשות קוקאין?

תקווה לעתיד

עכשיו אני בן 32. עברתי לאחרונה מבית הוריי ואני נשאר עם אחי. אני מתכנן לשכור חדר בניו יורק. אני מתמקד בכתיבה שלי, ואני מקווה לחזור ללוס אנג'לס בסביבות האביב של השנה הבאה. הרופא שלי רוצה שאצמצם את ה- OxyContin, אבל אני לא רוצה לעשות את זה עד שאוכל להרשות לעצמי לבצע הליך רפואי שיסדר לי את כאבי הגב.
אני תלוי ב- OxyContin בגלל הכאב, אבל אני לא חושב שאני מכור. עכשיו כשיש לי תוכנית ומטרות לעצמי שאני רוצה להשיג, החרדה שלי לא כל כך גרועה.

אני מקווה להפסיק לחלוטין תרופות. אבל אני חושש שגן ההתמכרות נמצא בי.

אמי הייתה אלכוהוליסטית, והיא הגיעה פעם אחת לבית החולים בגלל דיכאון. היא תמיד שתתה כדי להתמודד עם הדיכאון שלה. אבל כמו שאני זוכר אותה לפני שהיא חלתה, אין שום דבר שמצביע על היותה דו קוטבית.

חשבתי לנסות NA (נרקוטים אנונימיים) כשאחזור ללוס אנג'לס.

אני חושב ש- NA לא יכול לעזור לי איפה ש"א לא הצליחה כי תמיד בדקתי סמים אחרת מאשר אלכוהול.

אני חושש שכאשר אחזור ל L.A, אתפתה לעשות שוב קוקאין.

כל כך קל למצוא מישהו עושה את זה בבר או במסיבה. אני חושש שכשאני יורד מ- OxyContin, פשוט אעבור מתרופה אחת לשנייה. אבל אני אשתדל כמיטב יכולתי שלא.

מתוך השיר

Chandelier | סיה, ביפולרית

Party girls don't get hurt
Can't feel anything, when will I learn
I push it down, I push it down
I'm the one "for a good time call"
Phone's blowin' up, ringin' my doorbell
I feel the love, feel the love
One, two, three, one, two, three drink
One, two, three, one, two, three drink
One, two, three, one, two, three drink
Throw 'em back, 'til I lose count
I'm gonna swing from the chandelier, from the chandelier
I'm gonna live like tomorrow doesn't exist
Like it doesn't exist
I'm gonna fly like a bird through the night, feel my tears as they dry
I'm gonna swing from the chandelier, from the chandelier