ביפולרית - מה שמעניין בעלי הפרעת מצב רוח, בני משפחה וחברים - דיכאון, חרדה, מאניה דיפרסיה, הפרעת אישיות גבולית - טיפול פסיכולוגי

מה שמעניין בעלי הפרעות מצב רוח וקרוביהם
דיכאון | חרדה | מאניה דיפרסיה | אישיות גבולית

חפש
Facebook

טיפול פסיכולוגי - לא לכל אחד

בכל חודש אני משלמת 2,000 שקלים לפסיכולוגית, וזה בלי לדבר על הפסיכיאטר, כי עליו אני מקבלת השתתפות של הביטוח. כל זה כדי לתפקד כמו שצריך.

כדי לקבל טיפול פסיכולוגי של קופת החולים אתה צריך לקבל הפנייה של פסיכיאטר ולהמתין סביב חצי שנה, לפעמים שנה, הן לתור לפסיכיאטר והן לתור לפסיכולוג.

אם אתה לא יכול להמתין (כמו רוב האנשים שסובלים ממשבר אקוטי), אתה צריך לשלם על פסיכולוג פרטי, לפחות 400 שקלים לפגישה. ומה אם אין ברשותך ההון כדי לכסות את זה? ולמי בעצם יש?

גם אם קיבלת זכאות, מדובר ב-30 פגישות בלבד, שהן המכסה שלך לכל החיים!

כל אחד מאיתנו יכול להיעזר בטיפול פסיכולוגי, בין אם הוא חולה ובין אם לאו, ובעתות משבר כולנו זקוקים לו כדי לחיות.
אם אתה גר בצפון או בדרום, סביר להניח גם שאין פסיכולוג באזור שלך.

אותי זה מזעזע.

סרטון של כאן 11

למה מגיעים לטיפול פסיכולוגי בזמן קורונה?

מאת ברכה קופצ'יק- פסיכולוגית קלינית

הקורונה מהווה ללא ספק תקופה מאתגרת מאז היא פרצה לחיינו. ההרגשה היא "שהטבע התהפך עלינו" ופתאום נגיף בלתי נראה וזעיר עורב לנו ומה שנותר זה נלמד לברוח ממנו בדרכים של הסגר, ריחוק ושימת לב מתמדת לניקיון הגוף. דרכי התגוננות אלו גורמות לעתים שינוי בשגרה שלנו כי אין באפשרות לעבוד, אובדן הביטחון הכלכלי ואי וודאות.

אבל לא רק על הגוף עלינו לשמור אלא במקביל על הנפש שלנו . המציאות החיצונית החדשה והמאיימת פולשת לפנימיות שלנו. אנשים חשים בודדים, חסרי הגנה, מרוחקים מהאוהבים אותם.

המציאות החדשה והקשה חושפת חרדות קיומיות, נטיות חשדניות, פחדים מאי שלמות הגוף,  דיכאון וחוסר ביטחון. לעתים חושפת קשיים זוגיים אצל זוגות שעד כה הסתדרו היטב אך המצב החדש  בו בני הזוג בחיכוך אינטנסיבי יותר מציף קשיים שהיו מוסתרים כגון ריחוק רגשי.
אנשים אחרים מפעילים מנגנון הגנה גרנדיוזי שאומרת "לי זה לא יקרה" או אפילו "אין קורונה בכלל".

הנה כמה דוגמאות של מה הביא מטופלים אלי לטיפול פסיכולוגי בתקופת קורונה.

הייתה לי מטופלת שהקורונה הציפה אצלה חרדות ממחלות מהן סבלה באופן מינורי ובגינן הייתה מטופלת היטב. הדיספרופורציה בין הפחדים ממחלות לבין המצב האמיתי הבהיר שהקורונה עוררה חרדות מן העבר שהיו רדומות כולל חרדות מהילדות מפני בעיות רפואיות שאיימו על שלמות הגוף. דרך הטיפול למדה לראות את הסימפטומים המינוריים באופן מציאותי יותר וקבלה כלים כגון הרפיה בליווי מוזיקה להפגת החרדות.
אצל מטופל אחר הריחוק החברתי והבדידות העלו תכנים של אובדן ואבל לא מעובד על מות אביו לפני מספר שנים שגרמו לדיכאון מתמשך. רק במהלך הטיפול  הפסיכולוגי הבין את ההקשר והיה יכול לסיים את תהליך האבל.
פנה אלי זוג עם קשיים זוגיים שהופיעו בתקופת הקורונה כאשר שהו שעות רבות ביחד בבית והחיכוך ביניהם התגבר. לפני כן כל אחד מהם היה עסוק בקריירה שלו והשגרה התנהלה על מי מנוחות.
הקורונה חשפה את קונפליקטים נסתרים ואת הריחוק הרגשי ביניהם. בטיפול חשו מוגנים להעלות את הקשיים במקום להמשיך להסתיר אותם יכלו לעבד אותם ולמצוא זוויות ראייה נוספות ושיפרו את התקשורת ביניהם.

מה יש בטיפול פסיכולוגי שמאפשר את זה?

הטיפול הפסיכולוגי מקנה מקום בטוח ואישי למטופל וזמן ייחודי עבורו בלבד. המטפל מכיל את התכנים, מביע אמפטיה ומפרש או משקף את התכנים כך שהמטופל מעלה את המודעות שלו והשליטה על הקשיים. הקשר שנוצר בין מטופל למטפל חשוב ביותר.
הידע של המטפל וגיוון השיטות לרשותו  וגם הניסיון הקליני שלו מאפשרים לו לטפל במטופלים שונים עם קשיים שונים בצורה מועילה. אני עובדת עם כלים מגוונים כאשר הבסיס הוא שיחה וקשר ורבאלי ובנוסף טכניקות של הפריה, שיטת EMDR המתאימה לעיבוד אירוע טראומתי , שיטת CBT להפגת סימפטומים ועוד.
 

טיפול פסיכולוגי

שיר מאת בת-חן שניידר:
עוֹד תְּגַלִּי שֶׁאֲנִי כָּמוֹךְ
בַּבְּעָיוֹת
בַּכְּאֵבִים
וּבְכֹל זֹאת מֵעִזָּהּ לִגְבוֹת
בְּדִיּוּק 341.9 שְׁקָלִים לֹא כּוֹלֵל מַעַ"מ
לְחֲמִשִּׁים דַּקּוֹת
פָּחוֹת אוֹ יוֹתֵר
לַמְרוֹת שֶׁאֵין לִי עֲדַיִן פִּתְרוֹנִים
וְלֹא תָּמִיד כֵּלִים
(דְּעִי, הַנֶּפֶשׁ הִיא כְּמוֹ חֲלוֹם בַּלָּהוֹת)
*
וְהַדָּבָר שֶׁמַּרְגִּיעַ אוֹתִי
בְּעֹמֶק הַלַּיְלָה
כְּשֶׁאֲנִי מְדַמְיֶנֶת אוֹתָךְ רוֹאָה לִי
אֶת הַדִּכְּאוֹנוֹת
הַצְּרָחוֹת
הַחֲרָדוֹת
כְּשֶׁגַּם אֲנִי מְסֹרֶבֶת שֵׁנָה
(וְגַם לִי הַנְּשִׁימוֹת אֵינָן מוֹעִילוֹת)
-לִזְכֹּר
שֶׁאֲנִי יוֹדַעַת בְּדִיּוּק
אֵיפֹה כּוֹאֵב לָךְ בַּלְּבַד הַזֶּה
כִּי הַקּוּאָרָדִינָטוֹת
מְקֻעְקָעוֹת לִי בְּחַדְרֵי הַנֶּפֶשׁ