ביפולרית - מה שמעניין בעלי הפרעת מצב רוח, בני משפחה וחברים - דיכאון, חרדה, מאניה דיפרסיה, הפרעת אישיות גבולית - הראפר קניה ווסט ביפולרי

מה שמעניין בעלי הפרעות מצב רוח וקרוביהם
דיכאון | חרדה | מאניה דיפרסיה | אישיות גבולית

חפש
Facebook

Kanye West נפתח בנושא בריאות הנפש שלו בפני דייויד לטרמן בנטפליקס.

קניה לך הביתה

קניה ווסט מאובחן כבעל הפרעה דו קוטבית, אבל מתנגד לתרופות פסיכיאטריות - ואלה בגדול הנסיבות שהובילו למופיע הטירוף שבו השיק קמפיין לנשיאות שבו הצהיר על כוונתו לחלק מיליון דולר למי שיביא ילדים לעולם. אחרי הירידה הפומבית מהפסים וסדרת הציוצים שבאו אחריה, כבר ברור שהסיקור של ווסט בזמן הזה מציצני ומיותר. מעריץ אמיתי צריך פשוט לא להסתכל ולקוות שהאיש יקבל עזרה

נטע חוטר | mako | פורסם 21/07/20 11:28

בתחילת החודש הודיע קניה ווסט כי הוא מתמודד לנשיאות ארה"ב. בימים כתיקונם הצהרה כזאת לא הייתה נלקחת ברצינות, אבל בהתחשב בכך שבפעם האחרונה שבה לא לקחנו מישהו ברצינות הוא נבחר לנשיא, הפעם התגובות נעו בין "אה, אוקיי" לבין "זה כל כך מופרך שבטוח שהוא ייבחר". ככל הנראה בשלב כלשהו היינו מחליטים שזה בעצם רעיון טוב, ותומכים בו באופן אירוני ולו בשביל לראות את קים קרדשיאן הופכת לגברת הראשונה.

המצע של ווסט? הוא נגד הפלות, הוא לא ממש מאמין בחיסון לקורונה כי חיסונים הם שטניים, וסגנית הנשיא שלו תהיה אישה בשם מישל טידבל – קואוצ'רית ומטיפה מוויומינג שלא מאמינה בטיפול תרופתי למתמודדי נפש.

שבוע לאחר ההכרזה פרש ווסט מהמרוץ לנשיאות אבל לאחר מכן התחרט, כנראה, כי שלשום הוא השיק את קמפיין הנשיאות שלו בעצרת בדרום קרוליינה, אליה הגיע עם ראש מגולח בצורת 2020 ואפוד מגן.

את מה שקרה שם קשה להעביר במילים: ווסט נראה נסער ומעורער, כשדיבר על התנגדותו להפלות הוא פרץ בבכי, הודה לאמו על כך שהצילה את חייו בכך שלא הפילה אותו וצרח "כמעט הרגתי את הבת שלי!". הוא דיבר על מסרים מאלוהים, הציע שכל אחד שעושה ילד יקבל מיליון דולר "או משהו כזה", ועוד שלל מופעי טירוף. יממה לאחר מכן הטירוף גבר בשורת ציוצים שבהם טען שקים מנסה לשלוח רופא שיאשפז אותו בכפייה והתריע כי "אם יכלאו אותי כמו מנדלה, כולכם תדעו למה" – וכבר היה ברור עוד יותר, זה טירוף אמיתי, לא כזה של ריאליטי.  

זו תצוגת טירוף שמזכירה אירועים מחייה של בריטני ספירס של 2007, כשבאוויר תחושה שמישהו איבד מולנו את השליטה בכל מובן אפשרי, שהסלב הופך לאדם שאם היינו רואים ברחוב היינו עוברים לצד השני של המדרכה, אבל בגלל שזה ברשת אנחנו נשארים להסתכל. גלישה פומבית כל כך לא נעימה, שאנחנו מיד אומרים שהיא מזייפת את זה לצרכים משפטיים או שהוא מזייף את זה כחלק מיחסי הציבור לאלבומו החדש, כי האמת היא שקשה לנו עם המחשבה שבן אדם מאבד את זה מולנו ואנחנו לא עושים כלום.

זו לא העסקה הרגילה בין סלב למעריץ

קניה ווסט הוא בי פולארי, זה לא חדש. בי פולאריות, כלומר הפרעה דו קוטבית או מאניה דיפרסיה, מתאפיינת בשינויים קיצוניים במצבי הרוח ובהתנהגות, בתקופות של מאניה ולאחריהן תקופות של דיכאון. האבחנה ניתנה לו ב-2016 וגם הוא וגם קים קרדשיאן דיברו עליה בפתיחות. הוא מתנגד לנטילת תרופות, חבל אבל זכותו, ומזה זמן מה הבחינו העוקבים שהוא נמצא בסוג של מאניה, שהכרזת הנשיאות היא חלק ממנה ועצרת הבחירות הייתה השיא.

כל הכותרות מאז האירוע מדברות על מצבו הנפשי של ווסט, חלקן טוענות שגם קרדשיאן מביעה כבר זמן מה דאגה ממצבו. הדבר ההגון לעשות, כשאדם מולנו מאבד את אחיזתו במציאות, זה לא להסתכל. כלומר, הדבר הרצוי הוא שיהיה לווסט מעגל תמיכה שינתק אותו מהרשתות החברתיות וידאג לכך שהוא יטופל, אבל  זה לא קורה בינתיים. ידוע שיש קורלציה מסוימת בין כמות האנשים שעוקבים אחרי המלט דאון שלך לבין כמה לבד אתה באמת.

הסיקור של ווסט כרגע הוא סיקור של אדם בגלישה פסיכוטית כלשהי, ולכן הוא מציצני ומנצל. זו לא העסקה הרגילה בין סלב למעריץ, שבמסגרתה המעריץ מכלכל את הסלב ובתמורה מקבל הצצה לחייו. אנחנו לא שם יותר. עכשיו, מעריץ אמיתי צריך פשוט לא להסתכל. אנחנו נמצאים בשלב שבו המצלמות צריכות להיכבות וקניה ווסט צריך לקבל עזרה.
 

בתמונה: בדמעות ובלבול, כך השיק קניה ווסט משיק את הקמפיין שלו לנשיאותפוסט ההבהרה שפירסמה קים קרדשיאן, בעניין המאניה דיפרסיה של קניה, בו היא ביקשה לגלות סבלנות לבעלה.

מאת ד"ר אילן רבינוביץ', וואלה בריאות

באומץ רב העלתה קים קרדשיאן פוסט נוקב בו היא מבקשת חמלה בהתייחסות למצבו המאני-פסיכוטי האקוטי, של בעלה קניה ווסט.

"כפי שרבים מכם יודעים, לקניה יש הפרעה דו-קוטבית", כתבה, "כל אחד שמתמודד עם המחלה, או אחד מקרוביו, יודע עד כמה המצב הזה מסובך וכואב להבנה. מעולם לא דיברתי על האופן שבו זה משפיע עלינו בבית מכיוון שאני מאוד מגוננת על ילדינו ועל זכותו של קניה לפרטיות בכל מה שנוגע לבריאותו. אבל כעת אני מרגישה צורך להגיב על כך בגלל הדעות הקדומות והמוטעות שיש לגבי מחלות נפש. אלו שבקיאים בעניין, יודעים שאלא אם מדובר בקטין, המשפחה חסרת אונים. אותו אדם צריך לרצות בעצמו לקבל עזרה".

ווסט עצמו סיפר בתוכנית האירוח של דיוויד לטרמן ששודרה ב-2019, שאובחן כחולה בהפרעה דו קוטבית (מאניה - דפרסיה) שנתיים קודם לכן ואף אושפז אז במחלקה פסיכיאטרית סגורה.

"אתה מרגיש כאילו כולם רוצים להרוג אותך, שאתה לא יכול לסמוך על אף אחד... אם אתה לא לוקח את התרופות שלך מדי יום ובמינון הנכון, אתה יכול להתפוצץ, וזה יכול להגיע לנקודה בה תצטרך אשפוז".

בתוך ההפרעה הדו קוטבית של קניה ווסט

מאת סוזי וייס | ניו יורק פוסט | 17 בספטמבר 2020

מצבו הנפשי הבעייתי של קניה ווסט היה בשיאו בסופות ציוצים ובקמפיין שלו לנשיאות.

סדרה של ציוצים הנוגעים להופעות פומביות לאורך השנים היו ככל הנראה תוצאה של הדו-קוטביות של הראפר בן ה -43, על פי אשתו (כעת גרושתו) קים קרדשיאן, אשר יחד עם משפחתה, נשאו על גבם את את קריאותיו האישיות האישיות.

"כפי שרבים מכם יודעים, לקניה יש הפרעה [דו קוטבית]", הסבירה פעם קרדשיאן על בעלה בפני המעריצים והתחננה "לחמלה ואמפתיה. . . כדי שנוכל לעבור את זה. "

ההתנהגות הלא יציבה של ווסט היא חלק מההפרעה נפשית, שעל פי איגוד הפסיכיאטרים האמריקני, יכולה להביא ל"מצבים רגשיים קיצוניים ועזים "ויכולה לכלול" התנהגות מסוכנת "ועצבנות.

איך זוכה הגראמי בן ה -21 הגיע עד הלום? הנה מבט על ההפרעה והשפעתה על ווסט לאורך השנים.

כיצד ניתן לדעת אם שינויים במצב הרוח שלך עשויים להיות הפרעה דו קוטבית

לדברי גורם המקורב לראפר, ווסט נוטה לעבוד מסביב לשעון - וזה יכול לעבוד נגדו. "ביצוע פעילויות רבות בבת אחת [ו] קביעת יותר אירועים ביום ממה שניתן להשיג" הוא סימן להתנהגות מאנית, על פי איגוד הפסיכיאטרים האמריקני.

"אמונות כוזבות או תפיסות כוזבות" יכולות להוות סימן לדו קוטביות, על פי בית הספר לרפואה של הרווארד, כמו גם "הערכה עצמית מוגזמת ונפוחה", המוצגת בטרקים של האמן "אני אלוהים" מה 2013 אלבום "Yeezus" והצהרות גרנדיוזיות כמו "אני האמן האנושי הגדול בכל הזמנים."

לא משנה באיזו צורה תהיה המאניה, דבר אחד נשאר נכון: כל אפיזודה מעלה את הסיכויים של המטופל לאפיזודה נוספת. "זו תיאוריית ההצתה", הסביר סדר. "הוסיפו עוד עץ לאש, כך שקל יותר להצית את האש."

ציר זמן של ההיסטוריה של בריאות הנפש של ווסט

ווסט הפגין התנהגות לא יציבה הרבה לפני שהוא התפרסם באבחון שלו, כמו הפרעתו לטיילור סוויפט ב- VMAs 2009.

"אני נותן לך לסיים," אמרה ווסט לסוויפט לאחר שקיבלה את הפרס לסרטון הטוב ביותר של אמנית נשית. "אבל לביונסה היה אחד הסרטונים הטובים בכל הזמנים!"

מלחמתו של ענק הפופ נמשכה למעלה מעשור.

בפודקאסט של ניק קנון בשנת 2020 טען ווסט שאלוהים אמר לו להסתער על הבמה. תעתועי גדלות, כמו להיות נביא או אלוהים, יכולים להצביע על אפיזודה מאנית.

ביטול סיור 2016

קניה נאלץ גם לבטל את שארית תאריכי "סיבוב הפאבלו הקדוש" שלו בנובמבר 2016 לאחר שהופעה מקוצרת הותירה את הקהל זועם. בהמשך אושפז.

אלבום 2018

בשנת 2018, אומנות האלבום לתקליט השמיני של ווסט, "Ye", כללה את הביטוי "I hate being / Bi-Polar / it's awesome" מעל תמונת אייפון של רכס הרי ויומינג. ווסט התייחס גם להפרעה כ"כוח העל שלי "באלבום.

סיור עיתונאים 2019

בשנה שלאחר מכן, ווסט נעשה קולני יותר על היותו דו קוטבי במהלך ראיונות.

"'משוגע' זו מילה שלא ישתמשו בה באופן רופף בעתיד", אמר ווסט לפורבס בשנת 2019. "הבין שזה בעצם מצב שאנשים יכולים להגיע אליו, להיוולד אליו, להיעלם אליו ולהיכנס אליו ולצאת ממנו. . ויש הרבה אנשים שקראו להם במילת ה-'C' שהגיעו לשער הזה ", אמר בהתייחסו למגזין.

בראיון עם דייוויד לטרמן פירט ווסט את חוויותיו מההפרעה ואמר כי במהלך פרק, הכל יכול להרגיש כמו "מזימה".

"אתה מרגיש שהממשלה מכניסה לך שבבים בראש", אמר ללטרמן והוסיף כי קיבל את האבחנה שלו רק שנתיים לפני הראיון שלהם בשנת 2019. "אתה מרגיש שאתה מוקלט. אתה מרגיש את כל הדברים האלה. "

קמפיין נשיאות 2020

סימני צרה משפחתית הגיעו למערב לאחר הכרזתו של קניה ב -4 ביולי כי יתמודד לנשיאות.

כשהוא לבוש באפוד חסין קליעים ועם "2020" מגולח בשערו, נשא הראפר נאום רגשי ולעיתים היסטרי בהמשך יולי. "כמעט הרגתי את הבת שלי," צעק ווסט כשמאבטחים הביטו בדאגה ותיארו כיצד הוא וקרדשיאן התלבטו בהפלה.

הוא גם העלה טענות מרימות גבות, כולל כי העבדות הייתה "בחירה" וכי "הרייט טובמן מעולם לא שחררה את העבדים" בעצרת הקמפיין שלו.

ווסט, שחתם על חוזה לעשר שנים עם גאפ לליין חדש, איים גם הוא לצאת מהעסקה ושלח את המאניה לצלול.

בחודשים הקרובים יותר לבחירות הוציא ווסט המון מכספו הפרטי על הקמפיין - הוצאות מוגזמות יכולות להוות סימן מובהק לדו קוטבי על פי הקרן הבינלאומית הדו קוטבית - ותבע את ויסקונסין לקבל את ההצבעה לאחר שהחמיץ מועדי הגשת מפתח. בכמה מדינות.

2020 בעיות משפחתיות

בכמה ציוצי טוויטר קצרים אך מוזרים ביולי - שרובם נמחקו - טען ווסט כי משפחתו שלחה שני רופאים לחוותו בקודי, ויומינג, כדי לאשפזו פסיכיאטרית בכפייה, לצורך הסתכלות, על פי החוק בקליפורניה.

יצרן הלהיטים הוסיף כי הוא "מנסה להתגרש" מאז ש"קים פגשה את מיק בוולדורף ל'רפורמה בכלא '", בהתייחס לפסגת 2018 בנושא הרפורמה בפלילים בה השתתפו השניים. הוא האשים גם את שבט קרדשיאן-ג'נר ב"עליונות לבנה "והתייחס לחמותו כ"קריס ג'ונג-און".

קרדשיאן העלתה לאינסטגרם באותו שבוע פוסט כדי להסביר את ההתנהגות של ווסט ולבקש מאוהדיהם ואויביהם להבין.

"כפי שרבים מכם יודעים, לקניה יש הפרעה [דו קוטבית]", היא כתבה על התפרקותו של בעלה. "מי שקרוב לקניה מכיר את ליבו ומבין את דבריו [לפעמים] אינו מתיישר עם כוונותיו."

המיליארדרית והאם לארבעה ילדים ביקשה "חמלה ואמפתיה. . . כדי שנוכל לעבור את זה "בהצהרתה.

יש שהעלו את השערה שאפשר היה להביא את הפוסטים האלה ליום ההולדת של אמו המנוחה, דונדה, שהייתה בת 71 ב -12 ביולי. היא נפטרה בשנת 2007 בזמן שעברה ניתוח פלסטי.

קרדשיאן רמזה בהצהרתה על "אובדן כואב של אמו" של ווסט.

בעת מתחי הקורונה, כאשר על פי הדיווחים היו בני הזוג "בגרונם של זה", על פי עמוד שש - בתחילת מאי עשויים גם הם היה להיות גורם, יש המשערים.

קניה תפס שוב את מרכז הבמה בטוויטר בערך בזמן שאשתו וגיסו הודיעו כי "Keeping Up With the Kardashians" יסתיים אחרי 20 עונות בספטמבר.

הראפר טוען כי חברות ההקלטות - Roc-A-Fella שבבעלות יוניברסל, תוויות GOOD Music של Def Jam והווסט - כובלות אותו בחוזה לא הוגן שם הם מחזיקים בהקלטות המאסטר של הטרקים שלו.
הוא צייץ תמונות של מסמכים משפטיים חתומים - הוא טען שהם 10 חוזים שלו - ודרש: "אני צריך שכל עורך דין בעולם יסתכל על אלה."

ווסט דרש לשוחח עם האמנים האחרים דרייק, ג'יי זי, ג'יי קול ואנשי עסקים, כולל ארנו דה פויפונטיין, מנכ"ל חברת האם לקבוצת יוניברסל מיוזיק, בהזנה התזזיתית שלו.

הדמעה המקוונת הגיעה לשיאה כשקניה צייץ סרטון שמראה שהוא משתין בפרס הגראמי שלו, אותו הניח בשירותים. הוא כתב, "תאמין לי ... אני לא מפסיק."

אך טוויטר עצר אותו: חשבונו היה נעול עד שהסיר ציוץ עם מסך של מספר הטלפון הסלולרי של רנדל ליין, ועודד את מעריציו לפנות לעורך פורבס.

טיפול בהפרעה דו קוטבית

ההפרעה מטופלת לעיתים קרובות בטיפול התנהגותי ובתרופות אנטי פסיכוטיות כמו quetiapine ו- Symbyax. אך על פי גורם המקורב למערב, "[Kanye] לא ייקח תרופות כי הוא מרגיש שהן הופכות אותו לפחות יצירתי."

"אתה יכול להפיק תועלת מטיפול ויהיה לך חיים גדולים", אמר בעבר סדרר ל"פוסט ", אך מערכת תמיכה היא המפתח.

"אם זה יגיע לאפיזודה דו קוטבית, אני אעשה הכל כדי להיות תומך ולעזור להרגיע את המצב", אמרה אשתו ל"ווג "בשנת 2019.

כוכבת העל העממית ליידי גאגא, שפתחה את "הבעיות הנפשיות" שלה בראיון לאופרה, אמרה כי אולנזפין, תרופה המשמשת לעתים קרובות לטיפול דו קוטבי, היא משחק משנה. "רפואה באמת עזרה לי", אמרה הזמרת  לווינפרי.

המכון הלאומי לבריאות הנפש ממליץ "להימנע מהפסקת טיפול תרופתי מבלי לדבר תחילה עם הרופא שלך" מכיוון שהאפשרות של טיפול דו-קוטבי ללא טיפול "יכולה להיות גורם חשוב בהתאבדות, אובדן עבודה ואי-הסכמה במשפחה."

קניה במאניה: "איבד קשר עם המציאות"

ההתפרצויות האחרונות של קניה ווסט מדאיגות את כל הסובבים אותו, שמבינים כי המצב שלו רק הולך ומתדרדר • הפסיכיאטר ד"ר בן עמית: "הוא יכול לסכן את הסביבה שלו"

ענבל חייט | ישראל היום | 29.09.2020

טירופו של קניה: הקו בין גאון לשיגעון, נאמר לא פעם, הוא דק ומסוכן. אם יש אדם שמוכיח זאת בצורה מובהקת, הרי שמדובר בקניה ווסט.

לא מעט מההצלחה של ווסט (43) טמונה באופי האקסצנטרי שלו, אך במקרה שלו מדובר באופי ובהתנהגות מסוכנים לא רק לקניה עצמו אלא גם לסביבתו. ב-2018 אובחן קניה כסובל מהפרעה דו קוטבית, וזאת לאחר שחווה התמוטטות קשה בשנת 2016. 2018 הייתה גם השנה שבה היה ניכר שאפיזודת המאניה אצל קניה השתלטה על חייו כמעט לחלוטין.

הוא הפיק חמישה אלבומים ברצף כשעל עטיפתו של אחד מהם ("ye") כתב: "אני שונא להיות דו-קוטבי, זה אדיר”.

באותו האלבום הוא שר על זה שהדו-קוטביות שלו היא לא מוגבלות, אלא כוח־על, מסר שהקפיד להעביר גם בראיונות שלו לתקשורת ונראה שמשמש לו כמנטרה בהתנהלותו. הוא רואה בעצמו מעין התגלמות מודרנית של ישו ואף מתייחס לעצמו כך ברצינות גמורה, כשהוא נאחז לא פעם בדת ובישו גם כדרך להצדיק את מעשיו.

האבחנה הרפואית הרשמית עזרה לעולם ולסובבים אותו להבין הרבה מדפוסי ההתנהגות הקיצוניים שלו במשך השנים, אך קניה כמו קניה עשה ועושה בעיקר את מה שהוא רוצה, ומצליח למצוא עצמו מככב הרבה יותר בכותרות צהובות במדורי רכילות מאשר במדורי מוזיקה המסקרים את פועלו המקצועי.

"הכל קונספירציה וכולם שחקנים"

בחודשים האחרונים נדמה שחלה החמרה משמעותית במצבו. מאז הכריז על התמודדותו הרשמית לתפקיד נשיא ארה"ב ביולי, נדמה כי קניה איבד לחלוטין את היכולת לשלוט במעשיו, והדבר בא לידי ביטוי בעיקר בהתפרצויות מדאיגות של ציוצים בטוויטר. לאחר עצרת הבחירות שקיים בתחילת יולי, בה הפגין התנהגות מדאיגה ומוזרה שכללה בין היתר בכי והודאה בכך שרצה שקים קרדשיאן תעבור הפלה כשזו הייתה בהיריון עם ביתם הבכורה נורת', קניה עבר לטוויטר והחלה טרפת הציוצים שלו, שכללה בין היתר 23 ציוצים ב-94 דקות (שאת חלקם מחק כמעט באותה המהירות שהעלה), שבאחדים מהם טען כי קים ואמה קריס מנסות לאשפזו בכפייה.

בראיון לדיוויד לטרמן סיפר קניה כי הוא חווה פרנויות כחלק מההפרעה הדו-קוטבית שלו, סממן שאכן אופייני למי שסובל ממנה, ואצל קניה, כך נראה, בא לידי ביטוי באופן קיצוני: "כשאתה במצב הזה אתה פרנואיד בטירוף לגבי הכל”, חשף. “כולם עכשיו שחקנים, הכל קונספירציה, אתה רואה הכל, אתה מרגיש את הממשלה מכניסה לך שבבים לתוך הראש".

לפי הדיווחים קניה מסרב לקחת את התרופות שלו כי הוא מרגיש שהן פוגעות לו ביצירתיות, ועל זה סלע המחלוקת שלו עם אשתו, קים קרדשיאן.

היא דורשת שיחזור לקחת אותן כדי שמצבו יתייצב והוא לא מוכן לכך.

אחרי מתקפת הציוצים הראשונה ביולי, קים התייחסה להתמוטטות של קניה בסדרת פוסטים בסטורי שלה באינסטגרם, בהם הפצירה בתקשורת ובעולם לגלות חמלה למצבו הרגיש, תוך שהיא מבקשת גם להסיר את הסטיגמות הרבות המזוהות עם המחלה ולהעלות את המודעות לתסמיניה ולאופן הטיפול בה.

"הוא אדם מבריק ומסובך" כתבה, וציינה שידיה וידי קרוביו וחבריו כבולות בכל הקשור לטיפול בו שכן הוא אינו קטין. “לקניה יש הפרעה דו־קוטבית. כל מי שיש לו את זה או שיש לו מישהו קרוב שיש לו את זה, יודע כמה זה כואב ומסובך להבנה", כתבה.

"סביר שכאשר הוא חווה את ההתפרצויות המאניות שלו הוא מנותק בצורה כזו או אחרת מהמציאות, במובן שבזמן שהוא פועל הוא לא לגמרי מודע למעשיו" (ד"ר בן עמית)

"אנשים שלא מודעים או מרוחקים מהחוויה הזאת עלולים להיות שיפוטיים ולא להבין שהאדם עצמו צריך לרצות באופן פעיל לקבל עזרה, לא משנה כמה חבריו ומשפחתו מנסים. אני מבינה שקניה חשוף לביקורת כי הוא דמות ציבורית, ומעשיו יכולים לפעמים לעורר דעות ורגשות חזקים. העובדה שהוא מתמודד עם הפרעה דו־קוטבית איננה מקטינה או מבטלת את חלומותיו או את רעיונותיו היצירתיים, לא משנה כמה גדולים או בלתי מושגים הם נראים לאנשים מסוימים. זה חלק מהגאונות שלו, וכפי שכולנו ראינו, רבים מחלומותיו הגדולים אכן התגשמו”.
קים הוסיפה וסיפרה שקניה מתמודד עם הלחצים המגיעים עם היותו אמן שחור שאיבד את אמו, אליה היה קשור מאוד, וכמי שנאלץ להתמודד עם תחושה מוגברת של בידוד בגלל ההפרעה שלו. קרדשיאן טענה כי לפני כן מעולם לא דיברה על ההפרעה הנפשית שלו בציבור, על מנת להגן על ילדיה ומשפחתה ולכבד את זכותו של בעלה לפרטיות.

אחרי כמעט חודשיים של רגיעה יחסית בכיוונו, בשבוע האחרון קניה שוב החל במתקפה, והפעם היה נדמה שהיא אף יותר קיצונית מקודמתה. בדומה לפעם הקודמת, גם עכשיו ציוציו של קניה היו מדאיגים, ואף הביאו להסרת ציוץ אחד והשעייתו ל-24 שעות על ציוץ אחר.

בין עשרות הפוסטים שהעלה, פנה קניה לבתו נורת' וכתב כי ייתכן ויירצח, דרש להשתחרר מהחוזה שלו עם יוניברסל וסוני, כינה את תעשיית המוזיקה והאן בי איי "ספינות עבדים מודרניות", הכריז על עצמו כמשה החדש והציוץ הקיצוני ביותר, בו צילם את עצמו משתין על אחד מפרסי הגראמי בהם זכה בעבר.

למרות הדיווחים על כך שקים מנסה להיות שם עבור קניה ורוצה לתמוך בו ולראות אותו מבריא למען ילדיהם, רבים מאתרי הרכילות מדווחים כי מקורביה טוענים שכלו כוחותיה וסבלנותה פקעה. לאחר ניסיון ההתפייסות האחרון בין השניים, שהגיע אחרי ההתפרצות הראשונה שלו ביולי, קניה הבטיח לחזור לטיפול - אך נראה שההבטחה הזו לא החזיקה מעמד והוא חזר לסורו. לקים זה הספיק, ולפי יודעי דבר היא מחכה להתייצבות מספיקה במצבו של קניה כדי לא להחמיר את מצבו ולהביאו לצעד קיצוני. ברגע שזה יגיע, היא תפעיל את סוללת עורכי הדין שלה ותגיש בקשה רשמית לגירושים.

"הוא חייב לטפל בזה לפני שיהיה מאוחר מדי"

בניסיון להבין כמה המצב של קניה אכן חמור או האם מדובר בניפוח תקשורתי לצורכי רכילות, בדקנו מה זה בעצם הפרעה דו-קוטבית ומה תסמיניה. "מדובר בהפרעה שרבים מכנים מאניה דיפרסיה", מסביר ד"ר בן עמית, פסיכיאטר מקהילת המטפלים של סמבאדי ת'רפי, "והיא מתאפיינת בשני מצבים שבאים לידי ביטוי בשינויים חדים במצבי הרוח ובהתנהגות של האדם הסובל ממנה.

"שלב המאניה מאופיין באנרגיות ברמות גבוהות מאוד. לעיתים זה יכול לבוא לידי ביטוי בהרגשה דומה לזו שיחווה אדם תחת השפעת סמים, כמו אקסטזי או חומרים ממריצים אחרים. בנוסף, מי שחווה את השלב הזה גם יכול להרגיש כאילו הוא יכול לעשות הכל, תחושת גדלות, מצב רוח מרומם, התחזקות רוחנית, חוסר רצון לישון, מתירנות מינית, פזרנות כספית, נטייה לקחת סיכונים בשל תחושת מסוגלות מופרזת ועוד.

מחכה שיתייצב כדי להתגרש? קים קרדשיאן וקניה ווסט // צילום: Getty Images
 מחכה שיתייצב כדי להתגרש? קים קרדשיאן וקניה ווסט // צילום: Getty Images

"שלב הדיפרסיה, מאידך, מלווה בדיכאון בדרגות שונות, תשישות, עצבות, חוסר תקווה, אובדן הנאה מהחיים, מחשבות אובדניות, חרדה ועוד. מחשבות שווא והזיות עלולות להופיע באפיזודות של מאניה וגם באפיזודות של דיכאון".

היית אומר על סמך ההתנהגות שקניה מפגין בתקופה האחרונה, שהוא אכן סובל מההפרעה?

"קשה ואף לא נכון לקבוע דברים כאלה בצורה וירטואלית. אבחון שכזה הוא לא דבר שעושים על רגל אחת, ודאי שלא מטפלים בו באופן כזה. מאידך, אם מתבססים בכל זאת על דפוס ההתנהגות שלו ומעשיו, נראה שהוא בהחלט מפגין תסמינים של ההפרעה, בעיקר בכל הקשור למצב המאניה".

יש משהו במעשיו שזועק לעזרה ומסכן אותו ואולי גם את הסובבים אותו?

"אני לא רוצה לצאת בהצהרות חד משמעיות, אבל אין ספק שאם המציאות אכן חופפת למה שמדווח בתקשורת, קניה סובל וכך גם אלה הסובבים אותו. סביר שכאשר הוא חווה את ההתפרצויות המאניות שלו הוא מנותק בצורה כזו או אחרת מהמציאות, במובן שבזמן שהוא פועל כפי שהוא פועל הוא לא לגמרי מודע למעשיו. זה קצת כמו ההבדל בין אדם שיכור שעוד מבין בתוך אדי האלכוהול שהוא פועל שלא כשורה, לבין אדם שמשוכנע לפחות בעת המעשה שהוא פועל נכון, כי באותו הרגע הוא חווה את המציאות בצורה מסוימת, שאדם שאינו סובל מההפרעה לא יחווה אותה ככה".

"לפי ההתנהגות של קניה וההכרזות שלו, הוא לא עושה מה שצריך כדי להבריא. הוא חייב להיות מטופל: לקחת את התרופות המתאימות לו, להקפיד לקיים גם פגישות טיפוליות עם איש מקצוע ולשמור על אורח חיים שיאפשר לו לשלוט בהפרעה" (ד"ר בן עמית)

אפשר להעריך ממה זה נגרם אצלו?

"קשה לדעת. זו הפרעה ששכיחות ההתפרצות שלה בקרב גברים בגילו היא גבוהה ממה שחושבים. דווקא בגלל זה כל כך חשוב להעלות את קיומה ואת אופן הטיפול בה לסדר היום, במטרה למוסס הרבה מאוד סטיגמות עליה. אפשר לשער בזהירות הראויה, שאורח החיים שלו תרם ותורם להתפרצויות.

"במושגים מקצועיים 'יבשים' ישנם כמובן גם גורמים ביולוגיים שיכולים להביא להתפרצות ההפרעה: שינויים במבנה ותפקוד המוח (דוגמת שינויים בנוירוטרנסמיטורים שהם החומרים שמעבירים את המסרים מתא עצב אחד לאחר), שינויים הורמונליים, וגורמים גנטיים ופסיכולוגיים חברתיים, דוגמת חשיפה למתח רב בחיי היום יום, טראומה, שימוש בחומרים מסוכנים דוגמת סמים ואלכוהול וכיו"ב".

במקרה של קניה, נראה שהוא כבר הגיע לשלב מסוכן? הוא הכריז שהוא לא מוכן לקחת את התרופות כי הן משנות לו את האופי.

"מוכרחים להבין שההפרעה הזו, מהרגע שהיא מתפרצת, לא תיעלם. מאידך, זה כן משהו שאפשר לחיות איתו אבל חייבים לטפל בו. לפי ההתנהגות של קניה וההכרזות שלו, הוא לא עושה מה שצריך לעשות כדי להבריא. הוא חייב להיות מטופל: לקחת את התרופות המתאימות לו, להקפיד לקיים גם פגישות טיפוליות עם איש מקצוע ולשמור על אורח חיים שיאפשר לו לשלוט בהפרעה. אם הוא לא יקפיד על כל אלה וימשיך להתנהג כמו שהוא מתנהג היום, הוא בהחלט יכול למצוא את עצמו במצב מסוכן וגרוע מכך, הוא יכול גם לסכן את הסביבה שלו".

 

מאניה דיפרסיה: המחלה ששיבשה לקניה ווסט את החיים ואת הנישואים עם קים

מתוך כתבה מאת ענבל חייט | ישראל היום | 28.02.2021

"פערים בלתי ניתנים לגישור", היא הסיבה עליה נשענה קרדשיאן בבקשתה לגירושים מווסט. עוד נחשף במסמכים שהגיעו לידי גורמים בצהובון הבריטי הסאן, כי קים (40) דורשת משמורת משותפת על ארבעת ילדי הזוג: נורת' (7) סיינט (5) שיקגו (3) ופסאלם (1).

נכון לעכשיו, ההליכים מתנהלים בצורה מכובדת ונטולת דרמה, כך מסר מקורב למגזין פיפל. עוד לפי הדיווחים, קים מיוצגת על ידי עורכת הדין של הסלבס לארה וואסר, ומסמכי הגירושים הוגשו לבית המשפט ב-22 בפברואר.

"קים פשוט עצובה שהם לא הצליחו לגרום לנישואים לעבוד, אבל צריך שני אנשים כדי ליצור נישואים מאושרים. קים הרגישה שקניה לא מוכן לעשות את הפשרות ולעבוד קשה כדי לגרום לזה להצליח", הוסיפו.

קים וקניה נישאו בשנת 2014, ונישואיהם היו רצופי דרמות ושמועות, כשהשיא הגיע ביולי השנה עם קמפיין הריצה לנשיאות של קניה (43) שהפך במהרה למופע אימים.

כזכור, קניה סבל מהתפרצויות רגשיות מטלטלות כתוצאה מההפרעה הדו קוטבית ממנה הוא סובל וסירובו לקחת את התרופות שלו בטענה שהן פוגעות ביצירתיות שלו; הוא תקף את קים, משפחתה ואת התעשייה בסדרת ציוצים הזויה ואף חשף בעצרת הבחירות שלו כי הוא וקים שקלו לבצע הפלה כשזו הייתה בהיריון עם נורת'.