ביפולרית - מה שמעניין בעלי הפרעת מצב רוח, בני משפחה וחברים - דיכאון, חרדה, מאניה דיפרסיה, הפרעת אישיות גבולית - ג'סטין ביבר סובל מדיכאון

מה שמעניין בעלי הפרעות מצב רוח וקרוביהם
דיכאון | חרדה | מאניה דיפרסיה | אישיות גבולית

חפש
Facebook

בסדרת דוקו אינטרנטית עליו, "ג'סטין ביבר: עונות", הפרק החמישי, "העונה האפלה", דן בסבל הרב של האומן הצעיר בעקבות שימוש בסמים, וגם עוסק בדיכאון וחרדה, אבחונים פסיכיאטריים מוטעים ושתי מחלות מעצבנות.

בפרק הכי חושפני של הסדרה הוא מספר שהתחיל לעשן מריחואנה בגיל 13 והיה מכור לגראס במשך כל שנות נעוריו. בין גיל 19 ל־21 השתולל כפי שכל כוכב־ילד לשעבר משתולל, ולקח כמויות של סמים. "הייתה תקופה שבה הייתי שותה לין (סם פופולרי בתרבות ההיפ הופ, שהוא ערבוב של סירופ לשיעול עם מיץ מוגז - ד"ק), הייתי בולע כדורים, לוקח מולי (סלנג לאקסטזי - ד"ק), פטריות, הכל", אומר ביבר בפרק ומוסיף שהשימוש שלו בסמים נהיה רציני ממש, עד שהוא חשש לחייו.
זה נהיה כל כך גרוע, עד שאנשי הביטחון שלו היו נכנסים לחדרו לבדוק אם יש לו דופק, לטענתו. לדברי בולדווין, בעלה הטרי השתמש בסמים כדי להפיג את החרדות שלו. הגמילה מסמים, כפי שניתן לתאר, לא הייתה קלה. כי שום דבר לא קל לביבר. ואם זה לא מספיק גרוע, הוא אובחן בטעות כבעל הפרעה דו־קוטבית וקיבל ליתיום, כשבעצם היה חולה במחלת הליים, כמו גם בווירוס אפשטיין בר.

לשמחתו של ביבר, אהבתה של אשתו בשילוב עם אמונה באלוהים, כדורים נגד דיכאון וטיפול בתא לחץ שהזרים כמויות גדולות של חמצן למערכת שלו, עשו את שלהם. ועתה הוא מוכן להתקמבק.

היות שביבר חתום כמפיק על הסדרה, הנרטיב ברור: התקופה האפלה רק חיזקה אותו ולימדה אותו מה באמת חשוב בחיים. הוא יצא מהצד השני אדם חדש. "יש כל כך הרבה אנשים מוכשרים - או שהם מאבדים את זה או שהם משתמשים בכישרונות שלהם מסיבות אנוכיות", היה הקשקוש שביבר קשקש בסיכומו של עניין. "אני רואה כל כך הרבה אנשים מוכשרים", אמר והתכוון לעצמו. "ונראה שהם מבזבזים משהו יקר. זה תלוי בנו כאינדיווידואלים, להשתמש במתת שניתן לנו על מנת לתרום". לתרום מה ולמי - הוא לא אמר.

בפוסט באינסטגרם, ב-10 במרץ 2019, כתב ביבר: "יש לי המון כסף, בגדים, מכוניות, עיטורים, הישגים, פרסים - ועדיין לא הרגשתי מסופק".

לשמחתו של ביבר, אהבתה של אשתו בשילוב עם אמונה באלוהים, כדורים נגד דיכאון וטיפול בתא לחץ (שרכש...) שהזרים כמויות גדולות של חמצן למערכת שלו, עשו את שלהם, ועכשיו הוא מרגיש טוב יותר.

ג'סטין ביבר החל את דרכו כילד חמוד עם שיער שופע וחיוך ממיס. הוא הפך להיות נער חצוף עם בעיות התנהגות וכיום הוא בחור נשוי (התחתן ב-2018 עם היילי בולדווין) שסבל לא מעט מדיכאון.
ב-10 במרץ 2019 ביבר פרסם פוסט קורע לב באינסטגרם: "אני נאבק הרבה, מרגיש מנותק ומוזר. אני לא מודאג כיוון שאני תמיד חוזר לעצמי, אבל רציתי לפנות אליכם ולבקש שתתפללו עבורי. אלוהים מלא אמונה והתפילות שלכם עוזרות".

 מתוך כתבה מאת ענבל חננאל , פנאי פלוס | 09.10.19 | מתוך כתבה מאת דנה קסלר שפורסמה במעריב, 15/02/2020

ביבר סיפר כי שקע בדיכאון עמוק במהלך סיבוב ההופעות האחרון שלו, ומאז המצב רק החמיר.

ביולי 2017, חודשיים אחרי שביקר אצלנו, ביבר הודיע שהוא מבטל את המשך הסיבוב. הוא אומנם הספיק לתת בטור הזה קרוב ל־150 הופעות ב־40 מדינות שונות, אך על 14 ההופעות האחרונות - בארצות הברית, בקנדה ובמזרח הרחוק - הוא החליט לוותר. סיבת הביטול הרשמית: דיכאון ותשישות.
כחצי שנה לאחר מכן פרסם מגילה של ממש ובה שטח את הבעיות הנפשיות שמהן סובל ואף חשף כי הוא שקל להתאבד: "יש לי המון כסף, בגדים, מכוניות, עיטורים, הישגים, פרסים - ועדיין לא הרגשתי מסופק. שמתם לב לסטטיסטיקה של כוכבי ילדים ומה שקרה להם במשך חייהם? יש לחץ מטורף ואחריות על ילד שהמוח, הרגשות וכושר קבלת ההחלטות שלו לא מפותחים עדיין. וכשמוסיפים לכל זה את התהילה, זה עושה לך משהו שאי אפשר להסביר".

מאז ביבר קצת נעלם. הוא אומנם צץ פה ושם כשהתארח בשירים של אחרים, אך הפסיק להופיע ולמעשה לא הוציא מוזיקה חדשה משל עצמו עד לאחרונה. הקאמבק שלו התחיל באפריל 2019, אז התארח בהופעה של אריאנה גרנדה בפסטיבל "קואצ'לה", אחרי שנתיים שבהן נעדר מהבמה. אחרי אותה הופעה הכריז שהוא חוזר לעניינים.

"אני חושב שפשוט פחדתי מסיבה כלשהי", אמר ביבר לדג'נרס, כשזו שאלה אותו אם אותה הבלחה בהופעה של גרנדה הייתה הרגע שבו הבין שהוא רוצה לחזור לבמות. "אני חושב שכולנו כבני אדם נקלעים למצב של פחד... וברגע ההוא בחיים שלי נלחמתי בהמון דברים פנימיים ופשוט פחדתי. פחדתי ממה אנשים חושבים. פחדתי אם אני יכול לעשות את זה שוב. ברגע שהחלטתי לעלות לבמה, זה היה הרגע שהבנתי שאני מוכן לחזור".

בסרט תיעודי חדש מ-2020 שכותרתו "ג'סטין ביבר: הפרק הבא", מודה הזמר כי נאבק במחשבות אובדניות בעבר, ונפתח על חווייתו עם דיכאון ורגשות בדידות.

מתוך תרגום כתבה שפורסמה ב-today, 2 בנובמבר 2020
"היו כל כך הרבה אנשים בקהל, אבל עדיין הרגשתי לבד...

"אני חושב שהיו תקופות בהן הייתי ממש ממש אובדני. כאילו, אמרתי לעצמי, 'גבר, האם הכאב הזה ייעלם?' זה היה כל כך עקבי, הכאב היה כל כך עקבי. פשוט סבלתי, אז (הייתי) כאילו 'בנאדם, אני מעדיף לא להרגיש את זה מאשר להרגיש את זה' ", גילה ביבר.

"אני רק רוצה להגיד לאנשים שאם הם מרגישים בודדים, שידברו על זה, שיגידו את זה בקול. יש בזה הרבה שחרור. (אם הייתי עושה את זה) הייתי יכול למנוע הרבה כאב".
במהלך הסרט התיעודי, ביבר מודה שהוא לא היה מוכן לעלייתו לתהילה.

"פשוט לא היה לי מושג מה עתיד לבוא. לא היה לי מושג שהחיים האלה יקחו אותי בסערה. לא היה לי מושג שאני פשוט אשאב מכל הדברים האלה," אמר.

בזמן שגדל בעסקי המוסיקה, ביבר היה נתון לביקורת ציבורית, והוא הודה שאנשים לא תמיד היו סלחניים מאוד כאשר עשה טעויות.

"היו כל כך הרבה אנשים שהיו פשוט כל כך מרושעים, אנשים אקראיים שאמרו 'אתה מבאס. אתה נראה כמו ילדה'. הייתי מתנער מזה ומתנהג כאילו זה לא מפריע לי, אבל הדברים האלה הפריעו לי ואז זה השפיע על האופן שבו פעלתי ואיך התייחסתי לאנשים ואז זה פשוט המעגל המתמשך הזה של 'להיפגע מאנשים'". הוא הסביר.

כבר ב-2015, בכתבת שער  למגזין NME, נחשף ג'סטין לגבי הדיכאון שהוא חש "כל הזמן": "אני רק רוצה שאנשים יידעו שאני אנושי."

הוא המשיך, "אני נאבק רק כדי לעבור את הימים. אני חושב שהרבה אנשים ככה. אתה נהיה בודד, אתה יודע, כשאתה בדרכים. אנשים רואים את הזוהר ואת הדברים המדהימים, אבל הם לא מכירים את הצד השני. החיים האלה יכולים לקרוע אותך. "

ביבר המשיך לחשוף בפני NME שהוא נאבק בדיכאון "כל הזמן" וחווה את אותו בידוד מוצץ נפש המלווה בתהילה.

"אתה בחדר המלון שלך ויש אוהדים מסביב, פפראצי עוקבים אחריך בכל מקום, וזה נהיה אינטנסיבי," אמר. "כשאתה לא יכול ללכת לשום מקום או לעשות שום דבר לבד אתה נכנס לדיכאון. לא הייתי מאחל לזה לאף אחד.
"צפיתי בסרט התיעודי של איימי ווינהאוס [איימי] במטוס והיו לי דמעות בעיניים, כי יכולתי לראות מה התקשורת עושה לה, איך הם מתייחסים אליה. אנשים חשבו שזה מצחיק להציק לה כשהיא בתחתית הסלע, להמשיך לדחוף אותה למטה עד שלא היה לה יותר מעצמה. וזה מה שניסו לעשות לי. "

ג'סטין ביבר נאבק עם דיכאון וחרדה