ביפולרית - מה שמעניין בעלי הפרעת מצב רוח, בני משפחה וחברים - דיכאון, חרדה, מאניה דיפרסיה, הפרעת אישיות גבולית - גם בילי אייליש מתמודדת עם דיכאון

מה שמעניין בעלי הפרעות מצב רוח וקרוביהם
דיכאון | חרדה | מאניה דיפרסיה | אישיות גבולית

חפש
Facebook

בילי אייליש מספרת על פגיעה עצמית בגיל 13

בראיון האחרון שלה למגזין רולינג סטון, בילי אייליש סיפרה שבניגוד למה שרבים ממעריציה חושבים, תקופת ההתבגרות שלה לא הייתה קלה ולוותה במשברים קשים. באותו ראיון הזמרת הצעירה חשפה לראשונה את ההתמודדות שלה עם בעיות נפשיות ופגיעה עצמית.

היא שרה על מוות, מצטלמת לקליפ כשהיא מזילה דמעות שחורות • בילי אייליש, רק בת 18, הפכה לתופעה חתרנית, עם 300 מיליון צפיות ביוטיוב וזרם אופנתי סהרורי שרשום על שמה • כך הפכה הצעירה האפלה לקול של דור: “חלק מהמבוגרים חושבים שזה רע - שירים על דיכאון, נטיות אובדניות או פשוט נגד עצמי, אבל אני מרגישה שיש נחמה בלראות שמישהו אחר חווה את אותן תחושות כמוך"

"יש לי תסמונת טורט מאז שאני זוכרת את עצמי".

ברוב הסרטונים שהיא מעלה היא משדרת מלנכוליות. "כולנו עצובים, כל האמנים, אנחנו אנשים עצובים", אמרה. "ילדים משתמשים בשירים שלי כמו בחיבוק. חלק מהמבוגרים חושבים שזה רע - שירים על דיכאון, נטיות אובדניות או פשוט נגד עצמי, אבל אני מרגישה שלראות שמישהו אחר חווה את אותן תחושות ומרגיש נורא, בדיוק כמוך, יש בזה נחמה".

מתוך כתבה שפורסמה ב"מאקו" ב-02/08/19 | מתוך כתבה מאת לירז כהן מרדכי | ליידי גלובס | חו"ל | 07.06.2019

בראיון שהעניקה לאחרונה למגזין רולינג סטון, בילי סיפרה על המאבק שניהלה במשך שנים עם בעיות נפשיות, דבר לדבריה הוביל אותה לפגיעה עצמית. הזמרת הצעירה הסבירה שהתמודדה עם הסוגייה הזאת לראשונה בגיל 13, כשסבלה מפציעה ונאלצה להפסיק לרקוד. הבעיות התגברו בעקבות החשיפה לה זכתה בגיל צעיר כשהחלה להוציא שירים.

בין היתר היא סיפרה: "הייתי נכנסת לדיכאון ונפלתי לבור. עברתי תקופה שלמה שבמהלכה פגעתי בעצמי. הרגשתי שמגיע לי לסבול מכאב. כשאנשים חושבים עליי בגיל 14 הם חושבים על כל הדברים הטובים שקרו לי, אבל אני רק זוכרת כמה רע היה לי. הייתי לגמרי מבולבלת ואבודה. עד גיל 16 היה לי קשה".

הדברים כל כך דפוקים שהחלטתי: אני פשוט אעשה אמנות מכל זה

בילי אייליש / צילומים: Shutterstock.com Gettyimages ישראל/ א.ס.א.פ קראייטיב
בילי אייליש / צילומים: Shutterstock.com Gettyimages ישראל/ א.ס.א.פ קראייטיב

כשאחד מראיונות הווידיאו שנתנה גרר בדיחות על חשבונה בעקבות 'טיקים' והתנהגות מוזרה שלה, נאלצה בילי אייליש להתוודות: "יש לי תסמונת טורט מאז שאני זוכרת את עצמי".

הווידוי המפתיע לא רק שלא גרם לאנשים להתרחק, אלא הוביל לתמיכה והערכה עצומה על הפתיחות והכנות שלה. בעקבותיו, בני נוער רבים פנו אליה וסיפרו שגם להם יש תסמונת טורט, ושבזכותה הם מבינים שלמרות זאת אפשר להצליח, ובגדול. אם עוד לא יצא לכם להכיר או לשמוע, זוהי בילי אייליש, זמרת הפופ הכי פחות מתקתקה שיש, הכי 'לא נורמלית', שהופכת לקול של הדור הצעיר.

אייליש, רק בת 17, היא הזמרת הראשונה שנולדה אחרי שנת 2000 והגיעה לאלבום שדורג במקום הראשון. השירים שלה רשמו כבר מעל מיליארד הורדות, ולפני כחודשיים היא שחררה אלבום חדש '?When we all fall asleep, where do we go', שצובר תאוצה וכבר בשבוע הראשון לצאתו מכר מעל 300,000 עותקים.

היא גדלה בבית קטן ובו שני חדרי שינה, את אחד מהם חלקה עם הוריה ואחיה עד גיל שש, אז עברו ההורים לישון בסלון.

היא התחנכה בחינוך ביתי - ההורים, מוזיקאים-שחקנים, נתנו לה ולאחיה פיניאס להתנסות בלימודים לא שגרתיים שמבוססים על מה שמעניין אותם. כך גילתה את חיבתה לרכיבת סוסים, לריקוד ולשירה.

כבר בגיל 11 החלה לכתוב שירים: "אני חייבת לשים את כל מה שיש לי בראש בחוץ, במילים. אם תיכנסו לחדר שלי תראו קיר מלא במחשבות ובתחושות שלי".

גם אחיה פיניאס, שגדול ממנה בארבע שנים, נמשך לתחום המוזיקה, וכשהיה בן 17 כתב את השיר 'Ocean eyes' עבור הלהקה שלו. הפריצה הגדולה קרתה כאשר פיניאס ביקש מאחותו (אז בת 13) לשיר את השיר, והוקסם. "לבילי יש יכולת לקחת כל שיר וליצוק לתוכו רגש - בכל פעם שהיא מבצעת שיר, אני מאמין לו", הוא אמר. הם הקליטו את השיר ב'סטודיו הביתי' שלהם - כלומר, בחדר של פיניאס, שם נכתבים מרבית השירים (אייליש פעם העידה שניסיון להקליט בסטודיו 'אמיתי' הרגיש לה מוזר, והיא מעדיפה לשיר על הכריות בחדר של אחיה) - והעלו אותו לרשת. ואז התרחש מה שכל אמן חולם עליו - מספר ההשמעות צבר תאוצה והגיע תוך זמן קצר ל-50,000, ועדת מעריצים נוצרה באופן אורגני.

בילי אייליש / צילומים: Shutterstock.com Gettyimages ישראל/ א.ס.א.פ קראייטיב

בילי אייליש / צילומים: Shutterstock.com Gettyimages ישראל/ א.ס.א.פ קראייטיב

אייליש נהפכה נערצת על בני דורה, דור ה-Z. אי אפשר להתעלם מקצב ההתפשטות של התופעה: ב-2017 היו לה 257,000 עוקבים והיא הופיעה בסיאטל מול 500 אנשים, ואילו היום המספר עומד על 17.9 מיליון עוקבים והקהל שלה בהופעות כבר מונה עשרות אלפי אנשים.

כדי להבין את מימדי הצלחתה, צריך להבין יותר טוב מה מניע את דור ה-Z. הדור הזה, בייחוד בארה"ב, גדל למציאות שבה שני אירועים משמעותיים עיצבו את חווית הילדות שלו ואת זהותו. הראשון הוא אסון התאומים ב-2001 והשני הוא המשבר הכלכלי של 2008. שניהם יצרו אצל בני דורה של אייליש חוסר ביטחון אימננטי.

מתוך המקום הזה אייליש מסבירה את הדחף שלה ליצירה קודרת: "זה דבר טבעי עכשיו - חלק גדול מלוס אנג'לס עולה באש, ואין שום דבר שאנחנו יכולים לעשות בנוגע לזה. השמים אפורים-כתומים וזה לגמרי טבעי. יש ירי בבתי ספר כל הזמן וגם זה הפך לנורמלי. זה דפוק לגמרי! זה העולם הנורמלי שלנו וזה לא מוזר בעינינו, כי זה מה שהיה לדור שלנו תמיד. הדברים כל כך דפוקים שהחלטתי: אני פשוט אעשה אמנות מכל זה".

בשנים האחרונות, בני נוער רגילים למצוא סרטוני וידאו מצמררים המתעדים את חיילי דעאש עורפים ראשים, ואירועי טרור המסוקרים בלייב הם עניין שבשגרה. אז מה הפלא שכשהם מכתירים את מלכת הפופ שלהם, הם בוחרים באייליש ולא בזמרת מתוקה? מבחינתם, אייליש איננה עוד אלילה מלאכותית ולא אותנטית, אלא מייצגת של המציאות בה הם מצאו את עצמם.

היא שרה על מפלצות מתחת למיטה, על גבעות שבוערות באש, מצטלמת לקליפ כשמעיניה זולגות דמעות שחורות, ומשתמשת באפקטי סאונד מסעירים, כמו צליל מקדחת רופא שיניים:

"ישבתי אצל רופא השיניים ושמעתי את רעש המכשירים ואמרתי לעצמי, רגע אני חייבת להקליט את זה! הוספנו את הצלילים לתוך השיר וזה יצא ממש מגניב", כל אלו הופכים אותה ליוצרת שונה לחלוטין בנוף. האלבום האחרון שלה ממצב אותה כאמנית בעלת שפה מוזיקלית ייחודית. השיר 'Bury a Friend', למשל, מורכב (בין השאר) מבית-פזמון מקדים-פזמון-גשר-בית, וזה בשונה משירים ‘רגילים’, שיש להם לרוב תבנית של בית-פזמון-בית.

אייליש, באינסטגרם, כמו בפלטפורמות אחרות, מייצגת מודל שלא מסתיר את הפגיעות שבה, ובמכוון, אף תמונה שלה היא לא באמת 'מושלמת'. היא לובשת בגדים שנראים גדולים עליה בכמה מידות, מה שמקשה לראות את הסילואט הטבעי שלה. היא מצולמת פעמים רבות עם איפור מרוח או ללא איפור ושיער 'לא עשוי', ומציגה את האנושיות שבה.

הדור הזה, שכנראה הלך לאיבוד בין המסכים והחיים המושלמים של אחרים, נסחף אחרי אייליש, המציגה בפניו דרך אחרת לחוות את העולם. "אתה יודע למה אנשים מעריכים אותי? כי אני אומרת כל מה שאני רוצה להגיד, כי אם אני לא אגיד, אז מה הפואנטה?". בהופעה שלה היא הגדילה לעשות וביקשה מהקהל להרחיק את הסמרטפונים למשך השיר, בעודה טוענת כי אם תמות באותו הרגע על הבמה, הם ימשיכו לצלם באין מפריע. הישירות הזו שלה מרעננת בעולם המוזיקה, וכך, אייליש שובה את לב המעריצים.

____________________________________

ההורים של בילי אייליש חושפים: "שקלנו לקחת אותה לטיפול, סבלנו ממנה מאוד"

במהלך האירוח שלה בפודקאסט של בילי אייליש ואביה, אמה של הזמרת סיפרה על האובססיה שהיא פיתחה בצעירותה כלפי ג'סטין ביבר, ולטענת הוריה המצב היה כל כך חמור שהם שקלו לשלוח את אייליש לטיפול. ככה זה נשמע

מערכת mako מוזיקה | פורסם 08/07/20

bellyache

Mind
Mind
Sittin' all alone
Mouth full of gum
In the driveway
My friends aren't far
In the back of my car
Lay their bodies

Where's my mind?
Where's my mind?

They'll be here pretty soon
Lookin' through my room
For the money
I'm bitin' my nails
I'm too young to go to jail
It's kinda funny

Where's my mind?
Where's my mind?
Where's my mind?
Where's my mind?

Maybe it's in the gutter
Where I left my lover
What an expensive fake
My V is for Vendetta
Thought that I'd feel better
But now I got a bellyache

Everything I do
The way I wear my noose
Like a necklace
I wanna make him scared
Like I could be anywhere
Like I'm wreckless

I lost my mind
I don't mind
Where's my mind?
Where's my mind?…

Bury a friend | Billie Eilish

What do you want from me?
Why don't you run from me?
What are you wondering?
What do you know?
Why aren't you scared of me?
Why do you care for me?
When we all fall asleep,
where do we go?
Come here...
Say it, spit it out, what is it exactly?
You're payin'?
Is the amount cleanin' you out
Am I satisfactory?
Today, I'm thinkin' about
The things that are deadly
The way I'm drinkin' you down
Like I wanna drown, like I wanna end me
Step on the glass, staple your tongue (Ahh)
Bury a friend, try to wake up (Ahh-ha)
Cannibal class, killin' the son (Ahh)
Bury a friend, I wanna end me
I wanna end me
I wanna, I wanna, I wanna end me
I wanna, I wanna, I wanna–
What do you want from me?
Why don't you run from me?
What are you wondering?
What do you know?
Why aren't you scared of me?
Why do you care for me?
When we all fall asleep, where do we go?
Listen...
Keep you in the dark, what had you expected?
Me to make you my art
And make you a star and get you connected?
I'll meet you in the park
I'll be calm and collected
But we knew right from the start
That you'd fall apart 'cause I'm too expensive
Your talk'll be somethin' that shouldn't be said out loud
Honestly, I thought that I would be dead by now (Wow)
Callin' security, keepin' my head held down
Bury the hatchet or bury your friend right now
For the debt I owe, gotta sell my soul
'Cause I can't say no, no, I can't say no
Then my limbs all froze and my eyes won't close
And I can't say no, I can't say no
Careful...
Step on the glass, staple your tongue (Ahh-ha)
Bury a friend, try to wake up (Ahh-ha)
Cannibal class, killin' the son (Ahh)
Bury a friend, I wanna end me
I wanna end me
I wanna, I wanna, I wanna end me
I wanna, I wanna, I wanna–
What do you want from me?
Why don't you run from me?
What are you wondering?
What do you know?
Why aren't you scared of me?
Why do you care for me?
When we all fall asleep, where do we go?