ביפולרית - מה שמעניין בעלי הפרעת מצב רוח, בני משפחה וחברים - דיכאון, חרדה, מאניה דיפרסיה, הפרעת אישיות גבולית - בעלי חיים יעשו לך טוב

מה שמעניין בעלי הפרעות מצב רוח וקרוביהם
דיכאון | חרדה | מאניה דיפרסיה | אישיות גבולית

חפש
Facebook

"הייתי קצת מדוכא, אבל לא יכלתי להישאר במיטה כל היום כפי שהייתי עושה בעבר בדיכאון, הייתי צריך לצאת איתו לטייל 3 פעמים ביום. זה לא היה קל, אבל זה עזר לי לצאת מהדיכאון יותר מהר."
"עצם ההתלבשות והיציאה החוצה עשו לי טוב, והייתי גאה בעצמי אחרי זה שהצלחתי לעשות את זה".

לא פעם אנשים מספרים כי בעלי חיים עזרו להם להתמודד עם מצוקות נפשיות שונות.
מתוך כתבה של מרכז קוגנטיקה לטיפול קוגניטיבי התנהגותי

מחקר שנערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת ג'ורג'יה, אוניברסיטת איידהו וקולג' סוואנה לאומנות מאשר את החוויה של אנשים אלו וקובע כי טיפול בכלב יכולה לשפר בדידות וחרדות.

במחקר שנערך בסטינג של טיפול קבוצתי שהתקיים פעמיים בחודש, 55 כלבים שמאומנים לסייע בטיפול, עבדו עם אנשים שסבלו מקשיים שונים. נמצאה ירידה של 60% בחרדה ובדידות.

המחקר מצטרף למחקרים אחרים שנערכו בנושא ומצאו כי כלבים יכולים לשפר את מצבם של אנשים הסובלים מדיכאון קל עד בינוני.

מחקר שנערך ב-2006 בבית אבות בסיינט לואיס הדגים את הדבר. במחקר, 37 דיירים שדיווחו על בדידות נפגשו מדי שבוע לחצי שעה עם כלב. כמחצית מהם בילו את הזמן עם הכלב בלבד, והשאר עם הכלב ואדם. בשתי הקבוצות הייתה ירידה בבדידות, אולם היא הייתה ניכרת יותר אצל אלו שבילו עם הכלב בלבד.

איך בעלי חיים עוזרים להתמודד עם חרדות ודיכאון?

  • תפקוד. כפי שאפשר לראות בדוגמא שהובאה לעיל, גם בלב הדיכאון, קשה להזניח יצור חי שתלוי בך. בנוסף לתועלת שמגיעה מכך  שיוצאים מהמיטה ומהבית, יש לכך השפעה חיובית על הערך העצמי ותחושת המסוגלות, ותזכורת לכך שאני יכול לעשות יותר מכפי שאני מאמין כרגע.
  • שמירה על שגרה. שיגרה חשובה לכולם, ופעמים רבות אנשים עם דיכאון,OCD  או חרדות עזות אינם מצליחים לשמור עליה – הם ערים בלילה, ישנים ביום, אוכלים בשעות לא מסודרות. סדר יום כאוטי נוטה להגביר את חומרת ההפרעה, ולכן יש חשיבות עצומה לסדר את היום ולבנות שיגרה ברורה. טיפול בבעל חיים הצריך שיוציאו אותו, יאכילו ויטפלו בו יכולה לסייע בשמירה על שיגרה – משימה לא פשוטה עבור אנשים שסובלים מדיכאון או חרדות
  • חום ואהבה. בדידות, מחשבה שאנשים שופטים אותי או שלא אכפת להם, ביקורת עצמית חריפה – חוויות אלו מוכרות לאנשים עם דיכאון. לעיתים אכן אין מקורות תמיכה חברתיים, לעיתים יש, אולם המחשבות השליליות לגבי עצמם מונעות מאנשים עם דיכאון להיעזר באחרים. בעל חיים אינו שופט, אינו עוזב, אלא תמיד נמצא שם, מוכן לתת חום ואהבה אינסופיים. אין מה להשוות בין חזרה לבית ריק לחזרה לבית בו כלבכם מזנק עליכם בהתלהות שגורמת לכם להרגיש אהובים וחשובים.
  • יחסים לא מורכבים. יחסים עם משפחה, בני זוג ואנשים משמעותיים אחרים בחיינו יכולים להיות מורכבים מאוד. הקשר עם בעלי חיים מאפשר לקחת הפסקה מהמורכבויות והקשיים ופשוט להיות, מבלי לפחד שתגיד מילה לא במקום או שבעל החיים יבקר או ישפוט אותך.
  • יחסים חברתיים. טיול עם הכלב הוא הזדמנות נהדרת ליצור קשרים חברתיים. גינות ופארקים הם מקומות פופולאריים לבעלי כלבים. חברויות רבות נוצרו במקומות אלו, וגם אם אינכם מעוניינים או מרגישים שאינכם יכולים ליצור קשרים חברתיים כרגע, אתם עדיין יכולים להיות קשורים באופן רופף לקבוצה.
     גם אם אינכם חברותיים במיוחד, כשתגיעו באופן קבוע לאותו מקום אנשים יזהו אתכם ויברכו אתכם לשלום. גם אם אתם מאוד ביישנים או מתקשים לחשוב על נושא לשיחה עכשיו, תמיד אפשר להחליף כמה מילים סביב הנושא המשותף – כלבים.
    שאלות לגבי אימון, תזונה, מחמאות על הכלב של הצד השני – יש דרכים רבות לפתח שיחה קלה ולא מחייבת עם הצד השני ולהרגיש חלק מקהילה.

מחקר מצא שאימוץ בעלי חיים עוזר גם לבעלי דיכאון עמיד לתרופות החל מכחודש לאחר האימוץ

פריירה ופונטה ביצעו מחקר לקביעה אם אימוץ חיית המחמד  יכול להיות מועיל גם לאנשים עם דיכאון עמיד לטיפול.

בתחילה, החוקרים יצרו קשר עם 80 חולים (50 בנות ו -30 בנים) שהיו להם דיכאון עמיד לטיפול וקיבלו טיפול תרופתי במשך תשעה עד 15 חודשים ללא שום שיפור. החוקרים עודדו חולים אלה לאמץ חיית מחמד.

מבין החולים הללו, 33 (25 נקבות ו -8 זכרים) הסכימו לאמץ חיית מחמד. כקבוצת ביקורת לשם השוואה, החוקרים השתמשו ב -33 פרטים נוספים שנמשכו באופן אקראי מהחולים הנותרים שלא אימצו או היו בעלים של חיות מחמד. בהמשך נכנה קבוצה זאת הקבוצה נטולת החיות.

התוצאות, בסוף 12 השבועות, הראו שקבוצת חיות המחמד הציגה שיפורים משמעותיים, הן בהשוואה לתחילת המחקר, אך גם בהשוואה לקבוצה נטולת חיות המחמד.

שליש מקבוצת חיות המחמד כבר לא עמד בקריטריונים לדיכאון (כלומר, הם קלעו פחות מ- 7 ב- HAMD-17). ציוני הקבוצה ב- HAMD-17 החלו לרדת חודש לאחר המחקר, ובחודש השני הציונים היו שונים באופן משמעותי מאלה של הקבוצה נטולת חיות המחמד.

הקבוצות שמרו על טיפול תרופתי כמו קודם. אף אחת מהקבוצות לא הייתה מודעת לקיומה של האחרת.

המטופלים הוערכו מספר פעמים בשלושת החודשים שלאחר מכן. אחד האמצעים העיקריים שבהם נעשה שימוש היה סולם דירוג הדיכאון של המילטון (HAMD-17), הכולל שאלות הקשורות באשמה, נדודי שינה, ותסמינים דיכאוניים אחרים. ניקוד מעל 23 במדד זה קשור בדרך כלל לדיכאון קשה, בעוד שציון פחות מ- 7 מעיד על היעדר דיכאון.

נראה כי תוצאות אלה מראות כי אימוץ חיות מחמד מועיל בניהול דיכאון עמיד בטיפול. עם זאת, עלינו להיות זהירים בפרשנות התוצאות, בהתחשב בכך שהמחקר לא כלל הקצאה אקראית. במילים אחרות, איננו יכולים להיות בטוחים כי בעלות על חיות מחמד הייתה ההבדל העיקרי היחיד בין הקבוצות ובכך אחראית לתוצאות השונות.

עדיין, תוצאות אלה מבטיחות, ומוסיפות לממצאים מחקריים קודמים המראים את היתרונות של אינטראקציה עם בעלי חיים.

חיות מחמד עוזרות להתגבר על דיכאון ועל חרדה.

מערכת יחסים עם כלב או חתול היא בעלת יתרונות פיזיים ופסיכולוגיים לבריאותו הכללית של האדם.

אם יש לך חתול או כלב, הקשר ביניכם מוריד את הורמון הלחץ הנקרא קורטיזול. שמיעת גרגור של חתול קרוב אלינו משחרר חרדה ומרגיע אותנו מייד.

כמו כן, הוכח שכשאנחנו בוהים בכלב או בחתול שלנו, המוח מייצר יותר אוקסיטוצין, המכונה "הורמון האהבה והאושר", ההורמון שמאחד אימהות עם ילדיהן.

מתוך פוסט של מכון טמיר | הפרסום המקורי ב-PLoS ONE
מקור בתרגום שלי: iw.terrademontoito.com

מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת PLoS ONE בחן האם לבעלי חיים יש תפקיד במאבק בבדידות שרבים מאיתנו חווים במגיפה, ואת ההשפעה שעשויה להיות לחיות מחמד על הרווחה הגופנית והנפשית של בני אדם.

המחקר מלמד, למשל, שהצורך לדאוג לבעל החיים, כמו להוציא את הכלב לטיול רגלי או לדאוג לצרכי החתול, מבססים תחושת משמעות שבעצמה מעוררת בנו הרגשה טובה יותר.

_______________________

84% מהמטופלים עם הפרעת דחק פוסט-טראומטית שסופקו להם כלבים מאומנים הפחיתו משמעותית את הסימפטומים שלהם ו -40% הצליחו להפחית את התרופות שלהם, על פי סקר שנערך לאחרונה.

_______________________

הכלב ואלור הולך לכל מקום עם סמל צ'רלס הרננדז שסובל מפוסט טראומה. אבל ואלור הוא הרבה יותר מחיית מחמד: הרננדז מחשיב אותו כרופא האישי שלו.

כשהרננדז חטף התקפים, ולור כירסם את רגלו הרבה לפני שהוא ידע שמשהו רע קורה. הכלב מוציא אותו מהלופ וקופץ עליו במהלך התקפי החרדה שלו כדי להרגיע אותו.
יחד עם התרופות שלו, הרננדז אומר כי הכלב עזר לו בתסמינים שלו כתוצאה מהפרעה פוסט-טראומטית.

"אני שוב חי", אומר הרננדז, 49, המתגורר בברונקס, ניו יורק, וכעת הוא פורש מהמשמר הלאומי של ארצות הברית. "מה שמניע אותי להמשיך זה הכלב שלי."

הרננדז הצטרף למשמר הלאומי בשנת 1996 והיה מהראשונים שהגיבו לקריאה באזור האפס ב- 11 בספטמבר 2001. הוא נשלח לעירק בין השנים 2004-2006.

בהיותו בעירק, הרננדז סבל מפגיעה בעמוד השדרה שהגבילה את יכולתו ללכת בנוסף לפגיעה מוחית טראומטית. הוא גם השתנה מבפנים. הוא הפך אלים ונסער, עבר סיוטים, מחשבות לא נוחות וחלומות.

"לא כל הפצעים נראים לעין," אמר. "כך אני מסביר את זה לאנשים."

"ואלור יודע אם משהו לא בסדר ואני לא יכול לפענח את זה", אמר הרננדז.

לא בא לי להיות עם אנשים

בדרך כלל כשאתה סובל מדיכאון, לא מתחשק לך להיות עם אנשים אחרים. אפילו לא עם החברים הקרובים ביותר או המשפחה שלך, אלה הקרובים יותר. אבל האמת היא שבלי אותה חום אהבה קשה יותר להשאיר את הדיכאון מאחור.

האהבה והתמיכה של יקיריכם היא כמו זריקת אופטימיות. בגלל שאנחנו מעדיפים להתרחק מהאנשים הללו ברגעים הדיכאוניים שלנו, אנו יכולים לקבל את האהבה והתמיכה גם מבעלי חיים.

יתכן שאת אפילו לא רוצה חיית מחמד, אבל האמת שזה יכול לעזור לך מאוד בהחלמה.

חיית מחמד גורמת לך להרגיש אדם יקר, מועיל ואחראי שעליו לדאוג לצורכי בעל החיים שלו, והוא גם מסוגל לעשות זאת. בעלי חיים גורמים לך לשאוב כוחות מהמקום שלא היה לך, כדי ללכת עם בעל החיים ו/או להאכיל אותו, ובזמן הזה להשאיר את כל הבעיות ברקע.

מבחינה הגיונית עולם חיות המחמד מגוון מאוד, וייתכן שלא תדע איזה מהם הוא המתאים ביותר כדי לעזור לך במקרה של דיכאון. הטוב ביותר הוא הקלאסי: בחר כלב או חתול.

כלב תמיד ידרוש תשומת לב לשחק או לצאת ללכת לעשות את הדברים שלהם. וחתול יהיה מוכן לתת לך את הליטופים שאתה צריך, אך ללא המאמץ הגופני שהכלב דורש.

אז אל תשכח את זה. האם אתה בתקופה שאתה זקוק לעזרה, אבל לא בא לך אף אחד? בחר כלב או חתול ותן להם את הזמן שלך! הם יתנו לך את התמיכה שאתה צריך כדי להתגבר על הדיכאון שלך.

אם אינך יכול לגדל חיית מחמד בבית בגלל מקום, זמן או כסף, אנו ממליצים לבצע מדי פעם טיפול בכלבים או חתולים. איך? ללכת למקלט לבעלי חיים, לבקר בן משפחה או חבר שיש לו חיית מחמד או פשוט להראות חיבה לכלב נטוש. תראה איך אתה מרגיש טוב יותר באופן מיידי!

יותר ויותר אמריקאים קונים כלבים לצורכי בריאות הנפש, אומרים מומחים. במקרה של בעלי חיים כמו ואלור המשמשים לשירותים פסיכיאטריים, מדובר בכלבים מאומנים במיוחד כדי לעזור לאנשים עם מחלות נפשיות הדומות לאופן בו כלבים מאומנים לעזור לעיוורים.

הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD) של חיילים ותיקים היא אחת הסיבות החשובות ביותר לביקוש הגובר לכלבים מסוג זה, אמר ג'ון אנסמינגר, עורך דין מניו יורק וסופר השירות וכלבי טיפול בחברה האמריקאית (כלבים לשירות וטיפול בחברה האמריקאית).

מדוע אנשים מקבלים כלבים כתמיכה פסיכיאטרית?

יש מספיק עדויות לכך שאצל אנשים מסוימים המקיימים אינטראקציה עם חיות מחמד מייצרים שינויים ביוכימיים במוח, אומר הל הרצוג, פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת מערב קרוליינה.

"במובן מסוים, כולנו יכולים להשתמש בשירות פסיכיאטרי או בכלב טיפולי בגלל כמות המתח המדהימה שאנחנו עוברים", אומרת הפסיכיאטרית קרול ליברמן, מחברת "התמודדות עם טרור: חלומות מופרעים". ).

הטיפול בחיית מחמד עוזר לאנשים להרגיש פחות מפוחדים, יותר מסופקים ובטוחים יותר. זה גורם להם לשים לב פחות לפחדים שלהם, אמר. בבעלות על חיית מחמד אתה יכול "להוכיח לעצמך שאתה יכול לטפל ביצור חי אחר (...) זה מבטיח לך שתוכל לטפל בעצמך."

קטגוריות שונות של כלבים הופיעו המספקות טיפול באנשים הסובלים מבעיות נפשיות, כמתואר על ידי הארגון האמריקאי Heeling Allies:
הקטגוריה הראשונה מורכבת מכלבים המציעים שירותים פסיכיאטריים, (כמו Valor). אלה כלבים מאומנים באופן אינדיבידואלי ואינטנסיבי לאנשים עם מוגבלות שכלית. בחברת כלבי השירות הפסיכיאטרי יש מידע רב על כלבים אלו וכיצד ניתן לאמן אותם.
ואז מגיעים כלבי התמיכה הרגשיים, המספקים נוחות ומוטיבציה לאנשים עם מוגבלות. כלבים אלה יכולים לעלות על מטוסים ולחיות בבתים שלרוב לא יתקבלו אליהם, אם התיעוד המתאים קיים.

סוף סוף ישנם כלבים לטיפול, המסייעים לקבוצה גדולה של אנשים. לדוגמה, קלואי, הכלב של אסינגר, אותו הוא לוקח לבתי חולים כדי לנחם חולים.

אחת המטופלות של ליברמן היא אישה שנמצאת תחת לחץ רב מכיוון שהיא עומדת בפני תביעה ותביעה שכנגד על אובדן פוטנציאלי של רכוש ששווה מיליונים, אמר ליברמן.

האישה חייבת לנסוע הרבה מכיוון שילדיה גרים בצד השני של המדינה, ומצבה הנפשי הוא כזה שלפעמים היא אפילו לא יכולה לקום מהמיטה. במקרה זה, ליברמן משווה את הכלב לשמיכה לתינוק: הם מעוררים תחושות של נוחות, חמימות והכלה. "זה גורם לה לזכור את התקופות הפחות טראומטיות האלה," אמר.

פול אראגון, ותיק בדימוס בן 29, סובל גם הוא מהפרעת דחק פוסט-טראומטית, אך הטיפול היחיד שלו הוא הכלב שלו. אראגון השיג את כלבו זואי באוקטובר, כשהתרופות שלו הפסיקו לעבוד. זואי "מרגיע אותי", הוא אומר.

אראגון, שלומד מכניקת אופנועים במכון הטכני של יוניברסל באורלנדו, לוקח את זואי לכל מקום: לארוחת ערב, לקולנוע, לטיולי טיסה, אפילו לבית הספר לפעמים.
 

הוכח באמצעות מחקרים רבים כי הימצאות חיית מחמד בבית יכולה לגרום לאנשים עם דיכאון לצאת ממצב זה ולהחזיר את חייהם למסלולם.

מחקר שנערך בשנת 2011 מצא כי לבעלי חיות מחמד הייתה הערכה עצמית טובה יותר וקבע כי חיות מחמד העניקו תמיכה חברתית טובה יותר מבני אדם בכדי להקל על הדיכאון.

החיבה היומיומית שחיות מחלקות גורמת לעלייה במצב הרוח אצל אנשים ומעניקה להם שמחה ותקווה, מהווה תמיכה ומעניקה זריקת אופטימיות.

הימנעות היא אחד המאפיינים של אנשים הסובלים מדיכאון, אך אימוץ חיית מחמד שחייהם תלויים בך, יכול לגרום לך לקבל כוח מהמקום שחשבת שאין, כדי לקחת אותה לטיול, לנקות אותם, להאכיל אותם ולתת לה את תשומת הלב שהיא צריכה, כך שהבעיה הרגשית שלך תעבור לרקע.

חיית מחמד עוזרת גם להתמודד עם תסמינים של עייפות וחוסר חשק לפעול, וחברתה מורידה את תחושת הבדידות והעצב.

בעלי חיים תמיד היו החברה הטובה ביותר עבור אנשים, בין אם ילדים, נוער או מבוגרים. הנוכחות שלהם גורמת לאנשים להרגיש הרבה יותר טוב, אולי זה בגלל החיבה המתמדת שהם מראים או אולי בגלל הטיפול שצריך להעניק להם, הם גורמים לאנשים  להרגיש שיש להם בשביל מה לחיות ולקום כל בוקר, הם עוזרים כחלק מתהליך טיפול.

עם זאת, עלינו לזכור כי בסופו של יום החיה תלויה בנו. מדובר באחריות אדירה מצידנו שאסור לשכוח.

אהבת אמת

החיבה, התמיכה והנאמנות שחיות המחמד שלנו מציעות לנו מספיקים כדי להפוך כל אפיזודה אפורה בחיים שלנו לקשת צבעונית. האופטימיות שהם מבטאים כשהם רואים אותנו מגיעים, התשוקה שבה הם משחקים או האופן הייחודי שבו הם מלקקים אותנו בפרצוף הם לרוב הדבר היחיד שאנחנו צריכים כדי להרגיש טוב יותר.

האהבה ללא תנאי של הכלב או החתול שלך היא בדרך כלל אמיתית יותר מזו של אנשים. אנו יכולים ליהנות מחברתם כדי להפחית את הכאב.

על פי המחקרים, לבעלי חיים יש יכולת להפחית משמעותית את כל סוגי הרגשות השליליים. עייפות, לחץ, עצב, צער, בדידות, ייסורים ודיכאון פוחתים כאילו בקסם כשאנחנו קרובים לחיות המחמד שלנו.

מוכח שכאשר אנו בוהים בכלבנו, המוח מייצר יותר הורמון אוקסיטוצין, המכונה "אושר".

כיצד לבחור חיית מחמד להתגבר על דיכאון?

אנחנו כבר יודעים שחיות מחמד עוזרות לסובלים מדיכאון. הדבר הבא שכדאי לזכור הוא הקריטריונים שהחיה צריכה לעמוד בהם על מנת להפוך לחברנו, המשפחה או המטפל שלנו.

קודם כל על הכלב או החתול להיות רגועים ונינוחים. המשמעות היא שלמשל המירוצים "האנרגטיים" יותר כמו יורקשייר, פודל או בוקסר לא יתאימו. אבל שימו לב, כי זה תלוי גם במזג או באופי של החיה הספציפית. בואו לבדוק טוב איך זה על בסיס יומי.

שנית, זה יכול להיות רעיון טוב לרכוש חיית מחמד בוגרת, מכיוון שחיה בוגרת דורשת פחות תשומת לב מחיה צעירה ומכיוון שנדע פחות או יותר מה יהיו הרגליה או התנהגויותיה. במקרה של קשישים הסובלים מדיכאון, כלב או חתול מעל גיל 5 יהיו מושלמים.

שלישית, הכלב הוא בדרך כלל חברה טובה יותר מהחתול במקרים אלה. אין הכרח שמגיני החתולים יהפכו להגנתיים, אלא שהם יבינו שאם הבעלים מרגיש מדוכא או עצוב, הוא יזדקק לחיית מחמד "שתקבל" את הפינוק בכל עת של היום. חתולים נוטים להיות עצמאיים יותר ומעדיפים להיות לבד. גם כלבים זקוקים ליותר תשומת לב: עם העובדה שהם מוציאים אותם לטיול אנו יכולים להניח בצד עצב.

רביעית, כדאי לשקול לאמץ כלב/חתול רחוב. בעל חיים שיהיה אסיר תודה לנצח על שחילץ אותה מהמצוקה של תנאיו הקודמים. תקבלו מנות אהבה יומיומיות וזו תהיה התרופה הטובה ביותר שלכם.