ביפולרית - מה שמעניין בעלי הפרעת מצב רוח, בני משפחה וחברים - דיכאון, חרדה, מאניה דיפרסיה, הפרעת אישיות גבולית - אטנט והפרעות מצב רוח

מה שמעניין בעלי הפרעות מצב רוח וקרוביהם
דיכאון | חרדה | מאניה דיפרסיה | אישיות גבולית

חפש
Facebook

מקור התמונה: "המקום הכי חם בגיהנוםאטנט והפרעות מצב רוח

אטנט והפרעות מצב רוח זה שידוך גרוע מאוד.

אטנט הוא כדור נגד הפרעות קשב וריכוז, סוג של ריטלין. בארה"ב הוא מכונה אדרל, ואפילו עשו עליו סרט מדהים בנטפליקס, שבו הוא מוצג כתרופת פלא לשיפור היעילות וההישגים (כן, יש שם אזהרה קטנה על הסיכון בהתקף פסיכוטי.... שמתגמדת ונעלמת אל מול תיאור כל נפלאות הסם).

בעלון המצורף לתרופה, זה שאיש לא קרא אף פעם, מצוין מפורשות שאין לשלב אותו עם נוגדי דיכאון ושהוא מסוכן מאוד לבעלי הפרעות מצב רוח, כיוון שהוא עלול לעורר מאניה. המאניה נהדרת ברובה, זאת יעידו כל הביפולריים. הבעיה היא שכל מאניה טומנת בחובה את הדיפרסיה שאחריה, ואת זה אף אחד לא רוצה לעבור.

קריאה נוספת על משפחת התרופות נגד ADHD מעלה כי מחקרים עדכניים מלמדים שמשתמשים בחומרים סטימולנטיים לטווח ארוך, בשימוש קבוע, מדווחים על פגיעה קוגניטיבית, נזק מוחי ועליה קבועה במדדים פיזיולוגיים שקשורים לסטרס (לחץ דם, טמפרטורה, דופק ועוד). (מקור).

_

_____________________________________

כתבה מעניינת שקראתי לפני כמה ימים בנושא שנושאת את הכותרת המלהיבה הבאה:

הוויאגרה של המוח: "בישראל יש רישום יתר של אטנט למבוגרים"

מאז שנכנס לסל התרופות לפני שלוש שנים, הפך האטנט לציוד חובה בשוק העבודה הישראלי ומחירו בשוק השחור מאמיר ל-75 שקל לכדור. "אטנט וקוקאין עובדים על אותו חלק במוח. אלא שקוקאין הוא סם ואטנט תרופת מרשם".

מתוך הכתבה (מקור: "המקום הכי חם בגיהנום"):

"מהרגע שהתחלתי לקחת אטנט אני מכונה", אומר אסף, הייטקיסט בכיר מתל אביב. "אני מגיע למשרד בבוקר, לוקח כדור, ותוך חצי שעה מתקתק לא רק את המשימות של היום ומחר, אלא גם של שבוע הבא. הוא עוזר לי להתקדם ולקדם דברים. התפוקה שלי יותר טובה משל הצעירים במשרד. זה מופלא".

את האבחון כבעל הפרעות קשב וריכוז הוא קיבל בגיל מאוחר יחסית. "כשהרגשתי שאני לא בתפוקה מלאה פניתי לניורולוג. הוא שלח אותי למבחן 'טובה', עבר על התוצאות ולא הבין איך הצלחתי לתפקד בצורה תקינה. התחלתי עם ריטלין כי הוא הכדור הדיפולטיבי. זה היה משנה חיים, היו לי דמעות בעיניים. אמרתי, 'איפה הוא היה כל החיים שלי?'.

הכי קרוב לקוקאין 

שוק שחור לאטנטהאטנט מופיע בסל התרופות כתרופה הניתנת לילדים בלבד. מבוגרים מוזמנים לרכוש אותה עם מרשם באופן פרטי. אסף רוכש חבילה ובה 30 כדורים של אטנט 30 מ"ג תמורת 220 שקל, כמעט פי חמשה מחבילה של ריטלין.

כמו לכל תרופה נחשקת, גם לאטנט יש שוק שחור, שם ככל שהכדור מבוקש יותר, כך מחירו מרקעי שחקים. האטנט מבוקש למדי. מחיר כדור של 30 מ"ג מגיע ל-75 שקל. כלומר, חבילה של 30 כדורים ללא מרשם תעלה 2,250 שקלים.

השוק השחור, כמו של תרופות רבות אחרות, מתנהל בטלגרם. לקראת הסוף שבוע, הכדור נמכר בקבוצות ייעודיות בטלגרם לכל דורש ללא מרשם ובאופן בלתי חוקי. העובדה שיש הגבלת מכירה לשתי חבילות בלבד מדברת בעד עצמה. בין אם הפרסום מיועד לקהל של בלייניים, לוורקוהוליקים שמתארגנים לעוד שבוע עמוס, או סתם לחובבי אמפטמינים – נראה שהאטנט נסחר ככדור לוהט בשוק התרופות.

"אם אתה מבין את ההרכב של הכדור אתה מבין שזה ספידים לכל דבר ועניין", מסביר ד"ר רביד דורון, חוקר מוח וראש המעבדה לפסיכוביולוגיה בהדסה עין כרם. "השפעתם של ארבעה כדורים של אטנט היא כמו של סם ממריץ. ריטלין, אטנט וקוקאין עובדים על אותו חלק במוח. אלא שקוקאין הוא סם ואטנט תרופת מרשם".

ד"ר דורון מסביר איך עובד הכדור: "האדרל מעלה מהר את רמת הדופומין ואת נוראנדרלין. עלייתם מחדדת את הריכוז והופכת את האדם לחד וממוקד. רעשי הרקע והסחות הדעת נעלמים ולא מפריעים. אנשים שנוטלים אטנט מציינים שהם יכולים לעשות הכל"

הקשר שלי בין דיכאון, מאניה דיפרסיה והתמכרות:

ביפולרית 6: האהבה נגד הגראס  

בלוג ביפולרית 6:
האהבה נגד הגראס

מאז הפגישה הראשונה שלי עם בנזוגי ועד היום (ולמעשה שש שנים לפני שהכרתי את הגבר), למעט השנה וחודש של הדיכאון, עישנתי גראס ללא הפסקה. תחילה הוא שיטה בי שגם הוא מעשן…. אבל מהר מאוד הבנתי שהוא סאחי בלאטה…
 לחצו להמשך
 
למה לא התחשק לי כלום?  

למה לא התחשק לי כלום?

הפסיכיאטר פסק שהסיבה המרכזית לדיכאון, לחרדה ולתחושת הטמטום שחוויתי במהלך השנה-וחודש-דיכאון - היא התרוקנות מאגרי הסרוטונין. הסרוטונין הוא מוליך עצבי (נוירוטרנזמיטור) שמופרש באופן טבעי בגזע המוח
 לחצו להמשך
 
 
ביפולרית 5: הרעל החביב עליי  

בלוג ביפולרית 5:
הרעל החביב עליי

מאז שגיליתי את האטנט התאהבתי קשות. הרגשתי שאני מצליחה להגיע ל-100 אחוז מעצמי, שכל תאי המוח שלי מנוצלים. הרגשתי שאני כל יכולה. סופר וומן. כמו בשילוב של קוק עם אקסטה, רק בלי הדאון שאחרי.
לחצו להמשך
בלוג ביפולרית פרק 7: קלאברית מאנית בת 43  

בלוג ביפולרית פרק 7:
קלאברית מאנית בת 43

אני משערת שהאטנט הקסום הוא זה שהוביל אותי למאניה, בשילוב עם נטייתי הטבעית להפרעות מצב רוח. את האטנט השכלתי לשלב עם קוק ואמדי, שהייתי צורכת בקביעות, מדי שבוע, במסיבות שאליהן הקפדתי ללכת בכל סופ"ש
 לחצו להמשך
 

מתוך בלוג ביפולרית, פרק 5: הרומן שלי עם אטנט

ההתקף המאני שלי נבע כנראה מתקופת מסיבות פרועה במיוחד, שנמשכה שנה. לאורך כל השנה הזאת שילבתי בין כל מה שלקחתי עד אז (נוגדי דיכאון (אפקסור), גראס) ובין שלל סמים פסיכואקטיביים נוספים: אטנט - שצרכתי כמעט מדי יום במשך שנה, "כדי לעבוד" + קוק ו-MDMA שצרכתי בכמויות במסיבות.

טעיתי לחשוב שהגוף שלי יצליח לספוג בגיל העמידה את מה שספג באהבה לפני 20 שנה.

100 אחוז מעצמי

את האטנט הכירה לי חברה חדשה (ביפולרית…), שקיטרתי לה על העבודה הבלתי נגמרת שלי. היא סיפרה לי שכדאי לי לפתוח את היום עם ריטלין או עם אטנט, כי הם מאוד נעימים, מפקסים, ומקלים על העבודה.

אטנט הוא כדור נגד הפרעות קשב וריכוז, סוג של ריטלין. בארה"ב הוא מכונה אדרל, ואפילו עשו עליו סרט מדהים בנטפליקס, שבו הוא מוצג כתרופת פלא לשיפור היעילות וההישגים (כן, יש שם אזהרה קטנה על הסיכון בהתקף פסיכוטי.... שמתגמדת ונעלמת אל מול תיאור כל נפלאות הסם).

מאז שגיליתי את האטנט התאהבתי בו קשות.

ביקשתי מרופא המשפחה שירשום לי אטנט, כי יש לי המון עבודה וקשה לי להתרכז… ומאז הוא ליווה אותי מבוקר עד בוקר, במנות קטנות ונהדרות (רבע כדור בכל 12 שעות).

כמו שילוב של קוק עם אקסטה

עם אטנט הרגשתי שאני מצליחה להגיע ל-100 אחוז מעצמי, שכל תאי המוח שלי מנוצלים.

עם אטנט הרגשתי שאני כל יכולה. סופר וומן. כמו בשילוב של קוק עם אקסטה, רק בלי הדאון שאחרי.

הרגשתי שאני סוף סוף מבצעת פעולות בהיגיון, כתוצאה של מחשבה ולא של אינטואיציה, איך שצריך לעשות אותן.

אני חרדה חברתית? מה פתאום

האטנט פתר לחלוטין את החרדה החברתית שלי. כמו קסם.

לפתע הצלחתי להיכנס למועדון לבד ולחזור לבד הביתה. הצלחתי לתקשר עם אנשים זרים, בלי פחד. התיידדתי עם אנשים חדשים, שאחת מהן הכרתי בתור לשירותים - ונהניתי בחברתם.

יזמתי שיחות עומק גם עם השכנים, כולל עם השכנה המשוגעת.


איך חמק ממני האטנט?

לא האמנתי שלא גיליתי את הסם המדהים והנגיש הזה עד עכשיו.

המלצתי עליו לכל מי שפגשתי, במיוחד אלה שמתקשים להתרכז בעבודה, כולל נהגי מוניות.
גרמתי לפחות לחברה אחת להשתמש בו באופן קבוע, ואף למכור במחיר מופקע למכורים.

כמובן ששגיתי, ומדובר בסם מסוכן לבעלי הפרעות מצב רוח.

להעמקה נוספת, רק אם בא לכם:

על התמכרויות וכלל מחלות הנפש | על התמכרויות ומאניה דיפרסיה | על מאניה דיפרסיה וקנביס | על חרדה חברתית | טפלו בעצמכם (מטפלים, שיטות טיפול, תרופות פסיכיאטריות)