ביפולרית - מה שמעניין בעלי הפרעת מצב רוח, בני משפחה וחברים - דיכאון, חרדה, מאניה דיפרסיה, הפרעת אישיות גבולית - השחקן הית לדג'ר היה בדיכאון

מה שמעניין בעלי הפרעות מצב רוח וקרוביהם
דיכאון | חרדה | מאניה דיפרסיה | אישיות גבולית

חפש
Facebook

כמה עמוק צריך לצלול כדי לאבד את עצמך בתוך הדמות? סדרת דוקו חושפת לראשונה את תהליך ההכנה של לדג'ר לתפקיד שהביא עליו את מותו.

אילן קפרוב | mako | פורסם 03/06/13 

יומני האופל

יש מעט מאד נבלים בהיסטוריה של הקולנוע שמזוהים עם הסרט שלהם יותר מהגיבור הראשי. לכאורה הסיבה די ברורה: הנבל נמצא כמעט תמיד ברקע של הסיפור ופעולותיו נועדו לגלות לנו דברים חדשים על הגיבור. גם ההפרדה הברורה מאד בין טוב ורע, נכון ולא נכון, בני האור ובני החושך, מקשה מאד על החבר'ה הרעים להתבלט.

היוצא מן הכל מגיע כשהאיש הרע הופך מדמות לסמל של אווירה: דארת' ויידר כסמל הרוע בצד האפל של הכוח, חניבעל לקטר כסמל האימה הפסיכולוגית ב"שתיקת הכבשים" והג'וקר של הית' לדג'ר, שמייצג את הכאוס והתמוטטות הערכים בחברה ב"האביר האפל".

אבל יש עוד דבר אחד שמייחד את הדמויות האלה מרשעים גנריים: יש להן מאפיינים פיזיים בלתי נשכחים. אצל לדג'ר, מעבר לאיפור הכבוד, הצקצוק המחליא בלשון וסיפורי הצלקות, הייתה גם אפלה פנימית עצומה. מהמקרים הנדירים שבהם השחקן (הקיטשי, ארוך השיער וכוכב הקומדיות הרומנטיות) נעלם מאחורי עיניה של הדמות שאותה לבש. המסע הזה אל תוך הנשמה השחורה של אויבו המר של באטמן עלה ללדג'ר בחייו. מאז מצא את מותו משילוב קטלני של תרופות וכדורי שינה, הלך המיתוס סביב הדמות והתגבר. מה השתבש בתהליך ההכנה הסטנדרטי הזה של שחקן לתפקיד? הצצה ראשונה לפרק בסדרה דוקומנטרית שהתפרסם השבוע, מספק כמה תשובות.

"צעירים מכדי למות", סדרה דוקומנטרית המשודרת בגרמניה, תייחד בקרוב פרק מיוחד לסיפורו של לדג'ר.

הג'וקרבקליפ קצר מתוכו נראה אביו, קים, מדפדף ביומן אותו יצר בנו בשלבי ההכנה לתפקיד, ושעמו הסתגר לבדו במשך שבועות בחדר המלון שלו. בין הדפים ניתן לראות את אלכס מ"התפוז המכני" ודמויות אפלות נוספות מהן שאב לדג'ר השראה לתפקיד. המסקנות מהעניין הזה די מדהימות: אם לדג'ר לא היה מאבד את עצמו בתוך האישיות המעוותת של הג'וקר הוא לעולם לא היה מייצר דמות טובה כל כך ומיתוס לעסוק בו שנים אחרי, מצד שני הוא כנראה היה חי היום. גם נטלי פורטמן לקחה את התפקיד ב"ברבור שחור" אל הקצה, שהביא אותה להיעדרות של שלוש שנים מהמסך. יכול להיות שבשביל לרצות את סף הסיפוק הגבוה שלנו, שחקנים יצטרכו בעתיד להקריב את עצמם?

----------------------

לדג'ר היה מועמד לאוסקר ב-2005 על תפקידו בסרט "הר ברוקבק".

לדג'ר שיחק את הבן בעל נטיות ההתאבדות של בילי בוב ת'ורנטון בסרט "מונסטר בול" וכיכב בסרטים "סיפורו של אביר" ו"הפטריוט".
הוא גילם כידוע את הג'וקר בסרט ההמשך לבאטמן, "האביר האפל", ואת אחד הדמויות של בוב דילן בסרט "אני לא שם".
בימיו האחרונים היה עסוק בצילומים לסרטו החדש של טרי גיליאם "The Imaginarium of Doctor Parnassus".

השחקן הית' לדג'ר התאבד בגיל 28, בשיא התהילה וההצלחה, 3 שנים לאחר שזכה באוסקר על משחקו בסרט "הר ברוקבק".

השחקן האוסטרלי בן ה-28 נמצא מת בביתו במנהטן, ככל הנראה ממנת יתר של כדורים, ב-23 בינואר 2008.

אחת ההשערות להתאבדותו הייתה הזדהות יתר עם דמות הג'וקר שגילם בסרט ההמשך לבטמן, "האביר האפל".

הית' לדג'ר היה במותו אב לילדה בת 3 בשם מתילדה. את אם הילדה, מישל וויליאמס, הכיר בצילומים לסרט הר ברודברק, ונפרד ממנה שנה לפני מותו, ככל הנראה על רקע התמכרותו לסמים.

בדמות הג'וקר של לדג'ר, מעבר לאיפור הכבוד, הצקצוק המחליא בלשון וסיפורי הצלקות, הייתה גם אפלה פנימית עצומה.

מהמקרים הנדירים שבהם השחקן (הקיטשי, ארוך השיער וכוכב הקומדיות הרומנטיות) נעלם מאחורי עיניה של הדמות שאותה לבש. המסע הזה אל תוך הנשמה השחורה של אויבו המר של באטמן עלה ללדג'ר בחייו. מאז מצא את מותו משילוב קטלני של תרופות וכדורי שינה, הלך המיתוס סביב הדמות והתגבר. מה השתבש בתהליך ההכנה הסטנדרטי הזה של שחקן לתפקיד?.

(מתוך כתבה במאקו, ראו בהמשך).
על מנת להכין את עצמו לתפקיד, הוא שכר חדר שבו התבודד למשך חודש וכתב את יומן הג'וקר, שליווה אותו לאורך הצילומים כדי להכניס אותו לדמות. סביב תקופת הצילומים הוא ישן בערך שעתיים בלילה, מוצף במחשבות אובססיביות לגבי הדמות. כדי לישון נעזר באמביאנט. (ראו בסרט שלפניכם -The True Story Of Heath Ledger's Joker).

האמת המצמררת מאחורי מותו של הית' לדג'ר